НОВИНИ

Військові навчання Росії поблизу кордону НАТО підвищують ризик агресії – NYT

Маневри можуть бути використані як привід для посилення російської військової присутності в Білорусі, яка межує з трьома критично важливими союзниками альянсу, зазначає виданя.

Росія готується направити наприкінці літа понад 100 тисяч військових на східні околиці території НАТО - один з найбільших кроків у нарощуванні військового потенціалу, зроблений президентом Владіміром Путіним, а також залякування, яке нагадує найзловісніші дні холодної війни, пише The New York Times.

Війська проведуть маневри під назвою "Захід" в Білорусі, на Балтійському морі, в західній частині Росії і в російському анклаві Калінінград. У навчаннях візьмуть участь відновлені танкові війська, названі на честь легендарного підрозділу радянської армії, Першої гвардійської танкової армії. "Вперше з часів розвалу СРСР це свідчить про те, настільки сильна наступальна сила сконцентрована в одному з'єднанні", - йдеться в статті.

Автори підкреслюють, що військові навчання були заплановані багато місяців тому і не є реакцією на посилення нових економічних санкцій проти Росії, які минулого тижня ухвалив Конгрес. Поки Росія відреагувала на них, скоротивши кількасот працівників американських дипломатичних відомств у країні.

"Цей крок є частиною більш ширших зусиль Путіна по зміцненню російської військової доблесті і робиться на тлі того, як Росія стає все більш напористою", - продовжують автори. "Крім російського втручання в президентські вибори 2016 року на користь кампанії Трампа, яка привернула увагу в Сполучених Штатах, російська армія в останні роки дислокувала сили в Сирії, захопила Крим і втрутилась у східну Україну, залякала країни Балтії позаплановими навчаннями, а її ВПС здійснювали польоти в безпосередній близькості від НАТОвських літаків і кораблів", - нагадують журналісти.

"Каральні санкції США і європейських союзників, які ще більше ізолювали Росію, не змусили Путіна припинити брязкання зброєю, про що свідчать давно заплановані навчання "Захід", - зазначає газета.

Ще більш тривожним, за словами високопоставлених офіцерів американської армії, є те, що маневри можуть бути використані як привід для посилення російської військової присутності в Білорусі, яка межує з трьома критично важливими союзниками НАТО: Польщею, Литвою і Латвією, передає видання. За словами авторів, західні військові чиновники стверджують, що США і Росія не перебувають у кроці від війни. Однак вони висловили заклопотаність, що зростаюча російська військова активність може привести до ненавмисної конфронтації.

Видання нагадує, що Перша гвардійська танкова армія, що складається головним чином з сил, переведених з інших частин, включаючи елітні моторизовані і танкові дивізії поряд з Москвою, має багату історію. Зокрема, підрозділ боровся з німцями під час Другої світової війни на Східному фронті і, в кінцевому підсумку, в Берліні перед тим, як стати частиною радянських сил, які окупували Німеччину. У 1968 році дане з'єднання брало участь в вторгненні до тоді ще Чехословаччини, щоб розгромити "Празьку весну". Після закінчення холодної війни підрозділ було виведено в Смоленськ, що недалеко від кордону з Білорусією, до розформування в 1998 році. Але було знову відтворено Путіним, щоб демонструвати російську військову потужність.

"Ця назва була вибрана не випадково, - зазначив у розмові з газетою Філіп Брідлав, чотиризірковий генерал ВПС США у відставці, який служив командувачем військами НАТО в Європі. - Воно посилає дуже чіткий сигнал країнам Балтії і Польщі".

Крім того, росіяни сформували нову моторизовану дивізію під Смоленськом. У поєднанні з високомобільною танковою армією ця сила має близько 800 танків, понад 300 артилерійських знарядь і десяток тактичних ракетних пускових установок "Іскандер". Це більше танків, ніж має НАТО в активних підрозділах, розгорнутих в країнах Балтії, Польщі та Німеччини, разом узятих, не рахуючи бронетехніку на базах зберігання, яка буде використовуватися як підкріплення, відправлені з США, зазначив Потомак Філіп А. Карбер, президент Фонду, який вивчав російські військові операції в Україні і навколо неї.

"Але якщо з'єднання буде повністю розгорнуто в Білорусі, то це буде потужне наступальне формування і спосіб для російських військових швидко спроектувати вплив на захід, що особливо важливо для Москви. Розпад Радянського Союзу означав, що російські війська втратили Білорусь і Україну в якості буферів", - зазначає видання.

"Питання, яким задаються чиновники НАТО: чи всі війська і спорядження в Білорусі покинуть країну? - резюмують автори.