НОВИНИ

  ▪   Андрій Голуб

У Раді не можуть розібратися, що саме проголосували у скандальній поправці Лозового

Голова Комітету з питань правової політики і правосуддя Руслан Князевич стверджує, що поправку ухвалили в зміненому варіанті.

Народні депутати з різних парламентських фракцій не можуть дійти згоди щодо остаточної редакції законопроекту №6232 про внесення змін до кодексів судочинства та низки інших актів (так званий закон про «судову реформу»), який у парламенті ухвалили ще на початку тижня. Про це стало відомо під час обговорення низки постанов про скасування голосування за законопроект.

Депутати, які у вівторок, 3 жовтня, голосували за законопроект №6232, стверджують, що перед голосуванням з нього вилучили найскандальніші норми щодо термінів досудового розслідування злочинів, запропоновані нардепом з «Радикальної партії Ляшка» Андрієм Лозовим. Водночас депутати опозиційних фракцій стверджують, що законопроект підтримали саме з правкою у редакції Лозового, про що свідчить стенограма засідання.

«Перед тим, як голосувати (3 жовтня – Ред.), зібрався комітет. Перед кожним членом комітету на екрані був відповідний проект рішення, де ми прибрали всі ці норми і запропонували їх вилучити, а правки, до яких ми пропонували повернутися, ми пропонували або в новій редакції, або відтворити ту, яку пропонував парламенту комітет ще у порівняльній таблиці. Вони просто цього не зрозуміли. Тепер що вони хочуть? Їм найбільше болить те, що ми не даємо можливість повернутися… відмінити справи Майдану і корупціонерів. Вони хочуть, щоб ми повернули ту редакцію, яка була з самого початку 109 статті (вочевидь, мається на увазі поправки – Ред.)… Жодних порушень не було», - заявив у парламенті голова Комітету з питань правової політики Руслан Князевич.

Водоночас у опозиції переконані, що комітет намагається сфальсифікувати рішення та порушує регламент. Єдиним законним шляхом усунути скандальні норми в опозиції вважають скасування голосування за проект №6232.

«Пане Руслане, у мене відчуття, що ви переплутали засідання комітету і те, що ви з цієї трибуни оголошували з тим, що ви зараз говорите. Вам підняти стенограму? 109-та поправка повертається у текст. Про що ви взагалі говорите? Ви зачитали 36 поправок, які ви повернули у текст», - заявив Сергій Соболев з «Батьківщини».

Пізніше він додав, що рішення комітету ухвалили заднім числом і це стане приводом для звернення у НАБУ.

Після обговорення Рада відхилила чотири різні постанови про скасування голосування за проект №6232 від 3 жовтня. Постанови підтримали тільки від 39 до 49 депутатів з 226 необхідних.

Поправка №109 Андрія Лозового до законопроекту №6232 містить низку різних норм, однак найбільше обурення громадськості та правоохоронних органів викликає норма про скорочення термінів досудового розслідування до оголошення підозри. Чинна норма КПК передбачає, що строки розслідування починають обчислюватися з моменту оголошення людині про підозру. Водночас Лозовий запропонував, що термін починатиметься з моменту реєстрації злочину в Єдиному реєстрі досудових розслідувань (ЄРДР). Слідство матиме 2 місяці на розслідування кримінального проступку, три місяці на розслідування злочину середньої або невеликої тяжкості та 6 місяців на тяжкий чи особливо тяжкий злочин.

Якщо слідство не вкладається у ці терміни то справи мають бути автоматично закриті без жодних виключень. Під загрозою опинилися розслідування злочинів часів Майдану, терактів, убивств, інших особливо тяжких злочинів, розслідування у яких мали б просто закрити, якщо в справі досі немає підозрюваних, а терміни вичерпано. Лозовий пропонував, що слідство мало б можливість одноразово продовжити термін розслідування через рішення слідчого судді, однак загальний термін такого розслідування все-одно не перевищував би один рік.

Стенограма засідання Верховної Ради за 3 жовтня 2017 року свідчить, що Князевич нічого не казав про зміни, внесені до відповідної поправки.

«І найважливіше: оскільки , ви знаєте, були поставлені на підтвердження правки, які розбалансували абсолютно законопроект, ми пропонуємо повернутися до цих правок. І дозвольте мені зачитати номери цих правок, щоб потім не було інсинуацій, на яких наполягає комітет, а далі, відповідно, хай сесійна зала вирішуєЦе розділ IV: 109, 156, 173, 241, 251, 278, 281, 297, 354, 375, 456, 542, 543, 547, 549, 555, 595», - це єдина згадка про відповідну поправку під час виступу Князевича напередодні голосування.

Разом з тим, Князевич у тому ж виступі розповідав про зміну інших скандальних норм законопроекту, зокрема щодо гласності суду: «Я не буду перечитувати все рішення, я тільки буду фабульно розповідати, про що йдеться». У цій розповіді також не було нічого пов'язаного з поправкою №109.

Лише 4 жовтня о 18:30, коли вже зчинився скандал навколо правки Лозового, на сайті Комітету з питань правової політики опублікували текст рішення від 3 жовтня щодо законопроекту №6232. Згідно цього документу, окрім «фабульно» згаданих під час засідання Ради Князевичем моментів, комітет змінив текст 109-ї поправки Лозового. Зокрема, терміни досудового розслідування становитимуть шість місяців для кримінального проступку, 12 місяців щодо злочину та 18 місяців у кримінальному провадження стосовно тяжкого або особливо тяжкого злочину. Прокурор або слідчий матиме можливість неодноразово продовжувати терміни досудового розслідування через суд. Доповнено: Окрім того, ці норми не матимуть зворотньої дії в часі та розповсюджуватимуться виключно на провадження, внесені до ЄРДР через три місяці після набуття законом сили.

Нагадаємо, раніше голова Департаменту спецрозслідувань ГПУ Сергій Горбатюк повідомив, що через "правки Лозового" до КПК всі нерозслідувані справи Майдану будуть закриті.

Окрім того, 5 жовтня ГО «Адвокатська дорадча група» та ГО «Родина Героїв « Небесної сотні» звернулися до президента Петра Порошенка та керівників депутатських фракцій парламенту із закликом накласти вето на законопроект №6232 та запропонувати відповідні зміни, що виключають небезпечне нововведення авторства Лозового. Окрім того, там закликали «утриматись у подальшому від внесення «вирваних із контексту» не продуманих змін до КПК у непрофільних законопроектах».

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.