НОВИНИ

Любомир Шавалюк: На внутрішній шкалі українців є тільки дві ймовірності — 0% та 100%

Такий психологічний «тумблер», який перемикає чи то довіру, чи віру в щось із 0 на 1 або навпаки, сам собою є фактором криз і нестабільності.

Один із висновків поведінкової економіки стверджує, що люди схильні присвоювати малоймовірним подіям високу вірогідність. Можливо, люди в Україні занадто емоційні, але в них це гіпертрофовано. Українці вірять байкам популістів, мабуть, найбільше у світі. Про це пише економічний експерт Тижня Любомир Шавалюк.

За його словами, те саме стосується різноманітних шахрайств і фінансових пірамід, за кількістю яких українці, мабуть, утримують впевнену першість у світі. Що ж до економічних подій, то іноді складається враження, що на внутрішній шкалі українців є тільки дві ймовірності — 0% та 100%.

«Наприклад, у часи Януковича всі масово вірили у стабільність, ігноруючи історичний досвід (кризи раніше ставалися регулярно), теорію ймовірностей (раніше чи пізніше в ринковій економіці криза все одно настане), простий глузд (не можна красти без кінця, бо рано чи пізно не стане чого красти). Дуже мало хто готувався до біди. Як тільки жахнуло, усі стали масово вірити в нескінченну кризу (таких також не буває)», - пояснив він.

Експерт зауважив, що ось такий психологічний «тумблер», який перемикає чи то довіру українців, чи їхню віру в щось із 0 на 1 або навпаки, сам собою є фактором криз і нестабільності. Бо ніяка влада, жодні закони не зможуть врегулювати цей масовий забіг стада в один чи інший бік. Це фактор економічної нестабільності.

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.