НОВИНИ

Експерт: Сноуден підірвав можливості спецслужб у боротьбі з тероризмом

Майже усі групи бойовиків взяли на озброєння поради Едварда Сноудена щодо того, як ухилитися від державного стеження. Про це серед іншого йдеться у книзі американського журналіста та політолога Едварда Джея Епштейна “Як Америка втратила свої секрети: Сноуден, Людина і Злочин” (How America Lost Its Secrets: Snowden, the Man and the Theft).

Сьогодні терористи, за порадою Едварда Сноудена, надсилають онлайн інформацію один одному, використовуючи шифрування end-to-end (система, в рамках якої зашифрована інформація передається від пристроя до пристроя напряму без посередників), що робить її практично не досяжною для урядових спецслужб. Як пише Епштейн, ситуація була значно кращою ще три роки тому, до того як Сноуден оприлюднив дані про спеціальні програми стеження американських спецслужб.

Читайте також: Сноуден підтримує зв'язок зі спецслужбами Росії – доповідь Конгресу США

Перша програма, інформацію про яку розкрив Едвард Сноуден, мала назву “215”, за номером розділу Патріотичного Акту. Ця програма збирала дані про кожен телефонний дзвінок, зроблений у США, зокрема тривалість та номер абонента, якому телефонували, але не містила імен тих, хто телефонував. Утім значно більше проблем Сноуден створив, розкривши інформацію про програму PRISM, яка була надзвичайно ефективною, оскільки терористи вважали, що шифрування, яке використовують інтернет-гіганти Apple, Google, Twitter та WhatsApp достатньо захищає їхню інформацію. Утім, вони не знали, що АНБ може перехоплювати інформацію до того, як її буде зашифровано. Як пише автор, представники і АНБ, і ФБР відзначали, що завдяки цій програмі вдалося попередити щонайменше 45 терористичних атак протягом 2007-2013 рр., серед яких підготування підриву станції Grand Central у Нью-Йоркському метро. Ще одна програма, про яку терористам стало відомо завдяки Сноудену називається Xkeyscore. Використовуючи інформацію із програми PRISM, АНБ створювали еквіваленти цифрових “відбитків пальців” для підозрюваних міжнародних терористів і завдяки цій програмі могло стежити за підозрюваними.

Крім того, Сноуден допоміг терористам тим, що озвучив конкретні джерела і поради щодо того, як діє АНБ та його британський відповідник Центр урядового зв'язку. І саме Сноуден запропонував, як варіант, використовувати шифрування “end-to-end”, аби спецслужби не мали доступу до інформації, яку передають онлайн. Як пише Епштейн, після атак ІД в Парижі, французькі розслідувачі були у безвихідній ситуації, оскільки не могли проникнути і розшифрувати певні онлайн переговори терористів.

Читайте також: Що ховається за великими вухами Америки

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.