НОВИНИ

  ▪   Христина Вовчук

"Усунули політичну небезпеку". Як світові ЗМІ відреагували на видворення Саакашвілі

Більшість іноземних журналістів вважають, що екс-президента Грузії депортували в Польщу за наказом президента Петра Порошенка.

У київському ресторані "Сулугуні" 12 лютого люди у масках і з написами на куртках "Державна прикордонна служба" затримали екс-президента Грузії Міхеїла Саакашвілі. 

Згодом у ЗМІ повідомили, що політика збираються депортувати до Польщі. У Держприкордонслужбі через деякий час повідомили, що Саакашвілі повернули до "країни попереднього перебування" — Польщі. У ДПСУ також зазначили, що очільника "РНС" видворили із України у відповідності до судових рішень, які визнали, що він перебував не території України незаконно. Своєю чергою польські прикордонники зауваживши, що його пропустили за процедурою реадмісії — взаємного зобов'язання країн приймати своїх громадян, громадян третіх країн чи осіб без громадянства.

 

Тиждень.ua зібрав реакцію провідних світових медіа на скандальне видворення екс-президента Грузії та судження іноземних журналістів щодо законності даної "процедури".

 

 

Reuters

 

Британське агентство новин вважає, що видворення екс-президента Грузії в Польщу є результатом боротьби між правлячою верхівкою влади України та опозиції.

 

 

"Депортація, схоже, призвела до різкого завершення багатомісячної гри в кішки-мишки між Саакашвілі та українськими органами влади, які бачили вуличні заворушення під час попередніх спроб його заарештувати. Деякі критики, у тому числі і в опозиції, заявили, що його рух відвернувся від кампанії ширшої опозиції для того, щоб привести керівництво Києва до відповідальності", - зауважили у статті.

 

Bloomberg

 

Американське видання підкреслило, що депортація Махаїла Саакашвілі на пряму пов'язана з неодноразовими позовами до суду апеляційних оскаржень політика.

 

"Михаїл Саакашвілі, колишній грузинський лідер, який перетворився на українського опозиційного політика, програв апеляцію в  українському суді з проханням про захист та статус біженця", - відзначили у повідомленні.

 

Видання також наголошує, що видворення пов'язане з непорозумінням між лідером "РНС" та владою в Україні.

 

"Тепер він звинувачує самого президента у хабарництві, і намагався кинути виклик нинішньому уряду у виборчій скриньці. Він був заарештований у Києві за звинуваченням у тому, що отримував грошові кошти від бізнесменів-вигнанців, й у задумі захопити владу, яку він заперечує", - пише видання.

 

The New York Times

 

Газета Сполучених Штатів прокоментувала депортацію політика, як "усунення потенційної політичної небезпеки".

 

"Відсилаючи його до Польщі, Україна, схоже, прагне усунути колишнього грузинського лідера, який очолив шумну опозиційну кампанію проти хабарництва, як потенційну політичну небезпеку, не поставивши під загрозу його свободу", - наголосило видання.

 

"Опитування громадської думки вказують на те, що Саакашвілі не отримав широкого загалу в Україні, де він навчався у студентські роки в Радянському Союзі. Але він все одно став серйозною проблемою для  Порошенка, зосередивши увагу на звинуваченнях у корупції, яка мобілізувала вуличні протести проти колишнього президента Віктора Януковича взимку 2013-14 років", - йдеться у повідомленні.

 

Financial Times

 

Лондонська газета приєднується до думки більшості іноземних ЗМІ, що екстрадиція є результатом конфлікту між президентом Петром Порошенко та Саакашвілі.

 

"Затримання у понеділок слідує за гіркою сваркою між Саакашвілі та Порошенко, двох колишніх друзів з київських університетських днів", - зауважило видання.

 

The Guardian

 

На думку видання Великої Британії, політична конфронтація між президентом України та екс-президентом Грузії  призвела до його екстрадиції в Польщу.

 

"Колишній лідер Грузії заявив про політичну змову, аби змусити його виїхати з України.  Саакашвілі розповів The Guardian під час інтерв'ю у Києві, місяцем раніше, що Україна "благала" Варшаву забрати його. Він також стверджував, що грузинські охоронці, друзі та прихильники були викрадені спецслужбами України, які були піддані катуванню та депортації в Грузію в останні місяці", - йдеться у заяві.