НОВИНИ

В Україні створять електронну базу свідчень жертв Голодомору

Як повідомила координатор проекту Ярослава Музиченко, сайт запрацює восени, до річниці Голодомору.

Уперше в Україні створюють електронну базу свідчень жертв Голодомору 1932-1933 років. Відповідний міжнародний проект "Голодомор 1932-1933 років: родинні історії" презентували У Національному музеї історії України.

Проект ініціює та провадить Український науково-дослідний та освітній центр вивчення Голодомору (HREC in Ukraine). 

Організатори хочуть показати історії родин, які пройшли через Голодомор. За даними демографів, у 1932-33 роках від голоду померло близько 4 мільйонів осіб. До проекту зможе долучитися будь-яка сім'я. Ініціатори проекту просять надсилати спогади, фотографії, відео з розповідями в Український науково-дослідний та освітній центр вивчення Голодомору на адресу: hrec.familystory@gmail.com

Як повідомила координатор проекту Ярослава Музиченко, сайт запрацює восени, до річниці Голодомору.

Будь-хто зможе створити родинну сторінку зі спогадами про Голодомор у 1930-х роках. Для цього потрібно зайти на сайт і заповнити форму.

На сайті буде форма для заповнення, а також віконечко для пошуку. Якщо людина захоче знайти інформацію за прізвищем, місцем розташуванням, містечком, то це буде доступно,
– пояснила координатор проекту Ярослава Музиченко.

Презентовану Єдину електронну базу започаткувала колекція історій, зібраних вчителькою математики з Луганщини Вірою Аннусовою, яка почала записувати історії очевидців Голодомору 1932-1933 років з 1984 року. Вона говорить, що має близько 500 записаних історій, ще більше - ще не розшифрованих.

Зараз організатори радять усім, хто хоче приєднатися до проекту, готувати історії для публікації. З їхніх слів, краще записувати не на папері, а на диктофон, а потім розшифровувати, вказуючи час і місце запису, прізвище й ім’я того, хто надає свідчення і того, хто записав. Такі спогади матимуть статус документа.

Робота над базою ведеться у HREC in Ukraine від квітня 2015 року, і вже багато зроблено. Подальше наповнення бази планується за активної співпраці з українськими та зарубіжними університетами, зацікавленими установами і організаціями, потрібним буде також сприяння органів державної влади. Але найбільше ініціатори проекту покладаються на активність самого громадянського суспільства і закликають усіх небайдужих надсилати спогади, фото, інші матеріали про своїх рідних і близьких до HREC in Ukraine, приєднуючись у такий спосіб до творення єдиної Глобальної електронної бази.

Як повідомлялося, у 2017 році Служба безпеки України опублікувала архівні документи Комітету державної безпеки СРСР про свідоме замовчування радянською владою Голодомору в Україні.

Раніше СБУ розсекретила  документи КДБ щодо репресій під час Голодомору. Колекція оприлюднених документів складається з показових документів, що містяться в кримінальних справах, здебільшого - це машинописні обвинувальні висновки.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.