НОВИНИ

Україна та Польща анонсували підписання декларації щодо навчання мовою нацменшин

Зазначається, що протягом 2-3 днів буде підписано заяву з гарантіями непорушності прав на навчання мовою нацменшин

У вівторок, 17 жовтня, Міністр національної освіти Польщі Анна Залевська та голова МОН України Лілія Гриневич домовилися про підписання декларації з гарантіями прав на навчання мовою нацменшин. Про це вони повідомили в ході прес-конференції щодо співпраці в питанні вивчення української мови у школах для нацменшин.

"Була непроста розмова з імплементації закону про освіту. Будемо спільно займатися цим на основі партнерства. Ми взаємно підтвердили ті зобов'язання, що виникають з договорів щодо прав на освіту нацменшин. Наша зустріч була плідною, ми підтвердили дію всіх документів, де записано про гарантії прав нацменшин. Ми вказали, як реалізуються права нацменшин у Польщі, в тому числі для українців. Ми домовилися, що протягом 2-3 днів буде підписано заяву з гарантіями непорушності прав за навчання мовою нацменшин ", - заявила Залевська.

Вона також зазначила. що освітнє законодавство Польщі будується в залежності від потреб нацменшин. Ці потреби реалізовані або шляхом двомовних шкіл, або за бажанням. Так, національна меншина сама вирішує, що будуть вивчати діти і звертаються з проханням до відповідного міністерства.

Відзначається, що декларація підтверджує право польської меншини вчитися на рідній мові.

"Ми маємо 5 шкіл з польською мовою навчання. Частина предметів там викладається державною мовою вже сьогодні. Ми підтвердимо в декларації, що польські діти зможуть навчатися рідною мовою", - зазначила Гриневич.

За словами українського міністра, закон передбачає, що частина предметів викладається на рідній мові, незалежно від мови меншин.

"Зараз тривога польської сторони полягає в тому, що немає до кінця таких гарантій. Декларація ж гарантує право навчатися рідною мовою, як українцям в Польщі, так і полякам в Україні", - зазначила вона.

Нагадаємо, 28 вересня в Україні набув чинності закон "Про освіту", який, серед іншого, запроваджує в Україні 12-річну повну загальну середню освіту. Законом передбачено, що представникам національних меншин України гарантується право на навчання в комунальних закладах для отримання освіти поряд із державною мовою відповідної національної меншини. Це право реалізується через класи (групи) з навчанням мовою відповідної національної меншини поряд із державною мовою.

Міністри закордонних справ Болгарії, Греції, Румунії та Угорщини заявили, що занепокоєні прийняттям в Україні нового закону про освіту й мають намір звернутися до Ради Європи і ОБСЄ.

Згодом Угорщина вирішила блокувати будь-яке подальше зближення України та ЄС через підписання президентом України Петром Порошенком закону "Про освіту", а також попередила Україну про можливі санкції в разі невідкликання закону про освіту.

12 жовтня Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила рішення з рекомендаціями Україні за підсумками термінових дебатів щодо мовної статті українського закону "Про освіту".  Відповідне рішення Асамблеї доволі жорстко засуджує те, що Верховна Рада ухвалила закон про освіту, змінивши "мовну статтю" без консультацій з представниками національних меншин.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.