НОВИНИ

Конфіскація $1,5 млрд Януковича. В ГПУ пояснили, чому засекретили рішення суду

Заступник генпрокурора зауважив, що стосовно багатьох компаній тривають слідчі дії, у тому числі у закордонних юрисдикціях за допомогою каналів міжнародно-правової допомоги.

Заступник генпрокурора Євген Єнін заявив, що ГПУ проводить слідчі дії щодо більшості компаній, які фігурують в оприлюдненому телеканалом Al Jazeera рішенні Краматорського райсуду щодо конфіскації $1,5 млрд екс-президента Віктора Януковича. Про це повідомляє Укрінформ.

"Ми ухвалили рішення про засекречення цього вироку не тому, щоб "прикрити" когось із посадових осіб чи якихось комерційних структур - їх сотні. Ми мотивували своє рішення тим, що стосовно переважної більшості компаній тривають активні слідчі дії, у тому числі у закордонних юрисдикціях за допомогою каналів міжнародно-правової допомоги", - сказав Єнін.

Він запевнив, що ГПУ має на меті притягнути до відповідальності "топових архітекторів відмивання коштів з Держбюджету", тому не в інтересах слідства публікувати рішення суду та демонструвати подальші кроки слідства.

"Я не можу розкривати всі деталі процесу. Це рішення далеко не єдине, яке дозволило нам конфіскувати ці кошти. Цьому рішенню передувало близько 30 вироків щодо інших учасників злочинної групи. Це розслідування предикатних злочинів у нафтогазовій сфері, у сфері торгівлі нафтопродуктами, скрапленим газом, у банківській сфері. Нами притягнуто до відповідальності декілька десятків осіб. Це не лише "фунти", як прийнято когось називати. Це рівень заступника одного з центральних міністерств у цій сфері, які працювали за часів Януковича", - наголосив він.

Також Єнін запевнив, що Генпрокуратурі відомо набагато більше про відмивання вкрадених коштів, ніж показано у розслідуванні каналу Al Jazeera, але в інтересах слідства ця інформація не може бути оприлюднена.  

За його словами, розслідуванню щодо відмивання мільярдів з українського бюджету режимом Януковича заважає втеча топових організаторів схем, а також непристосованість правоохоронної та судової системи до розслідування злочинів такого масштабу. Зокрема, в Україні відсутня практика повернення коштів до Держбюджету, "відмитих" в іноземних країнах, окрім 10-15 млн доларів, які були повернуті приблизно 10 років тому.

Як повідомлялось, міжнародна антикорупційна організація "Transparency International" в Україні закликала в законному порядку опублікувати вирок про спецконфіскацію коштів екс-президента Віктора Януковича. Слід зазначити, що Transparency вказує на те, що видання Al Jazeera оприлюднило повний текст вироку Краматорського суду про конфіскацію близько 1,5 млрд доларів, які Генпрокуратура України приписує Януковичу. Тому в TI Україна закликали генпрокурора Юрія Луценка офіційно прокоментувати оприлюднений документ або спростувати його справжність, пояснити, з метою захисту якої саме інформації даний документ був засекреченим більше 8 місяців.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.