НОВИНИ

  ▪   Тиждень

Вирок Чийгозу як кульмінація російських репресій. В Україні та світі закликають звільнити кримськотатарського політв'язня

Міжнародні організації наголошують, що Росія засудила Ахтема Чийгоза за події, які відбулися ще до окупації, а це суперечить закону.

Підконтрольний Кремлю Верховний суд анексованого Криму 11 вересня засудив до 8 років ув'язнення в колонії заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу та одного з лідерів кримських татар Ахтема Чийгоза, який звинувачується в організації масових заворушень в рамках "справи 26 лютого".

Ахтем Чийгоз був затриманий в січні 2015 року за участь в мітингу на підтримку територіальної цілісності України перед будівлею Верховної Ради Криму 26 лютого 2014 року. Тоді мітингувальникам протистояли проросійські активісти, в тому числі, з партії «Русское единство». Російська влада анексованого Криму звинуватила Чийгоза в організації масових заворушень.

"Вирок усьому кримськотатарському народу"

Глава Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров вважає, що вирок щодо сфабрикованої справи Чийгоза показує відношення окупаційної влади до всіх кримських татар на півострові. "Вирок у такому вигляді говорить про те, що "російська влада" відкрито і цинічно продемонструвала ставлення до кримськотатарського народу. Це є вирок всьому кримськотатарському народу", - підкреслив Чубаров. 

Президент України Петро Порошенко заявив, що справа Ахтема Чийгоза – це черговий вирок Росії, яка на найвищому міжнародному рівні ООН визнана окупантом.  "Можна незаконно обмежити свободу, але волю і правду ніколи не зломити! Можна окупувати чужу землю, але вона горітиме під ногами і пектиме аж до її звільнення", - зазначив глава держави.

Міністерство закордонних справ України назвало вирок Чийгозу черговим проявом репресивної політики РФ з метою придушення інакомислення та дискримінації кримських татар. МЗС вимагає від РФ звільнити Ахтема Чийгоза, припинити репресії в Криму та відновити суверенітет і територіальну цілісність України.

"Закликаємо міжнародну спільноту послідовно реагувати на цинічні порушення прав людини в Криму та посилити політико-дипломатичний тиск на Кремль з метою повернення держави-агресора в міжнародно-правове поле", - заявили в МЗС.

Ахтем Чийгоз та його адвокат Ніколай Полозов оскаржили вирок у Верховному Суді РФ.

Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України заявило, що вирок Чийгозу буде оскаржений у Європейському суді з прав людини. Також у міністерстві зазначили, що особи, причетні до незаконного засудження Чийгоза – працівники ФСБ, прокуратури РФ, судді, – повною мірою нестимуть відповідальність згідно з нормами міжнародного права.

Цього ж дня, 11 вересня, прокуратура АР Крим (розташована у Києві) заявила, що повідомила про підозру одному із колишніх керівників кримської міліції, дії якого призвели до загибелі людей 26 лютого 2014 року на мітингу біля Верховної Ради півострова. Прокурор АР Крим Гюндуз Мамедов додав, що дії саме цієї особи серед інших стали причиною загибелі людей, а не дії Ахтема Чийгоза, якого за це «засудили» представники окупаційної влади.

Неправомірний судовий процес і постійні утиски з бору РФ – країни-союзники

Посольство США в Україні назвало вирок Чийгозу «черговим прикладом постійних утисків» на півострові. 

Державний міністр Великої Британії у справах Європи і Америки Алан Дункан занепокоєний вироком Чийгозу і закликає Росію звільнити його. Зазначається, що «судовий процес, мабуть, не відповідає міжнародним стандартам», оскільки Чийгозу відмовили в можливості брати участь у судових розглядах, а його адвоката залякували й заарештовували.

Прес-секретар МЗС Туреччини Хюсейн Мюфтюоглу висловив надію на те, що вирок Ахтему Чийгозу буде переглянутий і його випустять на свободу.

"Ми сподіваємося, що дане рішення з приводу Чийгоза буде переглянуто і він буде випущений на свободу, і ще раз підкреслюємо значення, яке ми надаємо дотриманню прав та інтересів кримських татар" - сказав прес-секретар. Також, він підкреслив, що дане рішення стало ще одним показником того, в якому становищі перебувають кримські татари, які намагаються мирними шляхами висловити свою стурбованість розвитком подій в Криму.

Міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічюс наголосив, що переслідування кримських татар в окупованому Росією Криму тривають. Він закликав звільнити Ахтема Чийгоза.

"Чийгоз позбавлений волі на 8 років підконтрольним Кремлю так званим Верховним судом. Переслідування кримських татар тривають. Сумно", – написав глава МЗС Литви.

Міністерство закордонних справ Канади закликало РФ звільнити Ахтема Чийгоза й інших політичних в'язнів.

Європейський Союз також закликав звільнити Ахтема Чийгоза. "Європейський Союз послідовно стежив за справою Чийгоза і наполягав на його звільненні. Цей заклик ми повторюємо і сьогодні", - йдеться в заяві, поширеній Європейською службою зовнішніх зв'язків.

В ЄС також наголосили, що очікують зняття звинувачень з другого заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умерова, а також закликали звільнити всіх затриманих на території окупованого Криму і РФ громадян України.

Вирок, який не узгоджується із зобов'язаннями Росії – міжнародні організації

Комісар Ради Європи з прав людини Нілс Мужнієкс заявив, що вирок у справі Чийгоза важко узгоджувати з зобов'язаннями Росії за Європейською конвенцією з прав людини. 

«Чийгоз фактично був засуджений за порушення закону, який не застосовувався, коли ці події відбувалися. Це викликає серйозні сумніви щодо сумісності цього рішення з Конвенцією, яка чітко встановлює, що "ніхто не може бути визнаний винним у вчиненні будь-якого кримінального правопорушення внаслідок будь-якого діяння чи бездіяльності, що не становило кримінального правопорушення відповідно до національного чи міжнародного права на той час, коли це було вчинене", - йдеться у заяві. Мужнієкс також додав, що «після закриття Меджлісу, що мало серйозні негативні наслідки, цей вирок є ще одним ударом по досить складній ситуації татар у Криму».

У моніторинговій місії ООН з прав людини зазначили, що вирок Ахтему Чийгозу базується на законодавстві РФ, хоча стосується подій у Криму, які відбулися до окупації.

"Зазначаємо, що цей вирок стосується подій 26 лютого 2014 року, які відбувалися до окупації Криму, і цей вирок є фактичним виконанням законодавства РФ у Криму", - сказала голова моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Фіона Фрейзер.

Міжнародна правозахисна організація Amnesty International назвала вирок Чийгозу кульмінацією в низці сфальсифікованих Росією справ.

"Несправедливий судовий процес проти Ахтема Чийгоза є кульмінацією в низці сфальсифікованих і демонстративно хибних кримінальних та адміністративних справ, ініційованих окупаційною російською владою проти членів кримськотатарської громади. Це уособлення безперервного переслідування активістів, чий єдиний "злочин" – затятий опір російській анексії Криму", – заявила директор Amnesty International Україна Оксана Покальчук.

Дослідниця Human Rights Watch із українських питань Таня Купер заявила, що російська влада повинна негайно звільнити Ахтема Чийгоза. За її словами, вирок, винесений Чийгозу, служить попередженням, і що «це ціна за мирну протидію діям Росії у Криму». Дослідниця Human Rights Watch додала, що російська влада також повинна припинити переслідування кримськотатарської громади на півострові.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.