НОВИНИ

Нинішній інцидент у Мінську - не перший вибух в історії незалежної Білорусі

Сьогоднішній вибух на станції метро «Жовтнева» у центрі Мінська став третім в країні за останні шість років.

Так, 4 липня 2008 року в Мінську прогримів вибух під час концерту на честь святкування Дня незалежності. Тоді поранення і травми різного ступеня тяжкості отримали близько 50 осіб. Правоохоронні органи встановили, що спрацював саморобний вибуховий пристрій, начинений металевими болтами і гайками.

Найбільш вірогідною версією тоді була названа версія про хуліганство. Лукашенко тоді відкинув припущення, що вибух був спрямований проти нього, а також, що влада може використовувати цей інцидент для тиску на опозицію, звинувативши її в причетності.

В ході розслідування міліція влаштувала опитування 100% населення Мінська. Міліціонери ходили по квартирах і допитували жителів, де вони були і чим займалися в ніч на 4-і липня, коли стався вибух. Крім того, міліціонери цікавилися родом діяльності жителів квартир а чоловіків запитували, чи проходили ті службу у збройних силах, якщо проходили, то де служили і до якого роду військ відносилися.

До квітня 2009 року оформилися 2 версії: вибух з невстановлених причин міг вчинити одинак або ж на території країни діяла "глибоко законспірована організація, яка переслідує певну мету" заявив тодішній міністр внутрішніх справ Білорусії Володимир Наумов. За його словами, мінському вибуховому пристрою взагалі не було аналогів у світі. Жоден зарубіжний фахівець ніколи ще з ним не стикався, заявив тоді Наумов.

Інцидент привів до кадрових перестановок в структурах влади : президент Лукашенко змінив главу своєї адміністрації і секретаря Радбезу - Віктор Шейман і Геннадій Невиглас вважалися у Білорусії "найнаближенішими" до президента.

Між тим у білоруських ЗМІ з'явилася думка про те, що ці два факти пов'язані безпосередньо - вибух став приводом для усунення Шеймана, який останнім часом "обріс" зв'язками у бізнесі. Також свого поста позбувся глава МВС Наумов. Офіційно його відставка не зв'язувалася із справою про вибух, але в ЗМІ такі припущення висловлювалися.

У вересні 2005 року у Вітебську сталося два вибухи. Перший вибух прогримів 14 вересня близько 19 години на тролейбусній зупинці біля Літнього амфітеатру. Тоді незначні поранення отримали двоє людей. В результаті другого вибуху, який стався увечері 22 вересня біля літнього кафе з дискотекою, постраждали  біля півсотні осіб.

В обох випадках спрацював саморобний вибуховий пристрій – бляшанки, наповнені болтами, гайками та цвяхами.

Влада заперечувала, що вибухи у Вітебську – теракт, аргументуючи це тим, що вибухові  пристрої були виготовлені на кустарному рівні. Як і під час вибуху у Мінську, все списали на хуліганство. Були затримані підозрювані – двоє братів, однак згодом їх відпустили.

Нагадаємо, що 11 квітня у білоруській столиці на станції метро "Жовтнева" стався вибух, внаслідок якого 7 осіб загинули, а 50 отртимали поранення. Влада офіційно озвучила версію про теракт.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.