НОВИНИ

  ▪   Роман Кошмал

Переворот у "ЛНР". Що відомо про ситуацію в окупованому Луганську

Причинами загострення у "республіці" може бути спроба переділу контролю над фінансовими потоками, а також боротьба російських спецслужб за контроль над бойовиками.

Озброєні люди в камуфляжі і без розпізнавальних знаків 21 листопада заблокували в окупованому Луганську будівлю так званого «Міністерства закордонних справ ЛНР», а також увесь "урядовий" квартал міста. Вони були озброєні стрілецькою зброєю і гранатометами та відмовилися підкорятися вимогам ватажка терористичного угрупування "ЛНР" Ігоря Плотницького. Згодом Плотницький виступив із заявою та повідомив, що ця ситуація пов'язана із відстороненням напередодні від займаної посади міністра внутрішніх справ Ігоря Корнета. 

Тиждень зібрав усе, що відомо про так званий переворот у "ЛНР".

Напередодні перевороту. На засіданні уряду «ЛНР» Плотницький звинуватив керівників правоохоронних структур у тому, що вугілля, яке там видобувається, незаконно постачається в обхід «унітарного» підприємства на територію РФ. Тоді Плотницький пообіцяв кадрові рішення. Зокрема, щодо Корнета.

21 жовтня Корнета запросили виступити з інформацією про роботу очолюваного ним так званого «міністерства внутрішніх справ «лнр» на розширеному засіданні «комітету з питань державної безпеки і оборони, роботи правоохоронних органів та судової системи». На засіданні комітету «депутати народної ради ЛНР» піддали жорсткій обструкції діяльність «міністерства» і особисто «міністра». Корнета звинувачували в тому, що влітку 2014 року він захопив чужий будинок в Луганську. Після запитання «спікера парламенту ЛНР» Дегтяренка про хід розслідування кримінальної справи проти «міністра освіти республіки» Валентини Ткаченко Корнет покинув засідання.

Воєнний експерт, співголова ГІ «Права Справа» Дмитро Снєгирьов зазначає, що фактично, це засідання і стало офіційним приводом для виникнення конфліктної ситуації між «ИВС ЛНР» та главою «республіки».

Без "Лєбєдінного озєра".  Після появи озброєних людей на вулиці на підконтрольному Плотницькому "державному телеканалі" вийшов сюжет з критикою на адресу Корнета. У ньому розповідалося, що "глава МВС" віддавав незаконні накази, також проти нього висловлювалися депутати місцевого "народної ради".

Через деякий час в окупованому Луганську перестало працювати телебачення та радіо, а також виникли проблеми з мобільним зв'язком.

"Глава МВС" Ігор Корнет виклав у Мережу звернення, в якому заявив, що заарештував українську диверсійну групу з трьох осіб в оточенні Плотницького. Корнет також спростував повідомлення про свою відставку.

Після цього ватажок "ЛНР" теж виступив із зверненням, заявивши, що Корнет все ж був звільнений і всі його дії спрямовані на дестабілізацію ситуації в "республіці". Також Плотницький заявив, що ситуація під контролем і незабаром "намагання певних осіб утриматися при владі... будуть повністю нейтралізовані".

Невдовзі Корнет випустив ще одне звернення, в якому стверджував, що попередню заяву Плотницького зробив зовсім не Плотницький, а від його імені говорили "деструктивні сили, причетні до роботи на українські спецслужби та олігархічні клани".

Згодом з'явилася інформація про втечу ватажка "ЛНР" Ігоря Плотницького до Російської Федерації. 

Водночас, прес-служба Плотницького повідомила, що у середу вранці, 22 листопада, ватажок самопроголошеної "Луганської народної республіки" провів "урядову" нараду. На ній, зокрема, були присутні "керівник адміністрації" Ірина Тейцман, "начальник служби урядової безпеки МВС "ЛНР" Євген Селіверстов і "голова ДТРК "ЛНР" Анастасія Шуркаєва

Військова техніка. Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ зафіксувала військову техніку та озброєних людей біля будівлі, де раніше було розміщено Управління міністерства внутрішніх справ України в Луганській області. 

Також патруль СММ помітив колону машин з шести вантажівок військового типу, двох бронетранспортерів, однієї встановленої зенітної установки (ЗУ-23), а також понад 20 цивільних автомобілів без номерних знаків щонайменше з 50 озброєними особами на автошляху поблизу Дебальцевого Донецької області. Подібна (ймовірно та сама) колона, що рухалася в напрямку Луганська, була згодом зафіксована іншим патрулем СММ у с. Весела Тарасівка (15 км на захід від Луганська).

 

Арешт «генпрокурора «ЛНР». 22 листопада журналіст і блогер Денис Казанський повідомив, що у Луганську озброєні люди штурмом взяли «генеральну прокуратуру ЛНР» та заарештували «генпрокурора «ЛНР» Віталія Подоброго. 

«У Луганську веселощі тривають. Озброєні люди штурмом взяли «генеральну прокуратуру ЛНР». «Генпрокурор» ЛНР Подобрий заарештований. Це людина Плотницького», - написав він у себе в Facebook.

Реакція України.  Президент України Петро Порошенко провів позачергове засідання Воєнного кабінету Ради національної безпеки та оборони України через загострення ситуації в окремих районах Луганської області. Також глава держави заслухав доповідь,зокрема, щодо незаконного перетину російськими танками українського кордону у Краснодонському районі Луганської області, а також почастішання випадків провокацій з боку бойовиків.

"У зв’язку зі збільшенням кількості російських військових, а також активізацією найманців, українські Збройні Сили готові до будь-якого розвитку подій задля гарантування безпеки мирного населення", – наголосив президент.

При цьому гарант доручив українському представнику у Спільному центрі з контролю та координації питань припинення вогню та стабілізації лінії розмежування сторін (СЦКК) активізувати взаємодію зі Спеціальною моніторинговою місією ОБСЄ для інформування наших західних союзників.

Причетність РФ.  Джерело, близьке до помічника президента Росії Владіслава Суркова повідомило, що Москва нібито встала на сторону т.зв. "голови МВС ЛНР" Ігоря Корнета в його конфлікті з "головою республіки" Ігорем Плотницьким.

Проте у Кремлі спростовують повідомлення про підтримку російським керівництвом певних політичних сил у так званій "ЛНР".

"Це повідомлення невідомо на чому ґрунтується. Жодні джерела в оточенні Владіслава Суркова не могли цього заявити, адже події в Луганську є внутрішньою справою "ЛНР", і по підтримку ніхто з Луганська до Кремля не звертався", – заявив начальник департаменту Управління президента РФ з соціально-економічної співпраці з державами - учасниками Співдружності незалежних держав, Абхазією і Південною Осетією Міхаіл Арутюнов.

Військовий оглядач Юрій Карін вважає, що протистояння луганських бойовиків може бути спробою переділу контролю над фінансовими потоками на окупованій території. Другою причиною загострення протистояння в окупованому Луганську є боротьба російських спецслужб за контроль над бойовиками. За словами Каріна, спроба усунення Плотницького може бути пов'язана з подальшим об'єднанням ЛНР і ДНР в одну організацію. Це спрощує і здешевлює для РФ утримання цих територій. Крім того, контроль над всіма потоками залишається в руках однієї людини.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.