НОВИНИ

В НБУ стурбовані правовим статусом Bitcoin в Україні

Визначення статусу ускладнюється відсутністю консолідованого підходу до класифікації Bitcoin і регулювання угод з ним у світі

Питання про правовий статус криптовалюти Bitcoin в Україні буде винесено на засідання Ради з фінансової стабільності, яке планують провести до кінця серпня. Про це повідомив заступник глави НБУ Олег Чурій.

"Bitcoin зараз не має певного правового статусу в Україні. Визначення такого статусу ускладнюється відсутністю консолідованого підходу до класифікації Bitcoin і регулювання угод з ним у світі", - сказав Чурій.

Він звернув увагу, що в низці країн офіційно дозволено операції з Bincoin. Зазвичай Bincoin розглядається як товар або інвестиційний актив і для оподаткування підпорядкований відповідним законодавством. У деяких країнах Bitcoin визнають розрахунковою грошовою одиницею.

"Наприклад, законодавство ЄС наразі класифікує Bitcoin як "цифрове представлення вартості, що не підтверджена центральним банком або державним органом і не прив'язана до юридично встановлених валютних курсів і яке може використовуватися як засіб обміну для покупки товарів і послуг, їх передання та зберігання, його можна придбати в електронному вигляді. При цьому обмін традиційними валютами на одиницю Bitcoin звільнено від сплати податку на додану вартість", - зазначив О.Чурій.

Водночас в Ізраїлі Bitcoin не підпадає під юридичне визначення валюти ні як фінансове забезпечення, ні як оподатковуваний актив. Кожен раз, коли продається Bitcoin, продавець має сплатити податок на приріст капіталу.

Народний банк Китаю вважає Bitcoin віртуальним товаром, а не валютою, і його продаж може обкладатися ПДВ. Такий самий підхід - в Японії, де Bitcoin визнається цінністю, подібною активу (asset-like values). Його продаж обкладається японським аналогом ПДВ.

В Австралії Bitcoin розглядається як власність, а транзакції з ним - як бартер.

У Канаді Bitcoin взагалі визначається як "нематеріальний актив", а транзакції з ним - також як бартер.

"Таким чином, у різних країнах Bitcoin класифікують по-різному - як віртуальну валюту, грошовий сурогат, нематеріальну цінність, віртуальний товар тощо. Зі свого боку, Національний банк України наразі офіційно не підтримує жодного із наведених визначень", - сказав О.Чурій.

Водночас він додав, що НБУ розпочав діалог з Міністерством фінансів, Державною фіскальною службою, Державною службою фінансового моніторингу, Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, а також з Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг для напрацювання спільної позиції щодо правового статусу Bitcoin та його регулювання.

"За участю цих державних установ це питання розглядатимуть на найближчому засіданні Ради з фінансової стабільності, яке планується провести до кінця серпня", - зазначив заступник голови НБУ.

Нагадаємо, правоохоронці виявили на території ДП "Лікувально-оздоровчий "ІЕЗ ім. Патона" 200 одиниць комп'ютерного обладнання для генерації забороненої в Україні криптовалюти Bitcoin.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.