НОВИНИ

Британський політолог: На Заході потрібно змінити парадигму щодо України

За словами Джеймса Шерра, і українська, і західна перспективи потребують корекції.

На Заході потрібно змінити парадигму щодо України. Таку думку в інтерв’ю Тижню висловив науковий співробітник Королівського інституту міжнародних відносин Chatham House Джеймс Шерр.

«У 1990-х, коли згадували про Україну, одразу говорили про ядерну зброю: ох ця жахлива ядерна зброя, що з нею буде. Потім проблему зі зброєю вирішили. Тепер, коли мова заходить про Україну, йдеться про корупцію. І Україна має змінити цей імідж. Він глибоко спотворений передусім тому, що боротьбі з корупцією в Україні протистоїть Росія. Російська корупція інша. Я сказав би, багато в чому гірша, ви їй не можете протистояти. В Україні з корупцією можна боротися. У вас є вільні медіа, як, зокрема, те, яке представляєте ви; у вас є справжні політичні партії в Раді; у вас є друзі на міжнародному рівні, які намагаються допомогти; у вас набагато сильніше й плюралістичніше громадянське суспільство, ніж у РФ. Навіть Януковичу було важко створити систему в путінському стилі», - сказав він.

Шерр зауважив, що найбільша помилка Заходу полягає в тому, що навіть ті, хто не говорить про корупцію в контексті України, кажуть: «А, цей президент Порошенко», або «А, ця особа чи ця! На Заході занадто велика увага зосереджена на державі, що є слабкістю України. На мою думку, фундаментальна різниця між Україною та Росією полягає ось у чому: у Росії є сильна держава, але переважно слабке й покірне громадянське суспільство, яке вважає, що все йде від сильного, ефективного, могутнього лідера. В Україні все навпаки. Є сильне громадянське суспільство, яке спирається на себе й звикло покладатися лише на себе, і є багато в чому неповноцінна держава. І причину не слід вбачати в Порошенкові чи навіть Януковичі.

За словами політолога, причина в тому, що в минулому залежна від імперії Україна не мала власної традиції державності. І хоча українське суспільство врятувало країну 2014 року (і, до речі, держава тоді теж добре трималася, принаймні після травня), є речі, які громадянське суспільство не може зробити, їх здатна зробити лише держава. Вона потрібна, щоб створити збройні сили. Так, можуть бути добровольчі батальйони, але тільки якщо йдеться про конфлікт невеликого масштабу. Лише держава може мати належну стратегію розвитку енергетичного сектору, тільки держава налагоджує та підтримує міжнародні зв’язки, має податкову службу й стежить за тим, аби вона працювала належним чином. Держава має будувати правоохоронні структури.

«Заміни державі не існує. І якщо вона є неповноцінною, корумпованою, некомпетентною, страждають усі. Тож і українська, і західна перспективи потребують корекції», - наголосив Шерр.

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.