НОВИНИ

"Справа Шеремета заморожена". Комітет захисту журналістів закликав пожвавити розслідування вбивства

КЗЖ закликає офіційні особи пожвавити розслідування, зосередитися на роботі Шеремета в Україні як на можливому мотиві злочину і підтримувати будь-яке паралельне незалежне розслідування, а ЗМІ – постійно доповідати про результати.

Комітет захисту журналістів вважає, що розслідування вбивства журналіста Павла Шеремета в Україні загальмувало. Свій звіт "Відмова від правосуддя: розслідування вбивства Павла Шеремета в Україні не дало результатів" його представники презентували в Українському кризовому медіа-центрі.   

Журналіст Крістофер Міллер, який писав звіт, зазначив: "Я почав роботу над звітом у січні, коли минуло вже понад 6 місяців відтоді, як Павла було вбито".

"Справа була заморожена. Мотиви не були підтверджені, велику кількість часу і зусиль витратили на розшук слідів злочину – і це не дало жодних ниточок. Натомість ознакам убивства дуже мало уваги приділили", – констатував він.  

"Убивці, яких видно на камерах спостереження, коли вони підкладають бомбу, не були визначені – вже не кажучи про затримання. Лише завдяки зусиллям журналістів ми побачили їх на відео", – сказав Міллер.

Він нагадав про те, що Служба безпеки України видалила відео з деяких камер спостерження і слідчі органи заважали один одному.

"Потенційні свідки і колеги Шеремета кажуть, що їх не викликали на ретельний допит. Сім’я Павла, друзі та журналісти, з якими я говорив, звинувачували владу в нездатності до роботи, недбалості і саботажі", – додав Міллер.  

"Що у нас зараз є, – це неповне розслідування, яке дало дуже мало результатів", – констатував він.

У свою чергу, координатор програми КЗЖ у Європі та Азії Ніна Огнянова заявила, що у звіті міститься два основних блоки рекомендацій – українській владі і міжнародній спільноті.

"КЗЖ закликає офіційні особи пожвавити розслідування, зосередитися на роботі Шеремета в Україні як на можливому мотиві злочину і підтримувати будь-яке паралельне незалежне розслідування, а ЗМІ – постійно доповідати про результати", – сказала вона.

"Ми також закликаємо президента Порошенка засудити погрози і напади на журналістів в Україні і запевнити, що вони будуть ретельно розслідувати", – заявила Огнянова.

"Ми також закликаємо його публічно підтвердити критичну роль незалежної преси в Україні", – додала вона.

Огнянова зазначила: "Ми також закликаємо російський та білоруський уряд повністю співпрацювати у розслідуванні убивства Шеремета та полегшувати доступ розслідувачам, щоб вони розглянули будь-які ознаки справи, які б могли привести до результатів".

КЗЖ також очікує активності від Євросоюзу і Ради Європи і наполягає, щоб європейські делегати брали участь у зустрічах саміту ЄС – Україна у Києві цього тижня.

Нагадаємо, 20 липня 2016 року в Києві в результаті вибуху автомобіля загинув журналіст Павло Шеремет. Авто належало керівнику "Української правди" Олені Притулі, але її в машині не було. Прокуратура кваліфікувала загибель журналіста за ч.2 п 5 ст 115 КК України (умисне вбивство, вчинене способом, небезпечним для життя багатьох осіб). У СБУ раніше назвали чотири основні версії вбивства Шеремета: професійна діяльність; ворожість у відносинах або особисті мотиви; російський слід (дестабілізація ситуації); замах на Олену Притулу.

Журналісти "Слідство.Інфо" і міжнародної мережі OCCRP оприлюднили фільм-розслідування про вбивство Павла Шеремета. З-поміж іншого, журналісти з’ясували, що авто колишнього чи теперішнього працівника СБУ Ігоря Устименка було помічене на відео з камер спостережень в ніч перед вбивством журналіста. У СБУ заявили, що Устименко звільнений зі спецслужби в квітні 2014 року. Нацполіція допитала Устименка.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.