НОВИНИ

Правозахисники: тепер держвиконавець знатиме про боржника все

Новий закон про примусове виконання рішень суду щодо стягнення боргу передбачає заборону боржнику виїжджати за кордон, адміністративного оскарження дій державного виконавця, а арештоване майно продаватимуть на торгах практично за безцінь. Про це Тижню повідомили правозахисники.

З 9 березня 2011 року набирає чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про виконавче провадження» та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення процедури примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб)».

Зокрема, закон покликаний захистити права кредиторів та надати державному виконавцю більше повноважень під час стягнення боргу.

«Згідно із законом, державний виконавець відтепер має доступ до електронних баз даних та реєстрів, що містять інформацію про майно та кошти боржників, що дасть можливість оперативного звернення стягнення на це майно (це дані БТІ, земельний кадастр, МРЕО)», – зазначає юрист Всеукраїнської громадської організації «Захисту прав споживачів фінансових послуг» Алла Райківська.

Якщо раніше були випадки, коли боржника не випускали за кордон за рішенням суду, коли були припущення, що він може втекти, то нині боржників частіше не пускатимуть за кордон, навіть на відпочинок.

«Окрім цього, нерухоме майно боржника продаватимуть на торгах. Якщо його перший раз не продали, то його ціну знижують до 30 %, вдруге – до 50 %. Таким чином, майно боржника можуть продати за безцінь, адже покупець, знаючи про такі «знижки», може зачекати до других торгів і купити дешевше», – додає Райківська.

Раніше термін стягнення боргу сягав 3 років, то тепер державний виконавець повинен стягнути борг впродовж 1 року. Після цього борг буде анульовано.

Натомість юрист Тетяна Монтян стверджує, що такі законодавчі зміни свідчать лише про покращення морального клімату в суспільстві.

«Якщо раніше хтось міг думати, що візьме кредит і не буде його віддавати, то тепер позичальник добре подумає, перш ніж це робити. Такі законодавчі зміни покращать моральний кліман в суспільстві, адже нині в Україні виконуються лише 26-27 % судових рішень», – стверджує Монтян.

Раніше Тиждень писав про роботу колектора – людини, котра допомагає кредиторам отримати заборгованість. Працівник колекторної компанії на умовах анонімності розповів про досвід спілкування з тими, хто не поспішає віддавати банкам гроші.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.