НОВИНИ

  ▪   Андрій Голуб

Безкоштовна правова допомога. Коли та з кого оберуть нового захисника Януковича

Нового адвоката для захисту екс-президента Віктора Януковича у справі про державну зраду можуть призначити вже в четвер або п'ятницю.

Захисника Віктора Януковича оберуть серед адвокатів, які співпрацюють з Київським регіональним центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Про це у коментрі Тижню повідомила директор Центру Оксана Василяка.

Водночас вона зазначила, що наразі Оболонський райсуд офіційно ще не повідомив центр про своє рішення щодо призначення Януковичу безкоштовного адвоката. Це також підтвердила речник Координаційного центру з надання правової допомоги Надія Кизицька.

«Після ухвалення судом рішення про призначення адвоката через систему безоплатної правової допомоги, згідно закону, суд повинен поінформувати про це регіональний центр і той у встановлені законом торміни призначить адвоката. Станом на цей момент таке повідомлення від суду не надходило (близько 13:00, 6 липня – Ред.)», - зазначила вона.

 Кизицька додала, що для офіційного повідомлення достатньо телефонного дзвінка або факсограми від суду.


Захисника призначать у найкоротший термін

За словам Оксани Василяки, зазвичай визначення адвоката, який займатиметься певною справою відбувається того ж дня, коли надходить повідомлення про таку потребу.

«Згідно нашої практики, ми це робимо оперативно. Якщо ми отримуємо рішення суду і знаємо, на яку дату призначене засідання, то визначаємо заздалегідь, щоб адвокат міг ознайомитися з матеріалами справи, провести спілкування з клієнтом. Намагаємося виконати день у день, коли рішення доходять до нас», - зазначила вона.

На уточнювальне запитання, чи можна чекати призначення нового захисника Януковичу вже сьогодні, вона відповіла: «З урахуванням робочого дня. Це може бути сьогодні-завтра, з урахуванням тих часових рамок, які визначені у процесуальному документі»


Процедура та кандидати

За словами Василяки, адвоката Януковичу оберуть з-поміж осіб, включених до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу. З локальним київським реєстром можна ознайомитися за посиланням.

«До нас надходять постанови про призначення захисників у порядку статей 49, 53 або іншій процедурі, визначеній КПК. Ми реєструємо відповідні процесуальні рішення і черговий центру видає доручення , яким уповноважує адвоката на надання правової допомоги, де вказує основні моменти рішення і куди слід прибути адвокату. Щодо адвокатів, які надають правову допомогу, то це адвокати, які пройшли всеукраїнський відбір на конкурсній основі і включені до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу. З ними центр укладає цивільно-правові угоди, де визначено умови співпраці і таким чином їх залучають до людей, які цього потребують», - наголосила Василяка.

Вона додала, що є кілька основних критеріїв при визначенні адвоката у конкретній справі – це графік чергувань та порядок розподілу справ з урахуванням спеціалізації та досвіду: «Згідно закону, ми призначаємо адвокатів з урахуванням спеціалізації та досвіду. Щодо затриманих людей, у нас є графік чергування, адвокати чергують у цілодобовому режимі і цілодобово ми приймаємо повідомлення. Центр залучає адвокатів, згідно графіків чергування. Щодо процесуальних рішень, то у нас є порядок розподілу справ. Ми приймаємо рішення, реєструємо його і визначаємо адвокатів з реєстру адвокатів і тих, хто має відповідні контракти».

З загальним графіком чергувань адвокатів у липні по всіх районах Києва можна ознайомитися за посиланням. Також є окремий графік конкретно по Оболонському району, де розглядають справу Януковича.


Чи зможе адвокат відмовитися від справи Януковича

За словами Василяки, їхній центр не є процесуальною стороною у справах, а тому після надання доручення адвокату на здійснення захисту, його подальші дії регулюються вже законами України, зокрема «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», а також нормами чинного Кримінально-процесуального кодексу.

Як повідомлялося, Оболонський районний суд Києва задовольнив клопотання про призначення Януковичу безкоштовного адвоката 6 липня. Водночас суд оголосив перерву до 10:00 12 липня.

Раніше в четвер адвокати Януковича офіційно подали особисто підписану президентом-утікачем заяву про відмову від участі у процесі щодо його обвинувачення у державній зраді, який відбувається в Оболонському районному суді.  

5 липня Янукович заявив, що вирішив відкликати своїх адвокатів у справі про державну зраду.

Генеральна прокуратура звинувачує Януковича в державній зраді. У справі фігурує лист Януковича від 1 березня 2014 року до президента РФ Владіміра Путіна із проханням увести війська в Україну. У ГПУ вважають, що цей лист узаконив надання Путіну дозволу на використання російських військ в Україні, що сприяло анексії Криму та окупації частини Донбасу.

26 червня в Оболонському суді Києва відбулося перше засідання по суті щодо державної зради Януковича, 29 червня суд дав дозвіл на спеціальне судове провадження, оскільки Янукович не з'являється на засідання. У лютому 2014 року Янукович втік на територію РФ.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.