НОВИНИ

  ▪   Роман Кошмал

Щорічне послання президента до Верховної Ради. Головні тези

У промові глави держави йшлося, зокрема, про пенсійну та земельну реформи, зняття депутатської недоторканності, санкції проти Росії, церковні питання.

У четвер, 7 вересня, президент України Петро Порошенко звернувся зі щорічним посланням до Верховної Ради про внутрішнє і зовнішнє становище країни. У промові глави державий йшлося, зокрема, про пенсійну та земельну реформи, зняття депутатської недоторканності, санкції проти Росії та про церковні питання.

Тиждень зібрав основні тези промови президента.

Депутатська недоторканність

Президент закликав нардепів внести зміни до Конституції, які скасують недоторканність для депутатів нового скликання парламенту з 1 січня 2020 року.

"Закликаю, - як ви, напевно, і очікували - внести і узгодити, нарешті, зміни до Конституції, які скасують депутатську недоторканність. Щоб полегшити вам прийняття рішення, щоб у вас не було відчуття, що воно якимось чином направлено проти вас, - я маю дуже просте речення, давайте приймемо це рішення - прийняти його з введенням в дію з 1 січня 2020 року, для депутатів уже нової Верховної Ради", - сказав Порошенко.

Референдум щодо вступу в ЄС та НАТО

Глава держави не виключив можливості проведення референдуму стосовно приєднання України до Європейського Союзу і НАТО. 

“Опитування громадської думки показують, що більшість українців підтримують і вступ до Євросоюзу, і приєднання до НАТО. Я не виключаю, що ініціюю в належний час відповідний референдум, щоби продемонструвати волю українського народу. Усім: і нашим друзям, і агресивній сусідці, і всім українським політикам, щоб за будь-яких політичних розкладів нікому з них не закортіло ревізувати цей курс і звернути на манівці”, - сказав глава держави.

Санкції проти Росії

Петро Порошенко заявив, що Україна вимагатиме продовження, поглиблення і посилення санкцій проти Російської Федерації.

"Створення міжнародної коаліції на підтримку України в боротьбі проти російської агресії, утримання її в активному стані - повсякденна робота всієї української дипломатії. Звичайно, режим санкцій, який триває вже четвертий рік, для Росії не є смертельним, але це, – наголошую, – дуже ефективний інструмент її стримування та спонукання сісти за стіл переговорів. Саме тому ми продовжимо боротися з будь-якими спробами їх зняти чи навіть послабити. Навпаки, добиватимемося їх продовження, поглиблення та посилення", - зазначив президент.

Пенсійна реформа

Президент розраховує, що Верховна Рада України прийме в цілому законопроект про пенсійну реформу на наступному пленарному тижні.

Порошенко сподіваєть, що прийняття реформи дасть змогу збільшити пенсії для значної частини пенсіонерів уже восени цього року.

Земельна реформа

У своєму посланні до парламенту, президент пообіцяв “не витискувати” з Верховної Ради земельну реформу, але закликав народних депутатів ухвалити закони, які б зняли побоювання людей щодо питань продажу сільськогосподарської землі.

"Я не збираюся витискувати із Верховної Ради земельну реформу. Але прошу ухвалити - хоча б усно, в умі і в серці, - політичне рішення на її користь, прийняти такі закони, які знімуть всі фобії, наявні на цю тему в суспільстві і серед народних депутатів, які врахують всі застереження та виставлять всі запобіжники, які назвуть чітку дату старту, навіть хай це буде і не сьогодні", - зазначив Порошенко.

Реінтеграція Донбасу

Глава держави повідомив, що проект закону про реінтеграції Донбасу буде оприлюднений найближчим часом.

За словами Порошенка, громадськість матиме можливість його обговорити, а вирішальне слово в цьому питанні буде за парламентом.

ВВП

Порошенко також розповів, що зростання валового внутрішнього продукту у 2017 році прогнозується на рівні 1,8%, а до 2020 року цей показник має сягнути 4%.

За його словами, ВВП зростає вже шість кварталів поспіль після чотирнадцяти кварталів падіння.

Серед факторів, які сприяли зростанню економіки, глава держави назвав жорсткі антикризові кроки, макрофінансову стабілізацію, зниження податкового навантаження на бізнес, дерегуляцію, відкриття нових зовнішніх ринків.

Миротворці

Президент заявив, що Україна готова до предметної розмови з членами Ради Безпеки Організації Об'єднаних Націй (ООН) щодо розгортання на всій території Донбасу миротворчої місії ООН.

За словами Порошенка, українська сторона виступає за розгортання повноцінної миротворчої місії ООН на Донбасі для забезпечення тривалого миру в окремих районах Донецької і Луганської областей, причому майбутня місія ООН має бути розміщена на всій тимчасово окупованій території, включаючи неконтрольовану ділянку українсько-російського державного кордону. У ній виключається участь представників країни-агресора та сторони конфлікту, а про узгодження з бойовиками параметрів майбутньої місії ООН не може бути й мови.

Церква

Під час свого звернення до парламенту, Порошенко особисто попросив Вселенського патріарха Варфоломія I надати автокефалію Українській православній церкві.

Президент повідомив Вселенського Патріарха, що українська влада має серйозне бажання та тверду політичну волю вирішити це питання. На думку глави держави, Україна має право на власну незалежну Помісну Православну Церкву, а влада повинна це право захистити.

В той же час Гарант Конституції зауважив, що це не означатиме, що в Україні буде державна Церква або заборона на функціонування інших православних конфесій. Він також пообіцяв, що в Україні і надалі діятиме свобода віросповідання, і ніхто нікого не змушуватиме до переходу та вибору на користь нової інституції.

Обрання президента

Глава держави висловився проти надання Верховній Раді права обирати президента

"Я ніколи не погоджуся з пропозиціями забрати у людей право обирати Президента і віддати його парламенту. Обсяг повноважень глави держави також має бути достатнім для ефективного виконання функцій Верховного Головнокомандувача”, - сказав Порошенко.

Нагадаємо, що обов'язок Президента України виступати зі щорічним посланням у Верховній Раді прописано в Конституції. У 2016 році щорічне послання відбулося 6 вересня.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.