НОВИНИ

  ▪   Любов Петренко

Безмитний товарообіг. З якими країнами Україна домовляється про ЗВТ

Між Україною та Канадою почала діяти зона вільної торгівлі. Однак Київ на цьому не планує зупинятись і продовжує переговори щодо ЗВТ ще з низкою країн.

У вівторок, 1 серпня, між Україною та Канадою почала діяти угода про зону вільної торгівлі, завдяки якій скасовується мито на понад 90% українського експорту. 

Ця угода дозволила вітчизняним виробникам можливість експортувати до Канади без мита перероблену сільськогосподарську продукцію, товари харчової, легкої, хімічної, нафтової та машинобудівної промисловості. У свою чергу Україна зобов’язалася скасувати митні тарифи на 72% канадських товарів, зокрема, на рибу та морепродукти, зернові, арахіс, соки, мінеральну воду. Відповідну угоду було підписано ще у липні 2016 року, яку 8 березня 2017 року підтримала Верхня палата федерального парламенту Канади.

Тиждень.ua вирішив нагадати, з якими ще країнами Україна домовляється про зону вільної торгівлі.

31 липня Україна та Ізраїль завершили шостий раунд переговорів щодо зони вільної торгівлі, під час яких визначили ступінь зниження митних тарифів для чутливих товарів, зокрема в сфері сільського господарства. Зазначимо, що ще у травні країни домовилися прискорити переговори щодо ЗВТ. Тоді прем'єр-міністр України Володимир Гройсман висловив сподівання, що переговори завершаться до кінця 2017 року, наголосивши, що за кілька місяців між країнами зріс спільний товарообіг. Україна розглядає можливість лібералізації доступу на ринок Ізраїлю продукції сільського господарства, насамперед зернових, молокопродуктів, риби, м’яса, меду, олії, овочів та промислової продукції.

У березні 2017 року у рамках саміту ГУАМ, уряди Грузії, України, Азербайджану та Молдови підписали протоколи щодо створення ЗВТ та взаємного визнання результатів митних процедур. Український уряд розраховує на те, що підписані документи дозволять повноцінно запровадити зону вільної торгівлі між державами вже у 2017 році.

До списку країн у зоні вільної торгівлі з Україною може потрапити і Туреччина. Так, у липні 2017 року заступник міністра економіки Туреччини Фатіх Метін повідомив, що угода про вільну торгівлю між країнами буде підписана остаточно до кінця цього року. Проте ще у 2016 році президент Турецької Республіки Реджеп Таїп Ердоган заявляв, що країни повинні завершити переговори у грудні 2016 року, після того як країни домовилися про відновлення переговорного процесу.

На початку липня прем'єр-міністр України заявив, що Україна планує почати переговори про створення зони вільної торгівлі з Великою Британією При цьому прем'єр-міністр зазначив, що зараз товарообіг між країнами становить близько $2 млрд, а може досягти $3,5 млрд.

Цьогоріч у травні про готовність розпочати в будь-який час переговори з Україною щодо взаємного безвізу та зони вільної торгівлі заявив Китай. Зазначимо, що подібні заяви вже були озвучені й у 2016 році, але тоді Пекін не знав офіційної позиції Києва щодо цієї ініціативи, яка в результаті досі триває.

В уряді наголошують, що Україна активно розглядає питання про розширення співпраці з іншими країнами. Тому не можна виключати можливість, що до кінця року українська влада підпише ще як мінімум одну угоду.

Нагадаємо, 1 січня 2016 року набула чинності угода про поглиблену і всеосяжну зону вільної торгівлі (ЗВТ) між Україною та Європейським Союзом.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.