НОВИНИ

Газпром попросив Україну збільшити обсяги транзиту газу через ремонт "Північного потоку"

Якщо в минулому році Північний потік зупинявся на профілактичні роботи на 8 днів, то цього року – на 11.

Російська компанія "Газпром" звернулася до державної компанії "Укртрансгаз" із проханням забезпечити збільшені обсяги транзиту газу через Україну через ремонт системи газопроводів "Північний потік". Про це повідомляє прес-служба НАК "Нафтогаз України".

«Сьогодні ПАТ «Газпром» надіслало збільшену до 315 млн куб. м заявку на транспортування газу в Європу. За останні 7 днів добова заявка на транзит російського газу територією України зросла на 47 млн куб. м. НАК «Нафтогаз України» готова забезпечити виконання збільшених заявок в повному обсязі, хоча такі значні коливання обсягів транзиту не передбачені умовами контракту між Нафтогазом та Газпромом», - йдеться у повідомленні.

Дивіться також: Як зменшилася газова залежність України від РФ — інфографіка

Також повідомляється, що за даними ПАТ «Укртрансгаз», на пункті з’єднання газотранспортних систем Суджа, найбільшому за обсягами надходження газу з РФ, на сьогодні тиск складає 57 атм, що на 3 атм нижче за рівень, що передбачений транзитним договором з Газпромом. Максимальна пропускна здатність української ГТС в напрямку Європи становить більше 400 млн куб. м на добу.

«Збільшення заявки Газпрому пов’язане з зупинкою на плановий ремонт газопроводу Північний потік. Якщо в минулому році Північний потік зупинявся на профілактичні роботи на 8 днів, то цього року – на 11. На відміну від Північного потоку, профілактичні роботи на українській ГТС проводяться в робочому режимі та не вимагають припинення транзиту. Тому український маршрут залишається найбільш потужним та затребуваним маршрутом для транспортування газу в європейському напрямку», - розповіли в «Нафтогазі».

Крім того, в НАК повідомили, що за січень–серпень поточного року через газотранспортну систему України для європейських споживачів надійшло 61,9 млрд куб. м природного газу, що на 23,4% більше, ніж торік та на 45,6 % більше, ніж у 2015 році.

Нагадаємо, Стокгольмський арбітраж наприкінці травня виніс проміжне рішення у суперечці між Нафтогазом і Газпромом. Текст рішення поки не оприлюднений. Нафтогаз заявив, що отримав окреме рішення у якій арбітраж відхилив претензії Газпрому за умовою "бери або плати" і задовольнив вимогу Нафтогазу про перегляд ціни в контракті з урахуванням ринкових умов.

Згодом глава російського газового монополіста Алєксєй Міллєр заявив, що Стокгольмський арбітраж ухвалив стягнути з Нафтогазу України на користь Газпрому більше $1,7 млрд. 

Але у НАК зазначили, що в рішенні арбітражу не міститься будь-яких цифр щодо будь-яких боргів між сторонами. У рішенні викладені принципи, за якими має розраховуватися ретроактивності компенсація за переплату Нафтогазу, а також ціна для обсягів газу, отриманих, але не оплачених НАК в повному обсязі. В Нафтогазі додали, що зараз проходять переговори з Газпромом, якщо вони не завершаться успіхом - тільки тоді суми будуть визначені арбітражем.