НОВИНИ

Гривня все менше цікавить фальшивомонетників

Вітчизняні фальшивомонетники здають позиції - минулого року в Україні було виявлено підроблених банкнотів гривні у 11 разів менше, ніж євро - в Євросоюзі.

Як повідомили в Нацбанку, у 2010 році на 1 млн гривневих банкнот припадало 5 фальшивих, тоді як у 2009 році цей показник складав 5,5 шт.

Нацбанк відмовився повідомити, який загальний об'єм паперових банкнот є в обігу, як і назвати об'єм виявлених підробок. "Більше половини вилучених з обороту підроблених банкнот гривні у 2009-2010 роках доводилася на купюри номіналом 200 грн. старого зразка 2001 року випуску", - розповів директор департаменту зовнішньоекономічних зв’язків Нацбанку Сергій Круглик.

Підробок в Україні виявляється в 11 разів менше, ніж в Європейському союзі. Минулого року в ЄС на 1 млн банкнот євро припадало 55 фальшивок, тоді як роком раніше - 67.

Нацбанк виявив в 2010 році в Україні в грошовому обігу 702 фальшиві банкноти доларів США на загальну суму $67,8 тис., 80 банкнот євро - на 10,2 тис. євро. Більшість цих підробок були номіналом $100, а також 100 і 200 євро.

Оборот фальшивих банкнот стримує існування відповідальності за операції з підробленими валютами. Згідно ст. 199 Кримінального кодексу, не лише виготовлення, збереження, придбання і перевезення, але і збут підробленої національної валюти карається позбавленням волі на термін від трьох до семи років.

Проте експерти пов’язують зменшення підробок не страхом фальшивомонетників отримати суворе покарання, а економічною невигідністю їх виготовлення.  "В Україні цей бізнес менш прибутковий, тому що витрати на матеріали і техніку високі. У результаті виходить, що виготовлення банкноти обходиться дорожче, ніж її реальна вартість", - відмітив президент Українського аналітичного центру Олександр Охрименко.

Водночас, відзначає видання, далеко не всі підроблені банкноти вдається виявити, тому вони залишаються в ужитку і не псують статистику НБУ. "У нас слабкі системи безпеки, які не можуть виявити усі підробки. Технології не стоять на місці, і з'являються все новіші види фальшивок - як гривні, так і іноземних валют, а у нас все ті ж апарати, що і п'ять років тому", - заявив директор з безпеки одного з найбільших банків. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.