НОВИНИ

Любомир Белей: Потрібно заборонити вживати термін "русин" у значенні "неукраїнець"

За словами мовознавця, це б "підсікло під корінь неорусинство".

В Україні потрібно заборонити використовувати терміни «русин» та «руснак» у значенні «неукраїнець». Про це заявив мовознавець Любомир Белей під час дискусії «За Карпатами відіб’ється?» з нагоди виходу книги «Русинський» сепаратизм: націєтворення in vitro».

«Дезінтеграційну силу русинства дуже ясно було видно на території Словаччини. Де все зараз звелося до Музею української культури, і то завдяки Сополизі (директор Музею української культури у м. Свиднику (Словаччина) Мирослав Сополига — ред.). Він пішов на пенсію, при чому відкрили кримінальну справу за те, що на конференції ми запропонували карати за використанням етноніма «русин» у значенні «неукраїнець», «неукраїнський». Щоб на законодавчому рівні заборонити вживати терміни «русин», «руснак», «руська мова» і карати за використання у значенні «неукраїнський». Це би підсікло під корінь неорусинство. Є практика Греції, яка Македонію забороняє, і тут я думаю, що цей досвід був би корисним», - розповів Белей.

Читайте також: «Учуйте русинов!», або Cепаратизм по-закарпатськи

Він також додав, що впродовж останніх років на Закарпатті зріс рівень національної свідомості.

«Упродовж останніх років завдяки «українському агентові» Путіну рівень національної свідомості серед закарпатців дуже суттєво зріс. І те, що на фронт відправляли реанімобілі, і збирали кошти по селах… Це люди робили без будь-якого примусу, з усвідомленням того, що вони захищають свою державу. Тобто як це не прикро і за велику плату, але саме цей чинник виявився консолідуючим», - наголосив науковець.

Читайте також: У Будапешті відбулася сепаратистська акція "Самовизначення для Закарпаття"