НОВИНИ

  ▪   Любов Петренко

Від ватників до вишиватників. Що змінилося в українській мові з 2014-го

Тиждень.ua зібрав найпопулярніші, на думку редакції, слова і поняття в українській мові, що увійшли у вжиток завдяки подіям на Майдані і агресії РФ щодо України.

Від початку 2014 року в Україні з'явилась низка термінів та слів, причиною появи яких стала Революція Гідності, окупація Криму Росією, а також її збройне вторгнення на Донбас. Серед таких понять, зокрема, — зелені чоловічки, майданівці, колорадська стрічка,  кіборги, ватники.

 

Тиждень.ua вирішив зібрати найпопулярніші, на думку редакції, слова і поняття в українській мові, що увійшли у вжиток завдяки подіям на Майдані і агресії РФ щодо України.

 

 

 

АТО — антитерористична операція на сході України, яка триває з 14 квітня 2014 року, комплекс спеціальних організаційно-правових заходів українських силових структур, спрямований на протидію діяльності незаконних російських та проросійських збройних формувань у війні на Донбасі.

 

АТОшник — учасник антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей України.


 

Ватник (від назви теплого одягу "ватника") —  людина із пострадянською ментальністю, прославляє владу президента РФ Владіміра Путіна, радянського диктатора Іосіфа Сталіна і т.ін., не любить все  неросійське. Термін також використовують для опису росіян, які демонструють занадто агресивні форми патріотизму. 

 

Вишиватник (від сполучення слів "вишиванка" та "ватник") — людина, яка постійно говорить про свій патріотизм та любов до України, критикує владу, але нічого не робить для блага держави. Прихильники цієї версії вважають, що неважливо якою мовою спілкуватись, а вишиватники це ті, хто намагається популяризувати українську мову і культуру, замість того, щоб розвивати економіку і підносити зарплати.


 

ДАП — скорочення від Донецький Аеропорт, часто використовується в повідомленнях для позначення боїв за аеропорт, які тривали з 26 травня 2014 до 21 січня 2015 року.

 

Декомунізація — процес позбавлення від наслідків комуністичної ідеології, що активізувався в період Революції гідності. У травні 2015 року в Україні набув чинності пакет законів щодо декомунізації. 

 

Диванний експерт — людина, яка переважно знаходиться вдома (на дивані) та "аналізує" суспільно-політичні події, економіку країни, часто висловлюється у соцмережах  з приводу різноманітних подій, вважаючи свою думку експертною.

 


 

Зелені чоловічки — назва російських військових без відзнак на одязі та техніці, які у складі спецпідрозділів проводили таємні операції з захоплення і блокування об'єктів у ході російського вторгнення в Україну у 2014 році.

 

Зрада/перемога — базові та найпримітивніші способи українського населення оцінити політику, економіку, різноманітні події, загальну ситуацію в країні тощо. Якщо відбулось щось добре (на думку того, хто оцінює) — це перемога, а погане — це зрада.

 

Зрадофіли — українці, які у всьому знаходять "зраду" (див вище – ред.), негатив, занепад і не бачать виходу з такої ситуації.


 

Кіборги — захисники Донецького аеропорту, яких так назвав у вересні 2014 року проросійський бойовик, якого дивувло, чому передові загони російсько-терористичних військ не можуть взяти аеропорт. 

 

Колорадська стрічка — Георгіївська стрічка, яку в Україні називають колорадською через двоколірне забарвлення у вигляді смужки з трьома чорними і двома помаранчевими смугами. В Україні заборонена на законодавчому рівні з 15 червня 2017 року.

 

Кримнаш — термін, що виник після анексії Криму Росією та набув популярності серед росіян на тлі здійснення збройної агресії РФ проти України.


 

 

Лєнінопад — хвиля демонтажів і пошкоджень пам'ятників радянському політичному діячу Володимиру Леніну 


 

 

 

Майданівці — учасники Революції Гідності, події якої відбувались на Майдані Незалежності у Києві.

 


 

Небесна сотня — збірна назва загиблих протестувальників під час Революції Гідності. 


 

Передок — сленг військових, що означає передову лінію, де безпосередньо проходять бої.

 

Порєбрік — у первісному значенні — це "бордюр" у російській мові, а після окупації Криму слово стали застосовувати для зневажливого звертання до російських окупантів.
 

Порохобот — людина, яка завжди пише або говорить позитивне про президента Петра Порошенка.

 

Птн-Пнх — скорочення від "ПуТіН, Пішов На Х**", яке почали використовувати з 2014 року задля уникнення вживання грубого матюка.


 

Революція Гідності — суспільно-політичні події в Україні з 21 листопада 2013 до лютого 2014 року, викликані зривом підписання Угоди про Європейську інтеграцію, а також спротивом проти надмірної концентрації влади в руках Віктора Януковича.


 

 Сепар (скорочено від "сепаратист") — термін, яким називають українців з проросійськими поглядами, діяльність яких направлена відокремлення окремих територій від України. 


 

Укроп — російськомовний неологізм, яким зневажливо називають українців. У 2014—2015 роках неофіційно інколи використовувався окремими українськими військовими в зоні АТО як саркастичний та тотемний символ. В подальшому дизайн символа був перероблений на партійну символіку і втратив популярність у війську.