НОВИНИ

  ▪   Віра Олійник

Як посилення заходів безпеки в Єрусалимі призвело до ескалації конфлікту

Тиждень зібрав усю важливу інформацію про сутички біля Храмової гори - одній з головних релігійних святинь міста як для мусульман, так і для іудеїв.

Посилення заходів безпеки у Єрусалимі ледь не підірвало процес мирного врегулювання ізраїльсько-палестинського конфлікту. Сутички, які відбулися у невеликому місті можуть призвести до наслідків за межами Ізраїлю та Палестинської автономії і, навіть, за межами Близького Сходу. Тиждень зібрав усю важливу інформацію про конфлікт.

Безпека чи контроль

Ситуація в Єрусалимі різко загострилася після рішення ввести додаткові заходи безпеки біля Храмової гори - одній з головних релігійних святинь міста як для мусульман, так і для іудеїв. Це було зроблено у відповідь на атаку, коли троє озброєних палестинців убили двох ізраїльських військовослужбовців на Храмовій горі. Самі нападники були застрелені.

Ізраїльська влада вирішила встановити металошукачі на проходах до мечеті Аль-Акса, розташованій у святому місці, і ввести заборону на вхід для чоловіків молодше 50 років у п'ятничних молитвах. Поліція також встановила камери спостереження біля місця, де стався напад на поліцейських. Араби заявили, що ці заходи є принизливими і символізують ізраїльський контроль над територією Храмової гори.

За цим почалися масові зіткнення між палестинськими арабами та ізраїльськими правоохоронцями, що призвели до людських жертв. За даними палестинської сторони, загинули четверо палестинців. Загиблим - від 17 до 24 років. Також повідомляється про більше ніж тисячу постраждалих - у тому числі і четверо поліцейських.

На тлі ескалації напруженості в Єрусалимі в одному з єврейських поселень на Західному березі араб з ножем проник до приватного будинку та жорстоко вбив трьох ізраїльтян. Нападником був 20-річний палестинець. У результаті події він був застрелений.

Палестинський лідер Махмуд Аббаз заявив, що всі контакти з Ізраїлем будуть заморожують на всіх рівнях  доти, поки ізраїльська влада не скасує заходи безпеки.

Спроби владнання

Події в Єрусалимі викликали критику міжнародної спільноти. В понеділок, 24 липня, до Ізраїлю для участі у врегулюванні кризи прибув спецпредставник президента США з міжнародних переговорів Джейсон Грінблатт. Зазначалось, що це перша спроба адміністрації США безпосередньо підключитися до вирішення цього питання. Також на понеділок Рада Безпеки ООН вирішила призначили термінове засідання для обговорення ситуації на Храмовій горі в Єрусалимі. Ініціаторами наради були Швеція, Єгипет і Франція.

За підсумками закритої наради Радбезу ООН було вирішено, що ситуацію в Єрусалимі необхідно стабілізувати до того, як мусульмани знову зберуться на п'ятничну молитву у мечеті на Храмовій горі, оскільки ескалація напруженості може призвести до катастрофічних наслідків не тільки в самому місті, а й далеко за межами Близького Сходу.

Палестинців та ізраїльтян закликали "утриматися від провокаційних дій, продемонструвати стриманість і працювати над пошуком рішення". 

В адміністрації президента США Дональда Трампа заявили, що "уважно стежать за подіями в регіоні і ведуть переговори зі сторонами конфлікту", в яких бере участь і старший радник президента США Джаред Кушнер. 

Папа Римський Франциск сказав, що вражений заворушеннями в Єрусалимі і закликав до припинення насильства. "Я відчуваю необхідність закликати до спокою і діалогу", - заявив понтифік і попросив паству молитися за те, щоб сторони примирилися.

Поступки

Ізраїль все ж пішов на поступки. Кабінет безпеки країни ухвалив рішення прибрати металодетектори, встановлені біля входів на Храмову гору. Замість них будуть використовуватися альтернативні методи забезпечення безпеки. Зокрема, будуть встановлені сучасні камери відеоспостереження, які дозволять виявляти під одягом зброю.Також поліція посилить свою присутність на Храмовій горі та буде припиняти можливі конфлікти. 

Проте мусульмани вирішили продовжувати акції протесту в Єрусалимі. Біля воріт Старого міста зібралися десятки молодих арабів, які кидали каміння і пляшки в поліцейських. Співробітники правоохоронних органів у відповідь застосували спецзасоби. На даний момент невідомо, чи призведе демонтаж метало детекторів до припинення заворушень.

Поліція Єрусалиму залишається в стані підвищеної готовності в Старому місті. За заявою представників правоохоронних органів, особливий режим буде збережений щонайменше до кінця тижня.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.