НОВИНИ

  ▪   Христина Вовчук

Ердоган застеріг Афіни від пошуків газових родовищ у Середземному морі

За інформацією іноземних ЗМІ, президент погрожує можливим вторгненням на Кіпр та Егейське море.

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган застеріг Грецію, Кіпр та компанії, які проводять пошуки підводних газових родовищ в Середземному морі, щоб ті "не пішли занадто далеко" і не порушували турецьких законів. Про це повідомляє польське видання wnp.pl.

 

"Опортуністичні спроби пошуків газу біля узбережжя Кіпру й Егейських островів не уникнуть нашої уваги. Ми застерігаємо тих, хто просувається далеко в неправильних розрахунках на Кіпрі", - зауважив він.

 

Зокрема, іспанське інформагентство EFE зазначило,  що президент погрожує можливим турецьким вторгненням на Кіпр та Егейське море.

 

"Наші права в Егейському морі і на Кіпрі є такими ж як в Афріні (місто на північному заході Сирії, в провінції Алеппо -, Ред.). Наші військові кораблі й ВПС уважно стежать за ситуацією, аби вільно провести втручання", - додав Ердоган.

 

Зазначається, що Ердоган виступив з промовою у той час, коли турецькі військові кораблі перешкоджали суднам  італійської нафтової компанії Eni, найнятим урядом Кіпру( який не визнала Анкара) для пошуку підводних родовищ газу на півдні від Ларнаки(місто на південно-східному узбережжі Кіпру, другий за значенням після Лімасолу порт південного Кіпру).

 

"Місто розташоване на східному узбережжі Кіпру, приблизно в 10 км від кордону з Турецькою Республікою Північного Кіпру, населеною турками-кіпріотами", - йдеться у повідомлені.

 

Наголошується, що Туреччина виступає проти одностороннього вивчення родовищ Кіпру, бо начебто ігноруються права турків-кіпріотів на природні ресурси цього острова.

 

У свою чергу, уряд Кіпру підкреслює, що "його суверенне право полягає в тому, щоб шукати газ, а весь дохід від видобутку буде розподілено рівномірно після об'єднання острова".

 

Крім того, американське інформагентство Associated Press відзначило, що багато турків звинувачують Грецію у претензіях на незаселені острови Егейського моря біля узбережжя Туреччини.

 

Нагадаємо, 2 лютого МЗС Греції відреагувало на погрози радника президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана на адресу грецьких чиновників. У грецькому МЗС нагадали, що правовий статус Егейського моря є чітким і закріпленим у міжнародному праві. 

 

Раніше радник президента Туреччини Їгіт Булут заявив, що турки "поламають руки і ноги будь-якому офіцеру, прем'єр-міністру або міністру, який наважиться ступити на острови Імі".

 

 

Острови Імі, які в Туреччині називають Кардак, розташовані всього за сім кілометрів від турецького курортного міста Бодрум на південному заході країни. Туреччина ставить під сумнів грецький суверенітет над ними. Суперечка про їх приналежність почалася в січні 1996 року, коли обидві країни направили своїх морських піхотинців на два сусідні острови. Під час конфлікту загинули троє грецьких військових.

 

Нагадаємо, на початку грудня Туреччина висунула Греції територіальні претензії.Турецький президент поставив під сумнів Лозанський договір від 1923 року. Згідно з угодою, Греція отримала майже всі острови в Егейському морі біля узбережжя Туреччини. Відтоді між Туреччиною і Грецією не припиняються суперечки про точне місце проходження кордону. В Афінах роздратовано відреагували на претензії Ердогана, підкресливши, що його візит має сприяти "побудові мостів, а не стін". Президент Греції Прокопіс Павлопулос виключив можливість перегляду Лозанський договору.