НОВИНИ

Унікальний архів. У Львові знайшли картотеку служби безпеки ОУН

Раніше знаходили у документах лише відомості про існування картотеки.

Оригінали картотеки служби безпеки Організації українських націоналістів (ОУН) нещодавно були знайдені у Львові. Про це повідомила керівник програм Центру досліджень визвольного руху Ярина Ясиневич у Facebook.

"В КДБ була картотека, ну, ви знаєте. Але й в служби безпеки ОУН теж була. Вперше ми знайшли оригінали", - сказала Ясиневич.

Водночас, директор Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» Руслан Забілий повідомив подробиці знахідки.

«Картотека є частиною архіву, яка належала референтурі Служби безпеки ОУН, коли нею керував Арсенич (Микола Васильович Арсенич-Березовський — 2-й голова і фактичний творець військової контррозвідки ОУН — СБ ОУН, один із дев’яти генералів УПА і єдиний генерал безпеки УПА — ред) — розповів Забілий.

Він додав, що раніше знаходили у документах лише відомості про існування картотеки, а зараз знайшли її саму. Документи розділені за певними групами  та за різними напрямками, один з блоків картотеки запечатаний спеціальною печаткою, документи та саму печатку будуть вивчати.

"Це унікальний матеріал, що досі не потрапляв у руки істориків", - зазначив Забілий

Наразі мова йде приблизно про декілька тисяч профайлів осіб, що були занесені у картотеку.

«Занесення у картотеку не означає, що особи були ворогами, особливість роботи будь якої служби — це збір інформації та її аналіз», — зазначив директор Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького».

Нагадаємо, раніше Служба безпеки України з нагоди 110-ї річниці від дня народження Романа Шухевича оприлюднила документи, присвячених його життю та діяльності. У спецслужбі наголошують, що більшість з них невідомі не лише широкому загалу, а й дослідникам визвольного руху.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.