НОВИНИ

Президент Румунії вирішив скасувати свій візит в Україну через закон про освіту

За його словами, документ суперечить взаємним благим намірам обох країн.

Президент Румунії Клаус Йоханніс скасував запланований на жовтень візит в Україну в зв'язку з прийняттям Верховною Радою закону про освіту. Про це повідомляє румунське видання Agerpres.

"Дізнавшись про цей закон, я скасував свій візит в Україну, і я також скасував прийом голови парламенту, який призначив мені зустріч на кінець вересня, таким чином відправивши надзвичайно потужний дипломатичний сигнал. Президентський візит - дуже сильний сигнал", - сказав Йоханніс.

За його словами, прийнятий в Україні закон про освіту суперечить взаємним благим намірам обох країн.

Читайте також: Реформа невдоволення. Як в Україні та за кордоном відреагували на мовне питання закону про освіту

"Я запланував візит в Україну на жовтень цього року, візит, який я підготував в кілька етапів з президентом Порошенком. Останній раунд переговорів відбувся на зустрічі НАТО в Брюсселі. Мене дуже неприємно здивував поворот подій в парламенті України, коли, не повідомляючи своїм партнерам - а ми партнери України - був прийнятий закон, який, на наш погляд, суперечить нашим взаємним благим намірам. Справа в тому, що цей закон, якщо він буде прийнятий, різко обмежить доступ меншин до навчання на їхній рідній мові, і нам це дуже прикро . В Україні проживає багато румунів", - заявив глава румунської держави.

Йоханніс уточнив, що він разом із Порошенком мав відвідати Буковину, де проживає багато румунів.

"Цей закон прийнятий не вчасно, і взагалі весь підхід викликає багато питань", - додав глава держави.

Він зазначив, що зустрів президента Порошенка в США і розповів йому про скасування візиту.

"Ми привітали один одного, і я коротко розповів йому про свою позицію в цих питаннях. Я сказав йому, що не буду планувати цей візит до тих пір, поки не буде досягнутий прогрес із цим законом про освіту, і що я неприємно здивований цими змінами, враховуючи, що у нього був дуже відкритий підхід, принаймні до мене, в питанні румунів в Україні. я також передав свою позицію по дипломатичних каналах, а тут безпосередньо президенту Порошенкц. Він пішов досить стурбованим, і, я сподіваюся, нам вдасться знайти підхід, що дозволяє румунам в Україні, в кінцевому рахунку, продовжити свою освіту румунською мовою ", - підсумував Йоханніс.

Як повідомлялось, 5 вересня Верховна Рада ухвалила в другому читанні законопроект №3491-д про освітню реформу, який, зокрема, запроваджує в Україні 12-річну повну загальну середню освіту. Законом передбачено, що представникам національних меншин України гарантується право на навчання в комунальних закладах для отримання освіти поряд із державною мовою відповідної національної меншини. Це право реалізується через класи (групи) з навчанням мовою відповідної національної меншини поряд із державною мовою.

МЗС низки країн висловили стурбованість нормами закону щодо мови навчання представників нацменшин в Україні. Зокрема, міністри закордонних справ Болгарії, Греції, Румунії та Угорщини заявили, що занепокоєні прийняттям в Україні нового закону про освіту й мають намір звернутися до Ради Європи і ОБСЄ.

У свою чергу, для того, щоб підтвердити відсутність порушень міжнародних зобов'язань Україна готова направити до Ради Європи на експертизу мовну статтю закону про освіту.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.