НОВИНИ

З'явилася карта знищених українських пам'ятників у Польщі - інфографіка

В Українському інституті національної пам'яті заявили, що пам’ятник воякам УПА у Грушовичах зазнавав нападів п'ять разів.

Український інститут національної пам'яті у четвер, 5 травня, оприлюднив карту руйнувань українських пам'ятників у Польщі та польських пам'ятників в Україні.

Зазначається, що впродовж трьох років у Польщі зруйновали або спаплюжили 15 українських пам’ятників. Натомість в Україні — 4 польських, і всі відновлені коштом української сторони. У Польщі ж не відновлений жоден.

"Надмогильний пам’ятник воякам УПА у Грушовичах зазнавав нападів 5 разів: тричі він був помальований, згодом пошкоджений, а останнього разу – зруйнований. Щоразу меморіальний знак відновлювали зусиллями української громади. Усього з 15 українських пам’ятників 3 було знищено, 5 пошкоджено й 7 помальовано. Польська сторона не відновлює пам’ятні знаки українців, що зазнали нападів. Ці акти вандалізму залишаються без розгляду польськими правоохоронними органами", — розповідає начальник відділу обліку та збереження місць пам’яті Українського інституту національної пам’яті Павло Подобєд.

Повідомляється, що відсутність належної реакції польської влади на системне нищення українських місць пам’яті в Польщі, а у випадку із вандалізмом у Грушовичах — офіційне схвалення таких дій —   змусили Український інститут національної пам’яті призупинити процес легалізації польських меморіальних об’єктів на території України. Таких польських місць пам’яті в Україні щонайменше 105.  

Нагадаємо, 3 травня президент Польщі Анджей Дуда пообіцяв особисто розглянути інцидент із демонтажем українського пам'ятника в Грушовичах.

Як повідомлялося, у Польщі 26 квітня на кладовищі села Грушовичі поблизу Перемишля активісти та представники польських націоналістичних організацій розібрали надгробний пам'ятник бійцям Української повстанської армії. Як заявило українське МЗС, в Україні обурені демонстративними і зухвалими діями, пов'язаними з руйнуванням українського пам'ятника, Київ готує для МЗС Польщі дипломатичну ноту.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.