НОВИНИ

У Раді Європи закликали українську владу скасувати закон про декларування для активістів

"Тільки ті особи або організації, які отримують державне фінансування, можуть бути піддані більш строгим вимогам звітності», – йдеться у заяві комісара Муйжнієкса.

У Раді Європи розкритикували правки до українського закону «Про запобігання корупції» щодо декларування для антикорупційних активістів і закликали владу України скасувати зміни. Заява офісу комісара Ради Європи з прав людини Нільса Муйжнієкса оприлюднена 25 травня.

Він оприлюднив листування із заступником голови Адміністрації президента України Дмитром Шимківим. У своєму листі від 2 травня він рекомендує скасувати положення, які зобов’яжуть активістів-антикорупціонерів оприлюднити свої активи так само як і посадовці або держслужбовці.

«Неурядові організації працюють фактично вже з урахуванням правил фінансової звітності, а ЗМІ мають платити податки і подавати звіти до відповідних податкових органів. Тільки ті особи або організації, які отримують державне фінансування, можуть бути піддані більш строгим вимогам звітності, які застосовні до будь-якого іншого одержувача державних бюджетних коштів», – йдеться у заяві Муйжнієкса.

Він також закликав високопосадовців до конструктивного діалогу та запропонував співпрацю.

Лист-відповідь від української сторони надійшов 22 травня. У ньому йдеться про український досвід впровадження принципів прозорості для політичних партій, е-декларування для посадовців та службовців і вивчення європейських й американських практик.

«У той же час, все ще існують прогалини у відкритості і прозорості в різних учасників політичного процесу (...) Ми плануємо завершити нові поправки до закону, засновані на підходах і правилах, викладених вище, і представити їх як законопроект на розгляд Венеційської комісії Ради Європи», – пише Дмитро Шимків.

Зміни до закону, ухвалені Верховною Радою України в березні, передбачають електронне декларування для антикорупційних активістів.

У посольстві США в Україні вважають, що зміни до законодавства, які додають громадських діячів до переліку зобов'язаних подавати електронні декларації, є кроком назад у процесі реформ в Україні. Такої ж думки посол Великої Британії в Україні Джудіт Гоф. Єврокомісар із питань європейської політики сусідства Йоханнес Хан закликав переглянути прийняті зміни.

Міжнародна неурядова правозахисна організація Freedom House назвала зміни до е-декларування в Україні порушенням стандартів Ради Європи. На їхню думку запровадження цих нав'язливих підриває роботу антикорупційних громадських організацій.

Зазначимо, зобов’язання для заповнення електронних декларацій представниками громадських організацій з’являється лише з  2018 року.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.