НОВИНИ

  ▪   Любов Петренко

День Незалежності. Як змінювалися патріотичні настрої українців за чотири роки

Згідно з цьогорічним опитуванням, переважна більшість українців вважає себе патріотами України, які готові були б знову підтримати проголошення Незалежності України.

Різноманітні соціологічні опитування, проведені серед населення України, показують, що за останні роки років позитивне ставлення до проголошення незалежності, а також позиціонування себе як патріота країни трималося на дуже високому рівні.

Тиждень.ua вирішив простежити за тенденцією зміни настроїв українців, зокрема, щодо патріотичності поглядів, сприйняття суверенності країни, ставлення до визначних історичних постатей.

2014

Згідно з результатами опитування, проведеного Соціологічною групою «Рейтинг», 86% опитаних українців у 2014 році назвали себе патріотами своєї країни. При цьому, однозначно характеризували себе як патріотів 50%, ще 36% – швидше так, ніж ні. Лише 6% не вважали себе патріотами, 8% - не змогли визначитися. При цьому більшими патріотами себе вважали мешканці Заходу, Півночі і Центру, люди з більшими доходами і вищим рівнем освіти, а також україномовні респонденти.

Загалом 76% опитаних підтримали б проголошення Незалежності України, якби перед ними постав такий вибір. Водночас 12% не підтримали б, ще 12% – не визначилися. Чим молодші респонденти, тим більше вони підтримують Незалежність України. Також вищою є підтримка Незалежності серед респондентів з вищим рівнем освіти і більшими статками. Понад 90% опитаних, які вважають рідною мовою українську, проголосували б за Незалежність. Серед тих, хто рідними вважає дві мови – російську та українську – таких понад 70%. 45% тих, хто вважає рідною мовою російську підтримали б Незалежність України і лише 30% – проголосували б проти.

2015

За результатами дослідження, проведеного соціологічною службою Центру Разумкова, якби референдум стосовно проголошення державної незалежності України відбувався у 2015 році, переважна більшість опитаних (72,2%) підтримали б незалежність. Лише 8% опитаних відповіли, що вони голосували б проти незалежності. 

При цьому найвищий рівень підтримки незалежності спостерігався у Західному (проголосували б за незалежність 93,3%, проти — 1,9%) та Центральному (відповідно 85,6% і 3,8%) регіонах. У Південному регіоні ці показники становили відповідно 57,2% і 10,2%, у Східному регіоні — 57,7% і 18,1%, на Донбасі — відповідно 42,8% і 11,9%. На Донбасі найвищою серед усіх регіонів була частка опитаних, які відповіли, що не брали б участі у такому референдумі (31,1%).

Також більшість опитаних (72,8%) вважала День Незалежності святом (29,3% відповіли, що День Незалежності для них — «дійсно велике свято», 43,5% — «звичайне свято, як і інші офіційні свята»). 23,8% не вважають День Незалежності святом (19,7% дають відповідь, що для них це «не свято, а звичайний вихідний день», 4,1% — що взагалі «цей день повинен бути робочим»). 

За даними дослідження центру Соціальний моніторинг та Українського інституту соціальних досліджень ім. Яременко, у 2015 році більше половини українців вважали основною проблемою матеріальне становище своєї сім'ї, більше третини - війну на сході та мобілізацію.

Так, 54,3% основною проблемою назвали матеріальне становище своєї сім'ї, 45% - зростання цін, 40% - тарифи на комунальні послуги, 37,5% - конфлікт на сході України і мобілізацію, 25,9% - стан здоров'я (свого або близьких), 22,7% - зростання рівня безробіття і загрозу втрати роботи, 18% - майбутнє своїх дітей. Також більше третини українців - 38,8%, оцінили своє матеріальне становище як дуже низьке і низьке. Нижче середнього своє матеріальне становище оцінили 33,2% опитаних, як середнє - 25,7%, вище середнього - 2%, високе - 0,3% опитаних. 

2016

Фонд "Демократичні ініціативи" та КМІС провели соціологічне опитування, за результатами якого, референдум щодо проголошення державної незалежності України, якби він відбувався сьогодні, підтримали б 86,9% українців, проти проголосували б лише 13,1%. На таке запитання українці відповідали уже 1991, 2006 та 2011 роках. Показник підтримки незалежності у 2016-му лише трохи нижчий, ніж у 1991 році і значно перевищує дані інших років. 

Також директорка КМІС Наталія Харченко розповіла, що 68% громадян думають, що Україна може обійтись без Росії. Вона зазначила, що на початку незалежності 32% громадян, тобто третина населення України, вважало, що ми можемо вижити тільки за допомогою Росії. В подальшому ця цифра тільки зростала і через 15 років існування незалежної України досягла значення в 39%, а через 20 років – у 40%. Тільки протягом останніх 2 років відбулось різке зменшення кількості людей, що вважають, що Україна не здатна вижити без допомоги Росії. Але Харченко наголосила, що це пов’язано з тим, що жителі найбільш проросійських територій не проходили опитування (мова йде про анексований Крим та зону проведння АТО).

При цьому, згідно спеціальним дослідженням, проведеного серед жителів країни, головними позитивними якостями українців є волелюбність, гостинність, дружелюбність, доброта та щедрість. А головні якості, які допомагають нам долати труднощі і проблеми – це працьовитість, оптимізм, терпимість до поглядів і думок, життєрадісність, а також наполегливість.

Найпривабливішим туристичним регіоном українці вважають Карпати та Закарпатську область. До п’ятірки найкращих туристичних принад також віднесли Крим, берег Чорного моря, Шацькі озера та узбережжя Азовського моря. 34% опитаних назвали містом – "перлиною України" Львів, 21% вважає перлиною Одесу, 17% – Київ.

Найвидатнішим українцем визнали Тараса Шевченка (30% голосів), а найбільш видатним гетьманом – Богдана Хмельницького (52%).

2017

За даними всеукраїнського опитування, яке з 19 по 28 травня 2017 року проводив Київський міжнародний інститут соціології, за акт про незалежність України проголосували б 90%, а тих, хто висловився проти – 10%.

На запитання про бажаний напрямок зовнішньої політики 49% опитаних висловилися за приєднання України до ЄС, 11% - за приєднання до Митного союзу Росії, Білорусі, Казахстану, Киргизії і Вірменії,  а 26%  вважають, що Україна має розвиватися незалежно, не входячи до жодного із цих об’єднань. Думки населення щодо бажаного курсу зовнішньої політики, попри деякі коливання, протягом останніх двох років лишаються практично незмінними.

При цьому частка людей, які готові проголосувати за вступ України до НАТО, протягом останніх двох років лишається незмінною. 56% - за вступ України до НАТО, 44% - проти.

Цьогорічне опитування Соціологічної групи "Рейтинг" показало, що переважна більшість українців (83%) вважають себе патріотами своєї країни. Зокрема, на заході позиціонують себе як патріоти 88%, в центрі - 84%, на сході - 83%, на півдні - 77%. У порівнянні з аналогічним періодом 2014 року загальна кількість патріотично налаштованих громадян майже не змінилася. Лише 10% висловили протилежні міркування, ще 7% не змогли відповісти на це питання. При цьому чим старші респонденти, тим більше серед них тих, хто вважає себе патріотом.

76% опитаних заявили, що якби сьогодні стояв би вибір, вони б підтримали проголошення Незалежності України. Цей показник не змінився з 2014 року. Для порівняння: у 2013 році таких опитаних було 61%.

Найбільше тих, хто підтримує проголошення Незалежності України, на заході (93%). У центрі таких опитаних 76%, на півдні - 66%, на сході - 64%. У той же час в останніх двох макрорегіонах кількість тих, хто дотримується протилежної думки, становить 21% -22%. Чим молодші респонденти і чим вищий рівень їх освіти, тим більше вони підтримують проголошення незалежності.

Станом на 2017 рік майже половина українців знає напам'ять весь текст гімну України - 46%, не весь - 45%, ще 6% - не знає і не хоче вчити гімн, а 3% - не знають, проте хочуть його вивчити. Про це повідомляє компанія Kantar TNS, яка оприлюднила до Дня Незалежності України результати спеціального онлайн дослідження.

Також 67% опитаних вважають, що Україну у світі знають завдяки Віталію Кличку, трохи менше (62%) віддали перевагу його меншому брату Володимиру Кличку, а ще 55% віддали свій голос за Андрія Шевченка. Загалом до ТОП-10 потрапили Джамала (42%), Олександр Усик (35%), Микола Амосов (34%), Сергій Бубка (34%), Святослав Вакарчук (34%), Руслана (34%), а також Петро Порошенко (26%).

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.