НОВИНИ

Бурові вишки України у Чорному морі незаконно використовують під російським прапором – Матіос

Російські військові, здійснюючи небезпечне маневрування поблизу українського корабля, створили загрозу мореплавству.

Бурові вишки України у Чорному морі незаконно використовуються під прапором Російської Федерації. Як повідомив головний військовий прокурор Анатолій Матіос, відповідний факт зафіксували українські правоохоронці.

Матіос пояснив, що впродовж двох днів військові прокурори спільно з офіцерами Держприкордонслужби, інших правоохоронних органів та державних структур здійснили вихід в море до Одеського газового родовища у Чорному морі.

«Це була складна слідча дія. Військові прокурори фіксували той факт, що належні Україні бурові платформи (як встановило слідство військової прокуратури, так звані вишки Кацуб) зусиллями росіян мають змінені навігаційні дані та незаконно використовуються під прапором РФ. На платформах перебувають озброєні військові підрозділи збройних сил Росії», - розповів Матіос.

«У порушення встановлених міжнародних правил мореплавства російське командування уже вкрадених ними українських бурових платформ відмовилось відповідати на загальноприйнятому радіочастотному каналі на запити українських прикордонників. Ракетний катер ВМФ РФ, який відразу з'явився у даному районі, відкрито заявив, що встановлює режим плавання для інших суден. Як на війні», - йдеться у повідомленні.

Також Матіос повідомив, що російський військовий корабель прямо порушив норми міжнародного морського права.

«Крім того, російські військові, здійснюючи небезпечне маневрування поблизу українського корабля , створили загрозу мореплавству. Всі ці порушення українських та міжнародних законів під лагідним зимовим вітром детально зафіксовані у відповідних процесуальних та інших документах», - підсумував військовий прокурор.

Читайте також: За купівлю "вишок Бойка" досі нікого не підозрюють

Як відомо, 2011 року «Чорноморнафтогаз» на тендері придбав дві морські бурові установки за ціною$400 млн кожна. У першому тендері "Чорноморнафтогазу" взяли участь тільки дві, пов’язані між собою фірми. Ціна установки ($400 млн) виявилася на $150 млн вищою, ніж у виробника.

Видання "Форбс" опублікувало дослідження, в якому вказали, що насправді варто говорити не "вежі Бойка" – а "вежі Кацуби". Нібито автор схеми наживи на закупівлі бурової платформи – екс-заступник голови НАК "Нафтогаз України" Сергій Кацуба, а його молодший 26-річний брат Олександр отримав у спадок його посаду в НАКу.

"Форбс" пише, що Сергій Кацуба курував питання в "Нафтогазі" – а Олександр Кацуба, будучи замголовою "Чорноморнафтогазу", їздив домовлятися про все у Сінгапур та Латвію.

У травні 2012 року "Чорноморнафтогаз" таємно підписав додаткову угоду із фірмою Highway Investments Limited через 6 місяців після проведення тендеру, аби легалізувати переплату за бурову установку.

Правоохоронні органи Латвії арештувала рахунки компанії Highway Investments Processing та порушили кримінальну справу за фактом відмивання грошей. Латвійські правоохоронці вже передали українській прокуратурі прохання про допит причетних осіб з української сторони. Імена осіб, причетних до цієї справи, і їхній статус латвійські правоохоронці наразі не розголошують.