НОВИНИ

Нобелівську премію з фізики присудили за "виявлення гравітаційних хвиль"

Нагороду отримали Райнер Вайс, Барі Баріш та Кіп Торн.

Нобелівський комітет присудив премію з фізики вченим зі США Райнеру Вайсу, Барі Барішу та Кіпу Торну за виявлення гравітаційних хвиль. Про це повідомляється на  сайті комітету.

Про експериментальне підтвердження теорії Альберта Ейнштейна щодо гравітаційних хвиль оголосили в лютому 2016 року (саме відкриття відбулося у вересні 2015 року).

Для цього використовували Лазерно-інтерферометричну гравітаційно-хвильову обсерваторію (LIGO). У ній за допомогою лазера вимірювали довжину чотирикілометрових тунелів, які зменшувалися і збільшувалися під впливом гравітаційних хвиль.

LIGO є спільним проектом більш ніж 1000 дослідників із понад 20-ти країн.

14 вересня 2015 року вперше були виявлені гравітаційні хвилі Всесвіту, про які говорив Альберт Ейнштейн 100 років тому. Хвилі з'явилися внаслідок зіткнення двох чорних дір. Знадобилося 1,3 мільярда років, аби хвилі надійшли до детектора LIGO в США.

Гравітаційні хвилі - коливання гравітаційного поля, які відбуваються через переміщення масивних об'єктів. За теорією Ейнштейна ці хвилі поширюються зі швидкістю світла.

Нобелівську премію в галузі фізики за 2016 рік присудили Девіду Тоулессу, Дункану Холдейну і Майклу Костерлітцу за «теоретичні відкриття топологічних фазових переходів і топологічних фаз матерії».

Нагадаємо, напередодні Нобелівський комітет присудив премію в галузі фізіології та медицини вченим зі США Джеффрі Холу, Майклу Росбашу і Майклу Янгу за відкриття молекулярних механізмів, які контролюють циркадні ритми. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.