НОВИНИ

Ердоган приєднався до списку авторитарних лідерів. Світові ЗМІ про наслідки референдуму

Іноземні медіа відреагували на результати референдуму в Туреччині, звернувши увагу на порушення під час голосування.

У неділю, 16 квітня, у Туреччині в умовах надзвичайного стану пройшов референдум щодо внесення в конституцію країни 18 поправок, які наділяють президента надзвичайними, фактично диктаторськими повноваженнями. Тепер у Туреччині зміниться форма правління, яка стане значно жорсткішою, оскільки Ердоган фактично зосередив у своїх руках необмежену владу. Але голоси на референдумі розділилися майже навпіл - 51,41% проти 48,59%. Іноземні ЗМІ звертають увагу, що це може розколоти країну особливо, якщо врахувати той факт, що вибори були проведені з порушеннями. 

Референдум про розширення повноважень президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана пройшов не так, як він планував, зазначає The Wall Street Journal.

"Прихильник ісламу сподівався на більшу підтримку, проте переміг з мінімальним відривом на тлі порушень під час голосування, що заплямовує його перемогу. У результаті турецьке суспільство ще більше поляризувалося, що може привести до зростання нестабільності".

Автори зазначають, що попри те, що Ердогана підтримали 51% учасників референдуму, великі міста як Анкара і навіть Стамбул, де Ердоган був мером, голосували проти пропозицій, винесених на референдум. "Виборча комісія країни в останній момент дозволила приймати бюлетені без офіційних штампів, що зазвичай використовуваних для їх достовірності. "Народно-республіканська партія" заявила, що цей крок та інші проблеми з достовірністю голосів ставлять під сумнів близько 2,5 млн бюлетенів", - йдеться в статті.

Зазначається, що спостерігачі з Ради Європи й Організації з безпеки та співпраці в Європі розкритикували рішення виборчої комісії. Окрім того, дані організації підкреслили, що деяким громадським активістам не дозволили проводити кампанію проти розширення повноважень президента, у той час, як табір підтримки Ердогана домінував.

 

Рішення турецьких виборців наділити, як пише The Daily Mail, безпрецедентними новими повноваженнями Ердогана та перетворити країну у виборну диктатуру - це катастрофа для Заходу. Як вважає видання, Ердоган "ефективно приєднався до російського лідера Владіміра Путіна, як ще один авторитарний лідер на східному кордоні Європи".

"Це ознаменувало епохальний провал ЄС, який протягом багатьох років брав участь в переговорах, спрямованих на те, щоб підштовхнути Туреччину до вступу в Євросоюз, - а в результаті спостерігає, як країна знову скочується до репресій та авторитаризму", - йдеться у матеріалі.

Видання звертає увагу, що так само, як і Владімір Путін у Росії, Ердоган скористався національною безпекою, щоб виправдати жорсткі заходи не тільки проти терористів, а й проти свободи слова та політичних опонентів. "Він підтримує свою популярність завдяки жорсткому контролю ЗМІ. І хоча він не повністю перекрив кисень радіостанціям і телебаченню, на відміну від свого російського друга та союзника, турецькі суди успішно закрили десятки опозиційних газет і телевізійних станцій", - зазначає Daily Mail.

"Європейська мрія Туреччини, здається, закінчилася", - починає свою статтю The Times. "Всього за десять років президент Ердоган пройшов шлях від людини, яка могла стати історичним лідером, що привела переважно мусульманську країну в ЄС, до того, хто відкинув Туреччину від Заходу". Видання також зазначає, що відновлення смертної кари в Туреччині, як запропонував Ердоган, остаточно відріже цій країні шлях до Європи.

"Тим часом, половина Туреччини, яка дивиться в Європу, розуміє, що їхні мрії про приєднання провалилися з того часу, як Ердоган почав рух до авторитаризму. Але будь-який розрив із країнами Західної Європи не буде тотальним", - вважає видання.

"Торгівля і туризм занадто важливі для того, щоб Туреччина повністю відвернулася від Європи. Якщо Ердоган не врахує цей факт, він вдарить свої людей по кишені - і економічна криза, швидше за все, витіснить будь-якого турецького лідера, який хоче втриматися при владі", - резюмує видання.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.