НОВИНИ

Вольф Дітріх Гайм: Придністровський конфлікт не можна порівняти із ситуацією на Донбасі

Австрійський дипломат розповів про врегулювання Придністровського конфлікту у форматі ОБСЄ "5+2", а також потенційний вплив на питання безпеки України.

 

У Києві у книгарні "Є" у п'ятницю, 9 лютого, відбулася зустріч із спецпредставником діючого голови ОБСЄ з питань придністровського урегулювання Вольфом Дітріхом Гаймом, який розповів про перспективи врегулювання Придністровського конфлікту у форматі ОБСЄ "5+2", а також потенційний вплив на питання безпеки України".

 

За його словами, ситуацію з Придністров'ям навряд чи можна порівняти із ситуацією на Донбасі.  

 

"У процесі врегулювання Придністровського конфлікту ОБСЄ 25 років докладає зусиль до посередництва у цьому конфлікті...Дійсно час від часу відбуваються провокації (у Придністров'ї — ред.), але не в такому масштабі, щоб це настільки турбувало, непокоїло, як ескалація і втрата людських життів на Донбасі", — наголосив Гайм.

 

Ситуація у Придністров'ї, за словами дипломата, змінилась після того, коли Австрія стала головувати в ОБСЄ. 

 

"Ми більше орієнтувались на роботу щодо задоволення щоденних потреб тих людей, які проживають на тих територіях. Тобто йдеться не так про політичний контекст, а більше про потреби: ходити до школи, отримувати дипломи про навчання в університетах, аби ці дипломи визнавали не лише в цьому регіоні, а щоб відбувалось апостолювання. У листопаді 2017 року ми дійшли згоди, що дипломи студентів, які отримали освіту в Тирасполі, будуть апостолюватися і це дасть їм можливість навчатись у європейських університетах, при цьому в Одеській області", — зауважив Гайм.

 

Він зазначив, що наприкінці минулого року вдалось дійти певної згоди, у результаті чого 8 шкіл у Придністров'ї будуть охоплені механізмом навчання латиницею.

 

Читайте також: У Молдові анонсували особливий статус Придністров'я

 

"Буде забезпечено функціонування таких шкіл і вони зможуть працювати в тих самих умовах, що й інші школи, забезпечуючи навчання латиницею безпосередньо в регіонах, де проживають школярі, які потребують такої можливості", — зауважив дипломат.

 

Також Гайм розповів про проблему з доступом фермерів до їхніх земель у районі Дубоссари (центральна частина Придністров'я).

 

"Уряд вкладав бюджетні кошти, аби компенсувати фермерам те, що вони не можуть отримувати доступ до цих земель".

 

Ще одним важливим елементом, за словами дипломата, є угода щодо відновлення телекомунікацій, "видача ліцензій оператору у Придністров'ї, який запропонує певні технічні рішення для того, щоб молдовські  телекомунікаційні компанії надавали послуги придністровському населенню".

 

"Це дозволить працювати на одній частоті і забезпечить спілкування на обох берегах Дністра...Зараз ці послуги будуть доступні людям за нижчою ціною і їм не треба буде використовувати два телефони. Вони зможуть вільніше спілкуватися", — підкреслив Гайм.

 

"Було зроблено один великий символічний крок на початку листопада. Це була демонстрація того, що сторони дійшли згоди. Йдеться про великий міст на півночі Тирасполя Гура-Бикулуй – Бичок. Цей міст був пошкоджений у 1992 році і відновлений у 2001 році, але він так і не почав використовуватись, тому що були обмеження, обидві сторони висували певні умови щодо того, як він буде використовуватися. Однак згодом було досягнуто згоди щодо відкриття мосту для автомобілів. Зараз відбувається процес щодо встановлення обмежень ваги автомобілів, на яких умовах зможуть проїжджати вантажівки", — розповів дипломат.

 

При цьому Гайм наголосив, що в ОБСЄ хочуть спостерігати такий прогрес і на сході України.

 

"Можливо досягти прогресу навіть там, де це здається малоймовірно", — вважає дипломат.