НОВИНИ

  ▪   Христина Вовчук

"Популізм, націоналізм і дезінформація". Нацрозвідка США оприлюднила доповідь про глобальні загрози у 2018 році

Тиждень.ua зібрав основні небезпеки світового рівня, які відстежили американські розвідувальні служби.

На слуханні комітету з розвідки Сенату Сполучених Штатів Америки, яке відбулося 13 лютого, директор Національної розвідки Ден Коутс окреслив основні глобальні загрози у світі. У заяві розглядалися такі проблеми, як кіберзгарози, транснаціональна організована злочинність, можливість збройних конфліктів і політична діяльність світових лідерів. Так, за його словами, ризик міждержавного конфлікту, у тому числі серед великих держав, вищий, ніж у будь-який час після закінчення "холодної війни". Також зростає загроза використання зброї масового ураження.

 

Коутс застеріг, що низьке економічне зростання та технологічні перешкоди спричинять прояви популізму у розвинутих індустріальних країнах, та націоналізму, який сприятиме напрузі між країнами (Закон Польщі про заборону "бандеризму", - Ред).

 

Тиждень.ua зібрав основні тенденції глобальних загроз світового рівня, які відстежила Національна розвідка США.

 

Кіберзагрози

 

"Кібезлочинці, переважно з Росії, Китаю, Ірану та Північної Кореї, будуть представляти найбільші кіберзагрози Сполученим Штатам протягом наступного року", - зазначається у доповіді Нацрозвідки.

 

Зокрема, використання кібератак як інструменту зовнішньої політики обмежувалося в основному випадковими атаками на нижньому рівні. Однак Росія, Іран та Північна Корея випробовують більш агресивні кібернапади, що створює загрозу для США та американських партнерів.

 

 

"Ми передбачаємо, що у наступному році Росія буде проводити сміливіші та більш руйнівні кібероперації, скоріше за все, використовуючи новий потенціал проти України. Російський уряд сприятиме формуванню широкого діапазону операцій, які він вже проводить, включаючи зрив українських енергорозподільних мереж. У наступному році російські спецслужби продовжуватимуть досліджувати важливі об'єкти інфраструктури США", - зауважив Коутс.

 

Зброя масового ураження

 

Американська розвідка наголосила, що зусилля держав із модернізації, розробки або придбання зброї масового ураження (ЗМУ), становлять серйозну небезпеку для Сполучених Штатів та їхніх союзників.

 

"Росія розробила крилату ракету наземного базування (GLCM), що порушує російсько-американський Договір про ліквідацію ракет середньої і малої дальності. Москва, ймовірно, вважає, що нова GLCM надає достатньо військових переваг, аби ризикувати політичним наслідками порушення договору", - відзначили у доповіді.

 

 

Крім того, Північна Корея також  стане однією з найбільш конфронтаційних загроз для США у наступному році з питань зброї масового ураження.

 

 

Дезінформація

 

За оцінками американської розвідки, російські спецслужби будуть продовжувати поширювати неправдиву інформацію через російські державні ЗМІ, спрямовану на заохочення антиамериканських політичних поглядів.

 

"Москва прагне знизити довіру до демократичних процесів, демократизації, послабити партнерські відносини з європейськими союзниками, підірвати західні санкції та протидіяти зусиллям, спрямованим на те, щоб Україна та інші колишні радянські держави були в європейських інститутах", - наголосили у США.

 

 

Водночас іноземні вибори - це той інструмент, які дають можливість Росії просувати свої інтереси як відкрито, так і приховано. Зокрема, американські вибори 2018 року є потенційною метою для впливу Росії.

 

У свою чергу, Росія продовжуватиме використовувати агітацію, соціальні медіа, популістів та інші засоби впливу, щоб  посилити соціальні та політичні тріщини в Сполучених Штатах.

 

Війна за космос

На думку американських розвідників, іноземні країни, зокрема Китай та Росія, продовжать розширювати свої розвідувальні, комунікаційні та навігаційні системи на основі космічного простору.

"Росія та Китай прагнуть мати таку зброю протиповітряної оборони, яка стане доступною для використання під час можливого майбутнього конфлікту", - йдеться у заяві.

 

Наголошується, що військові реформи в обох країнах за останні кілька років свідчать про посилення уваги до створення оперативних сил, призначених для інтеграції нападів проти космічних систем і служб з військовими операціями в інших областях.

 

Особливе занепокоєння викликає той факт, що Росія та Китай продовжують запускати "експериментальні" супутники, які проводять складні операції на орбіті, принаймні деякі з яких призначені для покращення можливостей контрпростору.

 

Росія і Євразія

 

У ймовірному наступному терміні на посаді президента РФ, Володимир Путін покладатиметься на агресивну зовнішню політику, спрямовану на формування результатів поза межами Росії. Він також буде вдаватися до більш авторитарної тактики, щоб зберегти контроль його управління. Москва буде прагнути до співпраці з Сполученими Штатами в різних сферах, щоб просувати власні інтереси.

 

"Москва використовуватиме різноманітну агресивну тактику, щоб зміцнити статус "великої держави", забезпечити сферу впливу на пострадянському просторі, послабити Сполучені Штати та підірвати євроатлантичну єдність", - запевнили у Нацрозвідці.

 

 

У доповіді підкреслили, що Москва буде використовувати ряд відносно низьких витрат для досягнення своїх зовнішньополітичних цілей, включаючи впливові кампанії, економічний примус, кібероперації та багатосторонні форуми.

 

"Президент Путін, ймовірно, збільшить використання репресій та залякувань, щоб боротися з внутрішнім невдоволенням щодо корупції, поганих соціальних послуг та повільної економіки з структурними недоліками", - додали у доповіді.

 

Україна

Зазначається, що незадоволення українців через повільне прийняття реформ та підвищення рівня корупції можуть спричинити дострокові вибори в країні.

 

"Незадоволення населення темпом реформ, погіршення стандартів життя, думка про те, що корупція посилюється та загострення політичних протистоянь напередодні запланованих президентських та законодавчих виборів у 2019-му можуть призвести до дочасних виборів", - йдеться у документі.

 

Наголошується, що лідери опозиційного руху скористаються невдоволенням українського населення.

 

"Лідери опозиції спробують скористатись незадоволенням населення, щоб послабити президента України Петра Порошенка та правлячу коаліцію напередодні виборів 2019 року", - йдеться у доповіді.

 

Водночас конфлікт на сході України буде заморожений у теперішньому стані.

 

"Розрахунки кожної із сторін можуть змінитися, якщо вона побачить, що інша сторона серйозно кидає виклик статусу-кво", - йдеться в документі.

 

У доповіді відзначили, що Москва також не припинить військову, політичну та економічну кампанію проти України.

 

"Росія буде продовжувати свою військову, політичну та економічну кампанію проти дестабілізації України, щоб придушити і, де можливо, розгорнути зусилля Києва, спрямовані на інтеграцію в ЄС і посилення зв'язків з НАТО", - йдеться у доповіді.

 

У свою чергу, Київ, найімовірніше, не відновить контроль над територіями на сході України у 2018 році.

 

"Київ буде продовжувати чинити опір будь-яким поступкам, яких вимагає Москва, але майже напевно не відновить в 2018 році контроль над районами на сході України, які зараз контролюються Росією", - додається у документі.