НОВИНИ

ФБР вважає есесівське посвідчення Дем'янюка радянською фальшивкою

Федеральне бюро розслідування США вважає посвідчення табірного охоронця Дем’янюка радянською фальшивкою. Про це повідомляє The Associated Press.

У звіті ФБР, який був засекреченим протягом 25 років, зазначено, що посвідчення, яке служить головним доказом у справі проти Івана Дем’янюка – підробка радянської влади.

Протягом трьох десятиліть усі справи проти Дем’янюка: слухання в США, екстрадиція, смертний вирок у Ізраїлі, депортація та судові засідання в Німеччині – ґрунтувалися на фото з посвідчення СС, яке засвідчує, що Дем’янюка направлено в концтабір Собібор.

Інформацію щодо підробленого посвідчення неодноразово оприлюднювали адвокати Дем’янюка. Водночас, звіт ФБР 1985 року надає перші аргументи того, що документ підроблений радянською владою.

«Справедливість не завжди перебуває на боці закону. Особливо, коли звинувачення проти громадянина США базуються на доказах, які очевидно є підробкою КГБ», - сказав ще 1985 року офіцер ФБР.

Ця заява прозвучала через чотири роки після того, як радянські органи продемонстрували американським службам посвідчення з концтабору Собібор.

У Національному архіві (місто Коледж-Парк, штат Меріленд) вдалося знайти серед інших документів, які стосувалися справи Івана Дем’янюка, звіт ФБР. Раніше, ні прокурори, ні адвокати в Ізраїлі, Німеччині та США не мали доступу до цього документу.

У звіті ФБР припускається, що КГБ було зацікавлене у підробці документів для викриття антикомуністичних емігрантів перед американськими спецслужбами.

«На судовому засіданні представник КГБ продемонстрував присутнім посвідчення особи, але не дозволив провести експертизу на ідентичність цього документу», - йдеться у звіті ФБР.

Захист уже неодноразово піднімав питання про автентичність посвідчення особи, зазначаючи, що ні зріст Дем’янюка, ні колір його очей на фото не співпадають з оригіналом. Адвокати вважають, що фото зроблене зі старих документів.

«Ми надамо доступ до документу, проте не будемо нічого коментувати», - сказав агент ФБР Скот Вілсон (Scott Wilson).

Адвокат Джон Гілл (John Gill) заявив , що оприлюднення звіту ФБР може надати нові докази на користь захисту Дем’янюка. Також вони можуть покласти кінець справі, навколо якої точаться юридичні суперечки уже 25 років.

«Очевидно, докази на користь обвинувачуваного просто розгубилися у ході двох окремих розслідувань, які одночасно проводило ФБР та Управління спеціальних розслідувань США», - наголосив Гілл.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.