НОВИНИ

У Порошенка розповіли про отримання доступу до баз даних Фіскальної служби

Для вивчення проблем з адмініструванням та відшкодуванням ПДВ фахівці матимуть доступ до інформації у режимі читання.

Адміністрація президента опублікувала офіційне роз’яснення щодо аналізу функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість. Про це йдеться у повідомленні, яке поширила прес-служба глави держави.

«Під час засідання Національної Ради Реформ, яке відбулось 31 березня, піднімалось питання відшкодування ПДВ, а також запуску електронного реєстру відшкодування податку на додану вартість. В процесі підготовки до засідання з’ясувалось, що далеко не завжди існує можливість отримати перевірену та оперативну інформацію стосовно адміністрування податку, а також масштабів зловживань, які мають місце. За результатами обговорення президент доручив апарату РНБО вивчити ці питання та розглянути під час одного з наступних засідань. В рамках роботи апарат РНБО залучив Дмитра Шимківа як секретаря Нацради реформ, фахівця з досвідом управління інформаційними системами та аналізу великих обсягів даних», - йдеться  у повідомленні.  

Також зазначається, що попередній аналіз публічного реєстру заяв на відшкодування ПДВ дозволив побачити такі приклади можливих зловживань, які потребують додаткового аналізу та вивчення:

  • Недотримання порядку черговості включення заяв про відшкодування ПДВ;
  • Зміни дати висновку територіального органу ДФС щодо відшкодування;
  • Порушення строків узгодження сум відшкодування ПДВ;
  • Значної кількості заявок на відшкодування для яких має місце порушення термінів узгодження, або взагалі відсутні дані щодо перевірки ДФС.
  • Надання часових преференцій щодо відшкодування одним компаніям перед іншими.
  • Інше.

Читайте також: На Черкащині СБУ заблокувала протиправне відшкодування ПДВ російському заводу

«Більше того, навіть після запуску публічного реєстру заявок на відшкодування ПДВ ми продовжуємо отримувати сигнали щодо ризиків ручного втручання, непрозорості та інших зловживання навколо адміністрування податку. ПДВ є найбільшим бюджетоутворюючим податком, який складає понад 38% усіх податкових надходжень за 2016 рік. Реєстр відшкодування цього податку майже 20 років залишався таємницею за сімома замками. Бізнес, громадські активісти та громадяни роками чекали прозорого процесу адміністрування ПДВ», - зазначається у заяві.

Також повідомляється, що було погоджено початок аналітичних робіт шляхом надання доступу до даних у режимі читання даних.

«Перед нами стоїть завдання запропонувати аналітичні інструменти, які дозволять в процесі роботи з великими даними ДФС виявляти моделі зловживань та маніпуляцій. Запропонована модель роботи унеможливлює внесення будь яких змін в бази даних ДФС з боку Адміністрації президента України», - пояснив заступник голови АП, секретар Національної Ради Реформ Дмитро Шимків.

Читайте також: СБУ викрила масштабну корупційну схему з відшкодування ПДВ

«По-перше, проведення згаданих аналітичних робіт відбувається на окремому аналітичному сервері, на який копіюються дані з основного сервера ДФС, зворотне копіювання неможливе. По-друге, доступ до бази даних відбувається винятково в режимі читання даних (select from tables – це визначення для отримання вибірки даних згідно мови структурованих запитів SQL). Для роботи аналітиків з великими обсягами даних, які перевищують десятки терабайт, необхідно мати можливість створювати власні об’єкти проміжної аналітики у незначному (до 100 гігабайт) просторі сервера баз даних. Саме про це йдеться у технічному листі до ДФС», - запевнив Шимків, додавши, що результати аналізу мають бути представлені під час наступних засідань РНБО та Національної Ради Реформ.

«Ми впевнені, що процес реформування ДФС приведе до створення ефективної і прозорої системи адміністрування податків, де не буде нарікань з боку бізнесу та втрат бюджетних коштів», - підсумували в АП.

Нагадаємо, 1 квітня, Міністерство фінансів України запустило електронний реєстр відшкодування податку на додану вартість, він став доступним у перший робочий день цього місяця, а саме — 3 квітня. Однак уже 2 квітня у Мінфіні повідомили про спробу зірвати запуск реєстру.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.