НОВИНИ

  ▪   Любов Петренко

Захід-2017. Реакція світу на російсько-білоруські навчання

14 вересня у Білорусі стартували спільні з РФ військові навчання, які вважають "репетицією нападу на інші країни", а також провокацією НАТО.

Проведення у Білорусі спільних військових навчань з РФ "Захід-2017" викликало чималі побоювання серед міжнародних політиків через потенційну загрозу з боку РФ для безпеки власних країн. 

Так, у Литві взагалі закликали скасувати масштабні маневри, назвавши їх репетицією нападу Росії на сусідні країни. Зокрема, в Естонії вважають, що РФ готова до військового втручання і в Білорусь, а у Польщі припускають, що Російська Федерація під час навчань відпрацює застосування ядерної зброї.

Тиждень.ua зібрав нові заяви та реакції на військові навчання "Захід-2017".

 

Литва

Президент Литви Даля Ґрібаускайте, виступаючи 19 вересня на Генасамблеї ООН, заявила, що спільні навчання "Захід-2017" є репетицією нападу РФ на сусідні країни, а також закликала міжнародну спільноту об’єднатися й дати відсіч російській агресії.

"Увага світу нині прикута до Північної Кореї та Сирії, але ті самі методи шантажу, погроз та агресії застосовуються Росією в Україні та вздовж східного кордону НАТО. Близько ста тисяч російських військовослужбовців беруть участь в навчаннях наступального характеру Захід-2017 на кордонах балтійських держав і Польщі і навіть в Арктиці ", - зазначила Ґрібаускайте.

При цьому вона звернула увагу на те, що незважаючи на особливу відповідальність Росії щодо підтримки миру у світі як постійного члена Ради безпеки ООН, РФ порушила Статут ООН, напавши на Грузію, незаконно анексувавши Крим та беручи безпосередню участь у війні на сході України.

Раніше Ґрібаускайте назвала військові навчання Росії та Білорусі підготовкою до війни.

Також міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічюс закликав Росію скасувати масштабні військові навчання "Захід-2017" на східному фланзі НАТО. Політик висловив стурбованість через те, що "Москва перекинула в Білорусь і до кордонів Балтії 4 тисячі систем, здатних нести ядерну зброю, і не менше 30 тисяч солдатів". Міністр наголосив, що "це небезпечне брязкання зброєю повинно припинитися", та назвав неправдоподібними російські дані про те, що в навчаннях візьмуть участь лише 12 тисяч військовослужбовців.

Варто додати, що під час навчань "Захід-2017" два російські військово-транспортні літаки Іл-76 16 вересня порушили повітряний простір Литви, в якому пробули близько двох хвилин. Літаки летіли з основної частини Росії в Калінінградську область. У зв'язку з інцидентом, до МЗС був викликаний російський посол Алєксандр Удальцов, де йому вручили ноту про порушення повітряного простору Литви. 

 

Естонія

У Естонії глава Сил оборони країни генерал Ріхо Террас вважає, що Росія готова до військового втручання і в Білорусь, якщо там зміниться політична ситуація. 

"Подібно до України, Росія планує військові кроки проти Білорусі, якщо політична ситуація там зміниться. Російські збройні сили і структури безпеки ведуть підготовку до того, щоб у разі потреби втрутитися і провести військову операцію у Білорусі. Планування операції почалося в 2014 році", - сказав Террас.

За його словами, При цьому він додав, що завдання навчань "Захід-2017" та інших спільних військових навчань - максимально зв'язати білоруські збройні сили з російськими, а мета - паралізувати здатність білоруських військових діяти самостійно.

"Характерно, що російський президент відвідав етап навчань саме в Росії, хоча наголошував, що основна складність на спільних навчаннях - у Білорусі. У навчаннях беруть участь різні військові округи, Балтійський і Північний флот, ракетні війська. Якщо все це є антитерористичною операцією, то це очевидне перебільшення", - зауважив естонський генерал.

 

Велика Британія 

Міністр оборони Великої Британії Майкл Феллон заявив, що масштабні спільні військові навчання РФ і Білорусі "Захід-2017" мають на меті спровокувати НАТО і випробувати його обороноздатність.

"Росія випробовує нас за кожної можливості. Перед нами постає дедалі агресивніша Росія, і ми маємо давати собі з цим раду", - сказав Феллон.

Також він наголосив, що "союз НАТО має бути сильним", та повторив оцінку низки інших західних посадовців, що у навчаннях "Захід-2017" візьме участь "понад 100 тисяч російських і білоруських військових… на кордонах НАТО".

 

Франція

На думку міністра оборони Франції Флоранс Парлі, масштабні російсько-білоруськими військові навчання "Захід-2017" є "стратегією залякування".  При цьому Парлі наголосила, що "не треба ховатися".

Так, глава французького оборонного відомства підкреслила, що "дуже важливо підтвердити нашу присутність цією демонстрацією сили Росії, яка також є стратегією залякування".

 

Польща

Міністр оборони Польщі Антоні Мацеревич заявив, що під час російсько-білоруських навчань "Захід-2017" РФ відпрацює застосування ядерної зброї. За його словами, навчання "Захід-2017" будуть продовжені після 20 вересня, але із застосуванням ядерної зброї, що не було включено раніше в програму. 

При цьому Мацеревич нагадав, що військова доктрина РФ передбачає можливість нанесення превентивного удару по ймовірному супротивнику. Також польський міінстр наголосив, що навчання "Захід-2017" є не тільки найбільшими, але й найбільш агресивними і багатофункціональними з усіх навчань Росії за останні 30 років.

 

НАТО

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг розкритикував Москву за те, що вона не була відкритою з приводу навчань "Захід-2017". Також Столтенберг сказав, що присутність військ Північноатлантичного союзу у країнах Балтії дала чітке повідомлення Москві про те, що напад на одного союзника викличе відповідь з боку всього альянсу.

За словами Столтенберга, "прозорість і передбачуваність ще важливіші, коли напруженість висока, щоб зменшити ризики непорозумінь та інцидентів".

Але при цьому генсек зазначив, що поки не бачить ніякої безпосередньої загрози проти будь-якого союзника НАТО.

"Ми будемо уважно стежити за навчаннями "Захід", ми пильні, але також спокійні, тому що ми не бачимо ніякої безпосередньої загрози проти будь-якого союзника НАТО", - наголосив Генсек.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.