НОВИНИ

Білоруські опозиціонери побоюються, що замовників теракту шукатимуть серед них

Опозиційні політики Білорусі сприйняли як загрозу заяви президента Олександра Лукашенка, що «опозиція може існувати, а п'ятої колони в країні не буде». Вони побоюються, що теракт в метро пов'яжуть з їхньою діяльність.

Лідер партії Білоруського народного фронту Олексій Янукевіч зазначив, що демократичні активісти в Білорусі повинні розглядати дії влади як загрозу.

«На мою думку, ставиться основна мета - пов'язати цей вибух з діяльністю опозиції. Цю лінію вже почали офіційні пропагандисти, неназиваючи нікого конкретно. І зараз робляться непрямі натяки на цей рахунок, щоб цю страшну трагедію якось прив'язати до образу білоруської опозиції», – зазначив він.

Політолог Олександр Класковський впевнений, що теракт негативно впливає на імідж влади, так як спецслужби не змогли йому запобігти, але якщо він вже відбувся, то репресивний апарат може закрутити гайки ще сильніше, перетрусити опозицію, закрити їй рота.

«Глава держави нібито намагався збалансувати - опозиція взагалі потрібна, але не потрібна п'ята колона. Але на практиці хто ж там буде розбиратися? Нагорі схильні вважати, що всі, хто проти влади, - це відморозки і з ними нічого панькатися», – зазначає політолог.

Тим часом, Білоруський Гельсінський комітет виступив із заявою у зв'язку з терактом у Мінську, в якій назвав теракт вироком для КДБ і інших силових структур: «Суспільство не повинно бути заручником того, що спецслужби зайнялися політичним розшуком».

Юрист комітету Гаррі Погоняйло критично ставиться до заяв про те, що за добу були знайдені і затримані двоє підозрюваних у справі про теракт. Після вибуху 2008 затримували десятки людей, каже він, а винних не знайшли.

«Двоє затриманих - це знак, що приступили до слідчих дій, треба з людьми працювати. Але це не означає, що вийшли на дійсних організаторів і виконавців цього теракту. Спочатку кажуть про якийсьфоторобот, потім спростовують, кажуть, що це не та людина, яка знайдена за допомогою відеокамер», – додає він.

Погоняйло говорить, що він сподівається, що справжніх винних знайдуть і покарають.

«Але, на жаль, оптимізму особисто у мене, юриста з великим досвідом, немає. Тому що наші слідчі не навчилися розкривати подібні злочини. Відволікання сил і засобів на політичний розшук у них виходить, а розкриття таких складних злочинів – ні», – зазначив він.

Серед не розкритих досі тяжких злочинів Гаррі Погоняйло згадує вибух 4 липня 2008 року, справи зниклих політиків. Влада ж може використовувати мінський теракт, щоб підсилити «полювання на відьом», грубе і масове порушення прав людини, як це було в 2008 році.

Екс-кандидат у президенти Григорій Костусєв також стримано ставиться до заяв про те, що винних уже знайшли.

«Силових структур у нас дуже багато. А проморгали такий теракт. КДБ має працювати на випередження. А він займається не своїми справами, боротьбою з опозицією, бандитів не ловить», – заявив Костусєв.

Костусєв очікує, що після сьогоднішніх заяв Лукашенко спецслужби знову підуть до активістів опозиції.

Нагадаємо, 11 квітня на станції метро «Жовтнева» у Мінську стався вибух, в результаті  якого загинули 12 людей, більше 150 отримали поранення.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.