НОВИНИ

  ▪   Віра Олійник

Жорсткі уроки боротьби з тероризмом. Огляд інопреси про атаки в Каталонії

Іспанія зазнала найбільшого теракту у країні за понад десять років.

Європу сколихнула чергова серія терактів. Перші шпальти іноземної преси присвячені атакам у Барселоні і її околицях. Наразі відомо про 14 загиблих і понад 100 поранених. Про свою відповідальність за напади заявило угрупування "Ісламська держава" (ІД). ЗМІ пишуть, цей теракт став найбільшим в Іспанії за понад десять років, і з нього треба зробити висновки для всієї Європи.

Обмеженість заходів безпеки

The Wall Street Journal нагадує, що Іспанія посилила стратегію із боротьбі з тероризмом після атаки на залізничному вокзалі в Мадриді у 2004 році й активізувала відповідні заходи в 2015-му. Але теракт у центрі Барселони виявив обмеженість подібних зусиль.

"Два роки тому іспанські влада підвищила рівень загрози безпеки в країні до другого ступеня і переробила закон про боротьбу з тероризмом, зробивши можливими жорсткіші покарання", - повідомляє автор статті.

Видання зазначає, що за останні роки іспанські сили безпеки періодично проводили операції проти підозрюваних ісламістських бойовиків. Так, з червня 2013 по серпень 2016 року влада затримали 130 осіб за підозрою в терористичній діяльності, пов'язаної з ІД. Серед затриманих 43% були громадянами Іспанії і 41% - Марокко. Половина з них - мігранти, а 40% - нащадки вихідців з Марокко другого покоління, передає видання.

"Ісламська держава" хоче продемонструвати, що вона здатна завдати максимальної шкоди західним країнам шляхом терактів, підготовку яких дуже складно виявити, - каже старший аналітик Королівського інституту Елькано Карола Гарсія-Кальво, - Не можна сказати, що запобігти їм неможливо. Але, безумовно, повна відсутність ризику недосяжна".

Три уроки терактів

Теракт у Барселоні підкреслює три найважливіших уроки, які повинні винести з аналогічних подій останніх років і спецслужби, і всі ми, пише у статті видання The Guardian.

Перший урок полягає в тому, що використання автомобілів як знаряддя вбивства стало загальноприйнятою тактикою терористів. А тактика терактів стає популярною серед екстремістів, коли вона успішна, вважає газета.

"Жодниж особливих умінь, щоб на великій швидкості відправити автомобіль у натовп, не потрібно, як немає і ніяких труднощів і в тому, щоб знайти автомобіль. Таким чином легковик, фургон або вантажівка стають ідеальним знаряддям терористів, чи то вони члени організації, чи діють самостійно, але не мають при цьому ані підготовки, ані засобів для складніших атак", - пише Guardian.

Другий урок, на думку видання, полягає в тому, що об'єктом нападу може стати хто завгодно, і найчастіше - туристи. ІД атакує кого завгодно, де завгодно та будь-яким способом. Найбільша загроза існує в місцях великого скупчення людей.

І третій урок полягає в тому, що поліцейські заходи можуть убезпечити людей лише до превного часу. Іспанські спецслужби довгий час вважалися у світі взірцем у боротьбі з тероризмом. Зазначається, що після 2004 року Іспанія різко збільшила інвестиції в свої спецслужби, це і сприяло тому, що за останні 13 років в країні не відбулося жодного теракту. 

Як протидіяти

Кожен новий теракт ставить питання про те, як запобігти напливу прихильників фанатичного ісламу, питає у редакційній статті Times. Частково відповідь на це питання можна знайти в тих зусиллях, які останнім часом роблять прогресивні ісламські священнослужителі у Великій Британії в розмові зі своєю паствою, яка, за їхніми словами, гостро потребує настанов.

У Times опублікований їхній заклик створити раду імамів для розробки прогресивної інтерпретації ісламських священних книг, яка унеможливить їх екстремістське тлумачення. 

По всій Європі контртерористичні підрозділи поліції працюють на межі, пише видання. І при всьому бажанні та зусиллях їхні розвідслужби не в змозі розпізнати всі ознаки загрози.

Створення органу, який зможе зрозумілою мовою говорити з молодими людьми та з жінками так само, як з літніми особами і чоловіками, а також із представниками різних етнічних груп серед мусульманської громади Європи - не таке просте завдання.

У Британії подібні зусилля мали лише обмежений успіх, і жодна з таких організацій не наважувалася зайняти тверду та прогресивну позицію з основних питань ісламського вчення, які впливають на життя мусульман і всього суспільства в цілому. Однак минулі невдачі - не привід і далі сидіти склавши руки, наголошується у статті. Довгу та важку боротьбу проти ісламського екстремізму виграти зможуть тільки сучасні помірні мусульмани, вважає Times.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.