НОВИНИ

Волонтери оприлюднили першу частину відеопроекту про штурм Майдану 18 лютого 2014 року

Епізод охоплює час від 19:39 до 22:00 18 лютого 2014 року, однак штурм тривав від 19:50 до близько 04:30 (19 лютого).

Волонтерська група Jus Talionis оприлюднила першу частину великого епізоду "Бумеранг" про першу фазу штурму Євромайдану 18 лютого 2014 року.

 

Відео охоплює час від 19:39 до 22:00 18 лютого 2014 року, однак штурм тривав від 19:50 (18 лютого) до близько 04:30 (19 лютого).

 

Згідно з повідомленням, під час "спецоперації" загинуло 17 активістів. Зокрема, під час штурму смертельні поранення отримали 13 мітингувальників, ще двоє загинули під час пожежі в будівлі Федерації профспілок, а двоє були вбиті "тітушками" на перехресті вулиць В.Житомирської та Володимирської. Водночас, за даними волонтерської групи, з боку силовиків за час штурму було вбито п'ять осіб (О. Іваненко, А. Федюкін, С. Цвігун, В. Булітка В. Захарченко).

 

Активісти, які загинули під час штурму: Володимир Бойків; Сергій Бондарєв; Валерій Брезденюк; Олександр Капінос; Володимир Кульчицький; Дмитро Максимов; Юрій Пасхалін; Олександр Плеханов; Василь Прохорський; Андрій Черненко; Віктор Швець; Юрій Сидорчук (помер 28 червня 2014 р.); Віктор Орленко (помер 3 червня 2015 р.). У ході сутичок на перехресті В.Житомирської та Володимирської загинули Віталій Васільцов та В’ячеслав Веремій.  У пожежі в ФПУ – Олександр Клітинський та Володимир Топій.

 

 

Хронологія подій 18 лютого 2014 року​.

 

До початку штурму були вбиті чи отримали смертельні поранення 15 мітингувальників та чотири правоохоронці (епізоди "Лабети" та "Перевісище"). Відбулась масштабна підготовка до "спецоперації": Майдан Незалежності оточили та стягнули велику кількість правоохоронців і "тітушок", а також задіяли адмінресурс (Київський метрополітен, Укрчастотнагляд тощо).

 

Під час підготовки до штурму на Майдані Незалежності перебували близько 20-25 тисяч мітингувальників, під час самого штурму (близько 21:00) їхня кількість зменшилась до 15 тисяч. Периметр протистояння утримували не більше ніж тисяча майданівців. У той же час з протилежного боку перебували кілька тисяч повністю екіпірованих бійців внутрішніх військ і "беркуту" та кілька сотень спецпризначенців, озброєних вогнепальною зброєю (зокрема автоматичною).

 

Від 19:39 до 22:00 відбулися дві хвилі наступу на мітингувальників. Усього таких хвиль було чотири: о 19:50, 21:15, 00:00 та 04:30.

 

О 19:41:00 та 19:44:35 розмежувальну сітку між сторонами протистояння на вул. Хрещатик пробиває вантажівка правоохоронців, оскільки мітингувальники не дали можливості силовикам демонтувати її вручну.

 

О 19:45 відбулась перша спроба блокування постом ДАІ перехрестя вулиць Володимирської та В. Житомирської (для унеможливлення відступу з Майдану Незалежності). Один з працівників ДАІ скерував пістолет у протестувальників. Через п'ять хвилин пост ДАІ залишив перехрестя під натиском перехожих. Проте вже о 22:18 це перехрестя будуть контролювати дві-три сотні "тітушок", і саме там вони вб’ють В. Васільцова та В. Веремія.

 

Штурм Євромайдану розпочався із потрійного тарану барикади, яка розміщувалась між будівлями ФПУ та Укоопспілки на вул. Хрещатик: о 19:50 – БТР та вантажівка, о 19:53 – БТР та вантажівка, о 19:59 – два БТР-и. У цей час на барикаді знаходились десятки людей, які під час таранів падали з неї. Якби барикада була недостатньо укріплена і не витримала би такого натиску, БТР-и могли розчавити чимало мітингувальників.

 

Штаб "спецоперації" після оприлюдненого о 16:00 ультиматуму та підготовки до штурму   розраховував, що люди втечуть під натиском силовиків, як це було під час побиття на вул. Інститутській і у Маріїнському парку. Але мітингувальники також підготувались до штурму, заготувавши "коктейлі Молотова" та піротехніку. Третій таран барикади двома БТР-ми закінчився втратою одного з них – він згорів. Евакуйований правоохоронцями екіпаж цього БТР-у відбувся легкими опіками та переляком.

 

Також о 20:00 розпочався наступ з боку вул. Інститутської із застосуванням двох водометів (один із них вже таранив "верхню" барикаду одразу після тисняви. Третій БТР, штурмова позиція якого була одразу за пішохідним мостом, не використовували для штурму, бо остання барикада по цьому напрямку ("Львівська брама") вже була зайнята правоохоронцями, і перешкод для наступу у них не було. Загалом по цьому напрямку проти мітингувальників застосовували, щонайменше, три водомети (2 КамАЗи і 1 КрАЗ), які здійснювали постійну ротацію, щоб поповнювати запаси для водяних гармат.

 

О 20:06 було евакуйовано пересувну телевізійну станцію ТСН, яка опинилась в епіцентрі протистояння на вул. Інститутській.

 

Під час поступового просування силовиків о 20:30 біля будівлі Укоопспілки з боку вул. Інститутської був підпалений намет Spilno.tv.

 

О 21:17-21:21 правоохоронцям вдалося захопити один край барикади на вул. Хрещатик, з боку Укоопспілки, у тому місці, де згорів БТР. Саме там барикада була найменш укріплена, оскільки до штурму у ній був прохід, який нашвидкуруч завалили мітингувальники.

 

Близько 21:30 розпочалась евакуація мітингувальників з будівлі Федерації профспілок України через можливість її захоплення правоохоронцями (до пожежі залишалось 2-2.5 години).

 

Фланги барикади залишались розділеними між сторонами протистояння близько 20-25 хв., доки силовики не почали спалювати всі намети поруч (зокрема коломийський намет підпалили о 21:42).

 

Після захоплення правоохоронцями барикади на вул. Хрещатик та незначного їх просування з боку вул. Інститутської (до рівня Монументу Незалежності) мітингувальники відступили не більше ніж на 100 метрів (деяким довелось евакуюватись через підземний перехід; див. о 21:45 відеокомірку 3\3).

 

Від 20:00 18 лютого до 00:30 19 лютого під час штурму отримали смертельні поранення 13 мітингувальників (11 померли одразу, ще двоє – за деякий час). Точні час, місце та обставини їхнього вбивства досі встановлюються. Проте найвірогідніше, що першим вбитим під час штурму був Плеханов О.В. (отримав смертельне вогнепальне поранення о 20:05-20:15), а останнім – Максимов Д.В. (о 00:00-00:30 19 лютого у контактній близькості розірвалась граната, відірвавши йому руку та пошкодивши тулуб).

 

Нагадаємо, 20 лютого 2017 року волонтерська група Jus Talionis опублікувала масштабний відеопроект про розстріли активістів у Києві 20 лютого. На відео синхронізовані чотири камери відеоспостереження, що працювали під час розстрілів учасників Революції гідності 20 лютого 2014 року з 6.00 до 12.00 години, а також фото- і відеоматерали близько 100 авторів. 

 

Згодом у мережі опублікували третю частину фільму "Висота "Жовтневий", у якому волонтери синхронізувала камери відеоспостереження, що працювали під час розстрілів учасників Революції гідності 20 лютого 2014 року.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.