НОВИНИ

  ▪   Тиждень

Новий наступ на права людини в Криму. Україна та світ відреагували на вирок Ільмі Умерову

Міжнародна спільнота наполягає, що справа Умерова не відповідає жодним стандартам, і Росія повинна негайно його звільнити.

Сімферопольський районний суд в окупованому Росією Криму 27 вересня оголосив вирок одному з лідерів кримських татар, заступникові голови Меджлісу Ільмі Умерову. Російська окупаційна влада звинуватила його в публічних закликах до порушення територіальної цілісності РФ. Покарання – два роки колонії-поселення та заборона два роки займатися публічною діяльністю й виступати у ЗМІ.

В Умерова хвороба Паркінсона, цукровий діабет та ішемічна хвороба серця, адвокат Ніколай Полозов вважає, що російська пенітенціарна система не зможе забезпечити йому належний медичний догляд. Колонії-поселення зазвичай розташовані в лісових північних та східних регіонах Росії.

Після вироку Ільмі Умеров заявив, що залишається переконаним прихильником повернення Криму під контроль України.

"Незважаючи на таку ситуацію, я ще раз заявляю, що я не змінюю переконань, не змінюю своїх поглядів, і залишаюся переконаним прихильником повернення Криму до України. Вважаю анексію - анексією, окупацію - окупацією, а нинішню владу - злочинною", - зазначив Умеров.

Після оголошення вироку біля Сімферопольського районного суду зібралися люди на підтримку Умерова. До стін суду прийшли близько ста осіб, які вигукували «Ганьба!». Активісти висловили свою незгоду з вироком, а адвокат Марк Фейгін заявив, що вирок є злочинним.

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров заявив, що президент РФ Владімір Путін "затвердив вирок на вбивство Ільмі Умерова".

"По суті, окупаційний російський суд засудив Ільмі Умерова до смерті, оскільки приміщення людини, яка страждає хворобою Паркінсона в прогресуючій формі, гіпертонією і цукровим діабетом, означає ні що інше, як позбавлення людини елементарної медичної допомоги та сприяння рідних. Оголошене окупаційним російському судом рішення у відношення заступника Голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умерова є ще одним свідченням посилення репресій проти кримськотатарського народу, здійснюваних російської окупаційної владою Криму", - написав Чубаров у Facebook.

МЗС України засудило вирок і закликало міжнародних партнерів посилити тиск на Росію.

"Вимагаємо від РФ звільнити Ільмі Умерова. Закликаємо міжнародних партнерів посилити тиск на РФ з метою звільнення Умерова та інших українських політв'язнів", - зазначила речниця МЗС Мар'яна Беца.

"Особливо цинічним вирок Умерову виглядає, враховуючи його вік та стан його здоров'я. Відсутність належної медичної допомоги, очікувана в умовах реального ув'язнення, може мати катастрофічні для нього наслідки", - ідеться в заяві МЗС.

Президент України Петро Порошенко назвав ганебним вирок Умерову. "Незламний герой свого народу, проти якого Москва застосувала найгірші методи радянської репресивної машини – від каральної психіатрії до колоній-поселень", - написав Порошенко.

Він також закликав партнерів спільним фронтом посилити тиск на російську окупаційну владу для припинення переслідування українських громадян в українському Криму.

У Києві увечері 27 вересня до посольства РФ прийшли кілька десятків кримських татар з вимогою звільнити Умерова. Активісти стали в коло, тримаючи в руках написи з вимогами звільнити Ільмі Умерова і припинити геноцид кримськотатарського народу на території окупованого півострова.  Також демонстранти зачитали останні слова Умерова перед винесенням вироку та вигукували, що Крим – це Україна. 

Акцію спланували пізно навмисно, аби підкреслити, що російське ФСБ, кожен раз приходить з обшуками в будинки кримських татар у дуже незручний час: або дуже рано вранці, або пізно вночі. Під посольством також на асфальт розлили червону фарбу, яка нагадує пляму крові, щоб продемонструвати, що саме приносить в Україну Російська Федерація.

Міжнародна правозахисна організація Amnesty International засудила вирок Ільмі Умерову, назвавши це новим наступом РФ на фундаментальні права людини і свободи в анексованому Криму. Зокрема, наголошується, що судовий процес і вирок стали черговим свідченням переслідувань критиків російської влади у Криму. Також директор Amnesty International в Україні Оксана Покальчук назвала це прямим порушенням свободи слова.

Співдоповідач Моніторингового комітету ПАРЄ щодо України, німецький політик Аксель Фішер заявив, що Умеров має бути негайно звільнений. «Неприйнятно, що російська влада переслідує та затримує громадян України за їхню протидію незаконній анексії Криму. Тому я закликаю до негайного і беззастережного звільнення російською владою Умерова», – йдеться в повідомленні.

Міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічус вважає, що міжнародна спільнота не може залишатися байдужою у відповідь на насильство щодо кримських татар в анексованому Росією Криму. «Росія продовжує цинічно порушувати права людини стосовно кримських татар. Ільмі Умеров «засуджений» на 2 роки. Прикро. Міжнародне співтовариство не може залишатися байдужим», – написав Лінкявічус у Twitter.

"Ця справа є черговим свідченням систематичного переслідування Російською Федерацією людей, які виступають проти незаконної анексії Криму", - йдеться у заяві посольства Великої Британії в Україні. Як заявили в посольстві, позиція Ільмі Умерова про незаконність анексії Криму широко підтримана міжнародною спільнотою, зокрема, Генеральною асамблею ООН та Євросоюзом, який запровадив відповідні санкції проти Росію.

"Із самого початку справа Умерова, включно з утриманням у психіатричному відділенні в 2016 році, не відповідала жодним міжнародним стандартам", - ідеться в повідомленні.

Представництво ЄС в Україні засудило ув'язнення Умерова.

"У середу так званий "суд" у Криму засудив кримськотатарського лідера та заступника голови Меджлісу Ільмі Умерова до двох років позбавлення волі. Європейський союз не визнає незаконну анексію Кримського півострова Російською Федерацією і тому не визнає цей "суд" і його вирок", - наголошують в заяві.

Також зазначено, що вирок Умерову є серйозним порушенням його прав, ще одним прикладом переслідування кримськотатарської громади і ще однією чіткою ілюстрацією серйозного погіршення прав людини на Кримському півострові.

"Він був засуджений за висловлювання інакомислення проти незаконної анексії Кримського півострова у відповідності зі статтею 280.1 Кримінального кодексу Росії "Про громадські заклики до дій, спрямованих на порушення територіальної цілісності Росії". Цей вирок порушує міжнародне гуманітарне право, і Європейський союз очікує, що він буде скасований", - наголошують в заяві.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.