НОВИНИ

У Будапешті Сталіна хочуть замінити на Елвіса Преслі

Новий мер Будапешта Іштван Тарлош пообіцяв, що міські збори доведуть до кінця процедуру виключення Йосипа Сталіна із списку почесних громадян міста.

Замість вождя народів влада планує зробити почесним громадянином угорської столиці американського короля рок-н-ролу Елвіса Преслі, який на початку 1957 року, виступаючи на одному з телешоу в США, закликав американських громадян робити пожертви на користь угорської революції. Крім того, його ім'ям назвуть одну з міських площ.

Почесним громадянином столиці Угорщини Сталін став 7 листопада 1947 року, в чергову річницю Жовтневої революції. Пропозицію включити Сталіна до списку почесних громадян мотивували "видатними заслугами у роботі, виконаної на благо угорського народу і розквіту Радянського Союзу".

Десталінізація в Угорщині почалася в жовтні 1956 року. Тоді повсталі проти просталінського режиму Ракоші-Гері студенти насамперед знесли величезний пам'ятник вождю у міському парку. Потім перейменували угорське місто металургів Сталінварош. А от про почесного громадянина Будапешта забули. Кілька років тому у міських архівах знайшли документи, що підтверджують почесне громадянство Сталіна.

Проте із цим виникли складнощі, оскільки нинішнє законодавче зібрання Будапешта, яке не є правонаступником колишньої однопартійної міськради, не має повноважень скасовувати рішення попередників. Тому ця історія тягнеться вже кілька років.

Почесне звання - не єдиний релікт культу особи Сталіна в Будапешті. До цих пір по вулицях міста їздить тролейбус під номером 70. Як стверджують старожили, свій номер цей маршрут отримав у 1949 році з нагоди 70-річчя з дня народження батька народів. Намірів перейменовувати даний маршрут будапештська мерія поки не висловлювала.

На відміну від Будапешта, в Києві, навпаки, думають над тим, як увічнити пам'ять вождя народів. Член ЦК Компартії України Юрій Соломатін запропонував встановити пам'ятник Сталіну в центрі столиці, на Європейській площі.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.