НОВИНИ

  ▪   Роман Кошмал

Від Порошенка до Єлизавети II. Найрезонансніші розслідування з "Райських паперів"

До нового офшорного скандалу потрапили світові політики, великі корпорації та зірки шоу-бізнесу.

Журналісти Міжнародного консорціуму журналістських розслідувань 5 листопада виклали у мережу результати вивчення 13,4 мільйонів документів, які, зокрема, містять компромат на посадовців найвищого рівня в усьому світі.

Новий витік даних, який журналісти за масштабами порівнюють з «Панамськими документами», назвали "Райськими документами" або "документами райських островів" ("Paradise Papers"), оскільки в досліджених документах йдеться про офшорні фірми, зареєстровані на Бермудських і Кайманових островах.

Українська команда "Слідство.Інфо" як офіційний партнер Проекту з розслідування корупції та організованої злочинності (OCCRP) повідомила, що долучилася до цього міжнародного проекту і знайшла у документах більше десятка українських прізвищ. Зокрема, ідеться і про прізвище українського президента Петра Порошенка.

Тиждень зібрав найрезонансніші розслідування з «Райських паперів».

Україна

Петро Порошенко. За даними журналістів-розслідувачів, у списку офшорних операцій фігурують імена близько десятка українців, серед яких, як і в попередніх – «Панамських документах», опинився і президент України.

Зокрема, медійники знайшли листування юристів корпорації Roshen із юристами бермудської компанії Appleby, у якому йшлося про створення компанії з «податковою метою». За даними журналістів, вивести  Рошен в офшор її менеджмент намагався ще влітку 2014 року, одразу після перемоги Порошенка на президентських виборах. Однак тоді це не вдалося: в Appleby оцінили співпрацю з Roshen як надто ризиковану.

Представник президента у Верховній Раді Ірина Луценко на засіданні погоджувальної ради парламенту 6 листопада назвала матеріали журналістського розслідування "безпідставними домислами".

За її словами, офшорні компанії, про які йдеться в розслідуванні, були створені виключно для передачі президентом корпорації "Рошен" у "сліпий траст".

"Щоб продати корпорацію Roshen, треба було створити міжнародну холдингову структуру. Ця структура була налаштована на те, щоб уникнути подвійного оподаткування, щоб усі податки повністю були сплачені в Україні, а не за кордоном", - наголосила Луценко.

Вона зазначила, що такі офшори були необхідні, бо інакше, відповідно до Гаагської конвенції 1985 року, "Рошен" не можна було передати в довірче управління групи Rothschild.

Луценко додала, що офшорні компанії холдингу при передачі кондитерської корпорації не мали жодних банківських рахунків.

Крім Порошенка, стали відомі імена ще двох українців, які фігурують у "Райських документах": Сергій Олексієнко та Антон Пригодський.

Сергій Олексієнко. Для українського газового топ-менеджера Олексієнка на початку 2016 року на острові Мен була заснована офшорна компанія для виведення валюти за кордон всупереч валютним обмеженням, що діяли в Україні.

Йдеться про компанію Pioneer Foundation, яка проіснувала 14 місяців.

За даними журналістського розслідування, до схеми виведення коштів міг бути залучений Альфа-Банк, а рахунок для фонду Олексієнка вирішили відкрити у Банку Кіпру.

До роботи у державній компанії Сергій Олексієнко був інвестиційним банкіром – працював у найвідоміших українських компаніях. У липні 2014 року він почав працювати у «Нафтогазі» – уповноваженим з перспективних проектів. Зараз Олексієнко – член правління «Укртрансгазу», дочірньої компанії «Нафтогазу», відповідальної за передачу та зберігання природного газу.

Антон Пригодський. Колишній соратник екс-президента України Віктора Януковича Пригодський через офшорну мальтійську компанію «TUC limited» замовив 37-метрову яхту Santa Maria T вартістю у понад 13 мільйонів євро.

За даними журналістського розслідування, мальтійська компанія «TUC limited» Антона Пригодського заснована восени 2013 року. А вже в наступному році на її рахунках з’явилися понад п’ять з половиною мільйонів євро.

Журналісти звернулися до голландської кораблебудівної компанії під виглядом клієнтів з України і дізнались, що орієнтовна вартість яхти становить 13,2 мільйони євро без податку на додану вартість. А для яхти Santa Maria T – це приблизно 30% від вартості.

Російська еліта

Більшість росіян, які згадуються у "Райських документах", користувалися офшорами головним чином задля реєстрації приватних літаків. Компанія Appleby з Бермудських островів створювала спеціальні схеми, які дозволяли зареєструвати літаки на острові Мен і не платити податки під час імпорту до ЄС. Зокрема, цією послугою скористались брати Аркадій і Боріс РотенбергиОлєг ДеріпаскаОлєг Тєньков, дружина і син першого віце-прем'єр-міністра РФ Ігоря Шувалова.

Натомість мільярдер Роман Абрамовіч через бермудську офшорну компанію намагався отримати контроль над найпотужнішим лісопромисловим холдингом Далекого Сходу Росії - RFP. Однак через те, що під час укладання договору Абрамович надав некоректну інформацію про свою причетність до кримінальних розслідувань або справ, угода зірвалась. Юристам Appleby довелось створювати для Абрамовича нову компанію - вже в іншому офшорі, на Віргінських островах.

Світові політики, зірки шоу-бізнесу та кіноіндустрії

У списках "Paradise Papers" ("Райські Папери") фігурують щонайменше 13 людей із найближчого оточення президента США Дональда Трампа.

У документах вказані міністр торгівлі Вілбур Росс, держсекретар Рекс Тіллерсон та віце-голова наглядової ради Федерального резерву США Рендел Куарлес. 

Вілбур Росс. Журналісти The Guardian дослідили, що Росс, соратник Трампа і чинний міністр торгівлі США, веде бізнес із зятем Путіна. Росс є співласником судноплавної компанії «Навігатор». Один з її найбільших клієнтів — нафтохімічний холдинг «Сібур», акціонерами якого є близький друг Путіна Геннадій Тимченко й зять російського президента Кіріл Шамалов.

Після призначення на посаду міністра торгівлі, Вілбур Росс лишився власником «Навігатора» й отримував прибутки від співпраці з російськими олігархами, незважаючи на те, що деякі з них опинилися в санкційному списку США. Ба більше, з моменту впровадження санкцій «Навігатор» лише посилив співпрацю з Росією й заробив понад 68 мільйонів доларів.

Компанії стали партнерами у 2011 році. «Навігатор» здавав в оренду «Сібуру» два судна для транспортування газу. З того моменту, як Вілбур Росс обійняв посаду міністра торгівлі США, його компанія дала в користування росіянам ще два судна.

У коментарі для медіа прес-секретар Вілбура Росса заявив, що бізнесова діяльність міністра не суперечить його урядовим обов’язкам. Справді, він не порушив закону США. Але тісні зв’язки соратника Трампа з Росією можуть бути розцінені як конфлікт інтересів,  а надто на фоні розслідування щодо екс-керівника кампанії Трампа Пола Манафорта і його іншого соратника Джорджа Пападопулоса.

Також серед власників офшорних рахунків фігурують радник Трампа Томас Баррак-молодший, гендиректор компанії Blackstone Group Стівен Шварцман, радник президента Карл Ікахн та головний радник Трампа з питань економіки Гері Кохн.

Крім цього, повідомляється про 6 донорів президентської кампанії Трампа: магната казино Шелдона Адельсона, магната нерухомості Джеффрі Палмера, мільярдерів Чарльза та Девіда Кохів, топ-донора республіканців Пола Елліота Сінгера, мільярдера Стів Уінна та гендиректора компанії Renaissance Technologies Роберта Мерсера.

Єлизавета II. У резонансному розслідуванні фігурують документи, що містять дані про те, що фінансові керівники королеви Великобританії вклали належні їй 10 мільйонів фунтів в офшори. Кошти у фонди на Кайманових островах та на Бермудах вкладало Герцогство Ланкастерське. Саме воно керує фінансами англійської королеви в межах її приватної власності в 500 млн фунтів стерлінгів.

"Також у документах видно, що гроші, інвестовані в лізингову компанію BrightHouse, яку звинувачували у збагаченні на бідних. Також "королівські гроші" знайдено в компанії Threshers. Ця мережа британських магазинів збанкрутіла, залишивши 6 тисяч безробітних і 17,5 мільйонів фунтів несплачених податків".

Герцогство стверджує, що воно не причетне до рішень фондів, а також додає, що немає підтвердження того, що королева знала про окремих інвестиції, які робилися від її імені.

Ґергард Шредер. Дані "Райських документів" виявили, що провідну роль в одній з офшорних компаній відігравав екс-канцлер Німеччини Ґергард Шредер (Gerhard Schröder). Так, у 2009 році він входив у раду директорів тоді російсько-британської енергетичної компанії ТНК-BP, зареєстрованої на Британських Віргінських островах. Шредер, за інформацією розслідувачів Süddeutsche Zeitung, у 2011 році електронною поштою намагався консультуватись зі згаданою вище Appleby "щодо певних процедурних справ компанії за законами Британських Віргінських островів". Appleby тоді відхилила запит Шредера через конфлікт інтересів з іншим клієнтом.

Наприкінці 2011 року Шредер залишив посаду в раді директорів ТНК. У 2013 ТНК-BP поглинув російський нафтовий гігант "Роснефть". А кілька тижнів тому Шредера було призначено головою ради директорів "Роснефи".

До матеріалів глобального журналістського розслідування "Райські папери" потрапили відомі зірки шоу-бізнесу та кіноіндустрії. 

Зокрема, у документах сказано, що Мадонна вклала акції в медичний центр, Фронтмен групи U2 Боно виявився співвласником торгового центру в невеликому містечку Утена (Литва) після інвестування в компанію "Nude Estates", яка розташована на Мальті.

Голлівудська зірка Кіра Найтлі вклала інвестиції у компанію нерухомості.

Всесвітньо відомі корпорації

Розслідування показала, що один із важливих інвестор Twitter та Facebook мав фінансові зв'язки з двома державними компаніями РФ.

Одна з компаній, що належать Кремлю, ВТБ Банк, непомітно перерахував 191 мільйон доларів у інвестиційний фонд DST Global, який використовував ці гроші для придбання великої частки в Twitter у 2011 році.

Журналісти вказують, що засновник DST Global, російський мільярдер Юрій Мільнер, та інші партнери отримали значні прибутки, коли вони продали свої акції після першого публічного розміщення Facebook у 2012 році та Twitter в 2013 році.

«Немає жодних ознак того, що Кремль отримав вплив на Twitter або Facebook, або отримав внутрішню інформацію про компанії в результаті інвестицій, пов'язаних з Мільнером», - вказують дослідники, додаючи, що зв'язок між колишнім фінансовим інтересом Кремля у американських соцмережах та втручання у президентські вибори не спростований.

Про фінансовий зв'язок мільйонера з Twitter та Facebook було відомо раніше, «райські папери» розкрили причетність Кремля до цих відносин.

Apple. У журналістському розслідуванні офшорних рахунків засвітилася і відома американська компанія Apple.

Корпорація кілька років поспіль не платила мільярди податків за рахунок деяких особливостей законодавства.

Так, у 2014 році компанія використовувала лазівку у податковому законодавстві США та Ірландії, яка називається double Irish. Це дозволило Apple здійснювати продаж за межами Північної і Південної Америки через ірландські філії і в такий спосіб не платити податки.

Крім цього, встановлено, що схема double Irish дозволила Apple знизити ставку податку на прибуток за межами США настільки, що її іноземні податкові платежі рідко становили більше 5% її зарубіжних прибутків, а потім взагалі опустилися нижче 2%.

Підсумки

За оцінками економіста Ґабріеля Цукмана (Gabriel Zucman), обсяги виведених в офшори грошей по всьому світі сягають восьми трильйонів євро. Щороку транснаціональні корпорації розміщують в податкових гаванях 600 мільярдів євро.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.