НОВИНИ

  ▪   Ірина Рябоштан

Новий президент ПАРЄ. Хто такий Мікеле Ніколетті

Тиждень.ua зібрав біографію та пріоритети новопризначеного очільника Асамблеї, а також інформацію про його зв’язки з Україною та ставлення до РФ.

Новим президентом Парламентської асамблеї Ради Європи 22 січня став Мікеле Ніколетті.

 

Перемога Ніколетті на виборах була очікуваною так, як його кандидатура була єдиною. Конкурентів у нього не було, тому голосування стало лише формальністю.

 

Зазначимо, що в ПАРЄ обирають главу за квотним принципом, а зараз прийшла черга соціалістів. Очікується, що 31 президент Асамблеї обійматиме посаду наступні два роки.

 

Тиждень.ua зібрав біографію та пріоритети новопризначеного президента, а також інформацію про його зв’язки з Україною та ставлення до РФ.

 

 

Біографія

 

Мікеле Ніколетті  – очільник групи соціалістів, демократів і зелених у ПАРЄ. Він народився 19 листопада 1956 року у місті Тренто (Італія). Ніколетті закінчив факультет філософії в Болонському університеті.  Після цього, він почав викладати політичну філософію та продовжив свої дослідження в Інституті культури Трентіно і університетах Інсбрука і Мюнхена.

 

Ніколетті в лютому 2013 року був обраний членом Демократичної партії і став членом Комісії ПАРЄ у закордонних справах. А вже 6 серпня 2014 року його обрали президентом італійської делегації в Асамблеї. Крім того, він входив до складу Спеціального підкомітету ПАРЄ з конфліктів між державами-членами Ради Європи, підкомітету із зовнішніх зв'язків. У вересні 2015 року Ніколетті став лідером Європейської соціалістичної партії в Асамблеї, а з 2016 по 2017 рік він був доповідачем Асамблеї з питань корупції.

 

Новий президент ПАРЄ за чотири роки роботи встиг здобути собі бездоганну репутацію і повагу колег, він відомий як блискучий оратор і принциповий політик.

 

Пріоритети нового глави ПАРЄ

 

 

Під час своєї інавгураційної промови 31 президент Асамблеї наголосив, що ПАРЄ необхідно зосередити свої зусилля на єднанні та відстоюванні цінностей Ради Європи – захисті прав людини та принципу верховенства права. А також – повинна грати свою роль як загальноєвропейського політичного форуму і займатися такими питаннями як тероризм, міграція, расизм, ксенофобія. Однак, за його словами, для того, щоб РЄ могла боротися з усіма сучасними викликами, необхідно забезпечити повноцінну роботу членів і делегацій 47 країн-членів ПАРЄ.

 

"Здійснюючи це завдання, ми повинні безперервно засуджувати будь-які випадки порушення прав людини, вчинені в будь-якій частині нашого континенту будь-якою владою. Разом з тим, цей захист прав людини буде ще міцнішим, якщо ми зуміємо поєднати його з посиленням єдності між нашими народами", – наголосив Ніколетті.

 

Крім того, новий глава ПАРЄ також висловив жаль щодо відсутності російської делегації на сесії.

 

"Я шкодую, що російський парламент не надіслав делегацію на чергову сесію 2018 року. Тим не менш, діалог з російськими парламентаріями – як і з іншими делегаціями – триває, з належною повагою до наших правил і зобов'язань", – наголосив він.

 

Ніколетті та Україна

 

Мікеле Ніколетті як доповідач Комітету з політичних питань та демократії ПАРЄ відвідував Україну в січні 2016 року. Тоді він заявив, що процес боротьби з корупцією в країні йде в правильному напрямку, однак корупція підриває ідею верховенства права в Україні.

 

Він також відзначив дії української влади щодо боротьби з корупцією і прогресивне антикорупційне законодавство і закликав "незалежні антикорупційні органи в Україні почати практичну оцінку і розслідування тих справ, які мають найбільший розголос у суспільстві, щоб продемонструвати громадянам, що вони ефективно працюють".

 

Крім того, важливим є той факт, що політик не є проросійським. Зокрема, про це свідчить історія його голосувань, а саме: Ніколетті підтримував проукраїнські резолюції та правки до них, а також голосував за продовження санкцій проти Росії.

 

За словами деяких експертів, новий глава ПАРЄ буде уважно стежити за подіями в Україні, зокрема, щоб виконувалися всі рекомендації Асамблеї.

 

Водночас Ніколетті є автором резолюції ПАРЄ, яка могла вплинути на зняття санкцій з Росії. Йшлося про можливе відновлення повноважень російської делегації. Так, політик звернув увагу на те, що РФ впродовж трьох років не була присутня в ПАРЄ, проте продовжувала працювати в Комітеті міністрів Ради Європи. У резолюції він запропонував усунути цю невідповідність, "синхронізувавши" діяльність органів РЄ.

 

Крім того, Ніколетті неодноразово виступав за продовження діалогу з Москвою. Однак слід зазначити, що його кроки в цьому напрямку є більш дипломатичними, ніж у його попередника Педра Аграмунта.

 


Нагадаємо, 6 жовтня президент Парламентської асамблеї Ради Європи Педро Аграмунт добровільно подав у відставку

 

Раніше політична група Європейської народної партії у Парламентській асамблеї Ради Європи на зустрічі 28 червня більшістю голосів схвалила рішення про виключення зі свого складу президента асамблеї Педро Аграмунта.

 

Аграмунт у березні відвідав Сирію разом з делегацією російських депутатів. Російська делегація в ПАРЄ перебуває під санкціями, які були накладені на неї в квітні 2014 року через анексію Криму. Низка делегацій ПАРЄ, серед яких і українська, висловили обурення з приводу цього візиту Аграмунта в Сирію.

 

Недовіру чинному президентові висловили чотири з п'яти політичних груп ПАРЄ. Після критики на свою адресу Аграмунт вибачився за поїздку. За даними члена української делегації в ПАРЄ Ірини Геращенко, 28 квітня Аграмунт мав намір добровільно подати у відставку, однак він цього не зробив.

 

30 червня Аграмунт у своїй першій заяві після того, як в ПАРЄ ініціювали його відставку, заявив, що став "жертвою через своє бажання до діалогу" та що кампанію проти нього очолили українці.