НОВИНИ

  ▪   Христина Вовчук

Неподілений Македонський. Що відомо про історичний конфлікт Македонії і Греції

Сьогодні, на думку ООН, справа врегулювання конфлікту рухається у правильному напрямку, адже влада країни нарешті узгодила перейменування географічної назви країни

У грецькій столиці Афіни 4 січня відбулися протести за виняткове право країни на назву "Македонія". "Македонія грецька і тільки грецька", - скандували демонстранти, кількість яких налічувала щонайменше 400 тисяч осіб. Через "топонім розбрату" уряд Греції заявив, що перешкоджатиме вступу Македонії до Європейського Союзу та НАТО. Як результат, прем'єр-міністр Македонії Зоран Заєв заявив, що країна готова додати географічне уточнення, щоб вирішити суперечку з сусідом й тим самим пришвидшити процес членства в ЄС.

 

 

Тиждень.ua вирішив розповісти звідки почалася історія конфлікту між двома сусідніми державами, і чому обидві сторони досі не знайшли компромісу.

 

Початок конфлікту

 

До розпаду Югославії на початку 1990-х років, Македонія носила назву "Соціалістична республіка Македонія", однак після отримання незалежності 1991 року у назві залишилося лише одне слово: "Македонія". Сусідня Греція тоді відразу заявила, що ця назва належить одній з її північних грецьких провінцій, а сусіди її просто вкрали.

 

Згодом в 1993 році Македонія приєдналася до ООН з тимчасовою назвою "Колишня Югославська Республіка Македонія", бо Греція відхилила назву "Республіка Македонія" через територіальну претензію до однойменної грецької провінції.

 

Тим часом македонці поступово робити своїм національним героєм Александра Македонського, будуючи власну історію на основі давньогрецької. Столицю Скоп’є реконструювали за мотивами архітектури Давньої Греції  із величезною кінною статуєю Олександра Македонського, що розлютило греків.

 

Вергінська зірка

Крім назви країни, символом розбрату став державний прапор Республіки Македонія з Вергінською зіркою.

 

 

Художнє зображення зірки з шістнадцятьма промінням було знайдене під час розкопок у північній Греції у 1977 році. Зірка прикрашала золоту гробницю одного з македонських царів. На думку археологів, вона була емблемою королівської династії Аргеадів, до якої належав зокрема Олександр Македонський. Пізніше ряд грецьких провінцій  помістили зображення Вергінської зірки на свої прапори.

 

Проте, на цю  зірку спокусилося Скоп'є, що ще більше підтвердило впевненість греків у тому, що сусідня держава займається "історичним плагіатом".

 

Грецька блокада

 

Нова Конституції Республіки Македонія, в якій згадувалася соціалістична республіка Крушево, проголошена борцями за незалежність Македонії в ході Ілінденського повстання 1903 року проти Османської імперії, також викликала в Афін негативну позицію.  Греки побачили в цьому натяк на створення у майбутньому македонської держави в межах історичної області Македонія, що означало б загрозу територіальної цілісності Греції. Тому Афіни перекрили кордон, а також закрили для Республіки Македонія порт Салоніки.

 

Через погіршення становища македонської економіки влада країни внесла поправку в преамбулу конституції. Крім того, державний прапор був видозмінений: місце Вергінської зірки зайняло сонце з вісьмома променями, що розходяться.

 

Під тиском Греції та низки інших країн Республіка Македонія згодилася на тимчасову назву Колишня Югославська Республіка Македонія, під якою і стала членом ООН. У результаті в 1994 році Греція зняла блокаду, проте напруженість залишилася.

 

Аеропорт Скоп'є

 

У 2006 році Греція обурилась перейменуванням міжнародного аеропорту Скоп'є в аеропорт Олександра Македонського. Голова МЗС Греції Дора Бакоянніс заявила у зв'язку з цим офіційний протест.

 

Згодом, в 2008 році греки відмовили у посадці літаку президента Республіки Македонія в аеропорту Афін, оскільки на його борту стояла назва "Республіка Македонія".

 

На сьогодні, на думку ООН, справа врегулювання конфлікту рухається у правильному напрямку, адже влада країни нарешті узгодила перейменування географічної назви країни й аеропорту "Міжнародний аеропорт Скоп'є".

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.