НОВИНИ

Президент Польщі не покладе квіти під змінену російською владою табличку

Президент Польщі під час запланованого на 11 квітня візиту до Росії не буде покладати квіти під замінену російською владою табличку на пам’ятнику жертвам Смоленської трагедії. Про це заявив прес-секретар МЗС Польщі Марчін Босацький на прес-конференції у Варшаві.

«Не уявляю собі, аби президент під час візиту до Росії поклав квіти до заміненої росіянами таблички», - зазначив він.

Прес-секретар зауважив, що росіяни сигналізували своє незадоволення табличкою ще в листопаді минулого року, але її заміна в ніч перед першими заходами з відзначення річниці Смоленської трагедії стали для поляків несподіванкою.

Босацький зазначив, що МЗС розділяє незадоволення родичів жертв катастрофи, які назвали заміну таблички росіянами «максимально принизливою для поляків», зауваживши, що влада офіційно не може протестувати в цій справі.

«Емоційно ми солідарні з родинами жертв. Знаємо, що усунення таблички обурює усіх. Однак, формально її встановлення не консультувалося ні з владою Росії, ні з Польщі. Тому ми не можемо офіційно протестувати», - пояснив речник.

«Ми вважаємо це рішення дуже поганим та таким, що псує атмосферу не лише річниці трагедії, а й польсько-російських відносин загалом», - додав Босацький.

Натомість представник губернатора Смоленська Андрій Євсеєнко у свою чергу заявив, що польська сторона раніше дала згоду на заміну меморіальної дошки, і додав, що згадка подій в Катині в зв'язку з цим недоречна, повідомляє Reuters.

Тим часом біля будівлі російського посольства у Варшаві увечері 9 квітня пройшов мітинг. Близько тисячі людей, які зібралися біля будівлі дипломатичної місії, звинуватили Росію в спробі «приховати правду» про авіакатастрофу під Смоленськом. Учасники акції тримали прапори і транспаранти з написами: «Тільки страшна правда про Смоленськ і Катинь зможе нас об'єднати, а брехня – ніколи», - повідомляє «Інтерфакс».

Прихильники опозиційної партії Ярослава Качиньського «Закон і справедливість», які брали участь у мітингу, покладали провину за авіакатастрофу на керівництво Росії і звинувачували нинішню польську владу в «зраді інтересів» своєї країни.

У Варшаві в неділю, 10 квітня, відбуваються офіційний траурні заходи, присвячені пам'яті жертв авіакатастрофи під Смоленськом, у яких візьмуть участь представники державного керівництва Польщі.

Нагадаємо, російська влада без відома поляків минулої ночі замінила табличку на обеліскові жертвам Смоленської катастрофи.

На новій табличці відсутня згадка про те, що делегація польських високопосадовців, які загинули в авіакатастрофі, планували відзначити 70-ту річницю Катинської трагедії.

11 квітня президенти Польщі та РФ Броніслав Коморовський та Дмитро Мєдвєдєв планували вшанувати пам’ять у Смоленську та Катині жертв авіакатастрофи 10 квітня 2010 року, а також розстріляних радянським НКВС польських офіцерів у 1940 році.

В авіакатастрофі під Смоленськом 10 квітня 2010 року загинули 96 осіб, зокрема президент Польщі Лех Качинський з дружиною.