НОВИНИ

Віце-прем’єр Польщі прокоментував заяву Розенка про умови відновлення ексгумацій польських поховань

За словами Пйотра Ґлінського, немає жодних підстав для пов’язування суперечки щодо закону про Інститут нацпам'яті з питанням пошуково-ексгумаційних робіт в Україні.

Віце-прем’єр Польщі Пйотр Ґлінський заявив про стурбованість нещодавніми висловлюваннями віце-прем’єра України Павла Розенка, у яких він зазначив, що відновлення пошуково-ексгумаційних робіт в Україні залежатиме від поправок до  закону про Інститут національної пам’яті.

 

Зазначається, що заяву польського віце-прем'єра у справі польсько-українських перемовин було розміщено на веб-сайті Міністерства культури і національної спадщини Польщі.

 

"Віце-президент Ради міністрів – міністр культури і національної спадщини, професор Пйотр Ґлінський висловлює стурбованість з приводу найновіших, цитованих мас-медіа висловлювань віце-прем’єра України Павла Розенка, у яких він ставить відновлення ексгумацій в Україні у залежність, зокрема, від зміни закону про ІНП та відновлення українських пам’ятників у Польщі, а також скасування заборони в’їзду для представників українських установ", - йдеться в офіційній заяві.

 

Зокрема, у польському міністерстві зауважили, що поправки до закону про ІНП не входять до переліку, який регулюється договором від 21 березня 1994 року щодо охорону місць пам’яті та спочинку жертв війни та політичних репресій

 

"Однак найбільш важливим є те, що "зміна закону про ІНП" чи "скасування заборони в’їзду для представників українських установ" жодним чином не входять до переліку справ, що регулюються договором від 21 березня 1994 року між урядом Польщі та України про охорону місць пам’яті та спочинку жертв війни та політичних репресій, що, згідно з попереднім рішенням президентів обох держав, було темою зустрічі у Варшаві"

 

У свою чергу, польський віце-прем'єр також наголосив на продовженні діалогу польсько-українського форуму комісії.

 

"Польська сторона послідовно пропонувала і продовжує пропонувати обговорювати ці справи під час діалогу польсько-українського форуму комісії, створеної на рівні, що відповідає важливості цих питань", - відзначив він.

 

Додається, що комісія повинна погодити правовий статус польських місць пам’яті в Україні.

 

"Польська сторона заявляла і заявляє про волю проведення повної інвентаризації українських місць пам’яті у Польщі, що сприятиме їхньому постійному захисту. Аналогічно потрібно запустити процес інвентаризації польських місць пам’яті в Україні", - зазначено у повідомленні.

 

За словами Ґлінського, немає жодних підстав для пов’язування даних справ з питанням пошуково-ексгумаційних робіт

 

"Підтверджуємо багаторазово висловлену готовність до дискусії про українські місця пам’яті у Польщі та польські в Україні, зокрема дискусії про їхній правовий статус, однак немає жодних практичних чи формальних підстав для пов’язування цих справ з питанням пошуково-ексгумаційних робіт", - йдеться у заяві.

 

Крім того, на думку польського уряду, для початку необхідно знайти та поховати усіх жертв війни та політрепресій.

 

"Тільки потім перейдемо до набагато важчих питань, до дискусії на тему статусу і способу символічного вшанування. Причиною кризи у взаємовідносинах є обумовлення українською стороною співпраці в очевидних питаннях від порозуміння у набагато важчих символічних питаннях", - підсумували у заяві.

 

Нагадаємо, 26 лютого заступник голови Інституту національної пам’яті (ІНП) Польщі Матеуш Шпитма заявив, що легальні українські місця пам’яті у Польщі перебувають під охороною держави, а для інших є можливість легалізації.

 

23 лютого голова Інституту Національної пам'яті в Україні Володимир В'ятрович заявив, що щонайменше п'ятдесят відсотків польських пам'ятників, присвячених історії польського народу у ХХ ст., які встановлені на території України, є нелегальними.

 

Також віце-прем’єр-міністр України Павло Розенко повідомив, що на території України нелегальними є 95% польських пам'ятників. Водночас віце-прем’єр наголосив, що на сьогодні в Польщі зруйновано вісім українських пам’ятників, які досі не відновлені.

 

Раніше директор Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович заявив, що на українських місцях пам'яті в Польщі впродовж 2014-2017 років відбулося 15 актів вандалізму.

 

Як повідомлялося, 16 лютого в Польщі відбулися переговори віце-прем'єр-міністра України Павла Розенка з польським колегою Пйотром Ґлінським. Віце-прем'єр заявив, що в ході зустрічі сторони обговорили низку важливих для українсько-польських стосунків питань. А саме: загрози нового закону про Інститут національної пам‘яті; захист прав і свобод українців Польщі; відновлення сплюндрованих і зруйнованих пам'яток; проведення спільних заходів: конференцій, зустрічей, консультацій, пошукових робіт тощо.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.