НОВИНИ

Любомир Шавалюк: Завдяки «Європейському плану для України» країна отримуватиме щороку €5 млрд на проекти розвитку

Задум полягає в тому, що наших громадян об’єднає мета отримати ці гроші й вони голосуватимуть за тих політиків, які здатні виконати необхідні умови, провести реформи та використати гроші на розвиток країни.

«Європейський план для України» - це механізм, за допомогою якого наша країна отримуватиме щороку €5 млрд на проекти розвитку. Головною в Європлані є його філософія, що дає змогу зрозуміти мотивацію європейців давати нам гроші та шанси плану на успіх. Про це пише економічний експерт Тижня Любомир Шавалюк.

Він пояснює, що автори цього проекту наводять досвід Литви. Близько 20 років тому Європа поставила перед цією країною чітку перспективу вступу до ЄС. Тоді литовським політикам також важко давалися реформи. Але всіх громадян об’єднала мета жити в Євросоюзі й мати відповідний рівень доходів. Тож вони голосували за тих, хто наближав Литву до неї. Обговорення успіхів і невдач у реформах стало основною сюжетною лінією всіх тогочасних литовських передвиборчих кампаній. Щоб бути переобраними, політики наввипередки запроваджували позитивні зміни, спрямовуючи країну в бік євроінтеграції. У підсумку Литва приєдналася до Євросоюзу 2004 року. Тобто тоді працював простий механізм: ЄС ставить привабливу мету, надаючи певну допомогу для її досягнення. Громадяни, об’єднані цією метою, вибирають тих політиків, які здатні її досягти. Політики працюють — результат влаштовує і Європу, і литовців. Усе просто та ефективно.

За словами Шавалюка, те саме зараз пропонують і щодо України. Однак Євросоюз не планує розширюватися, бо має довгий перелік злободенних внутрішніх проблем. Тому він може замінити перспективу приєднання на кругленьку суму.

«Задум полягає в тому, що наших громадян об’єднає мета отримати ці гроші й вони голосуватимуть за тих політиків, які здатні виконати необхідні умови, провести реформи та використати гроші на розвиток країни. У теорії звучить непогано, але є кілька нюансів. По-перше, гроші самі по собі є сумнівною метою для українців як нації, навіть якщо йдеться про чималу суму. По-друге, щоб така мета привабила українця, гроші та проекти, на які їх уде спрямовано, мають стосуватися кожного безпосередньо, щоб можна було побачити чи помацати результат, розуміючи при цьому, хто допоміг його досягти. Тільки в такому разі наші співгромадяни зрозуміють, що виділені кошти йдуть на благо країни, а не олігархів чи політиків», — пише експерт.  

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.