НОВИНИ

Експерт: ціни на бензин в Україні занижені

Ціни на бензин на українських АЗС занижені через штучне їх стримування урядом країни. Таку думку в коментарі Тижню висловив заступник директора науково-технічного центру «Псіхея» Геннадій Рябцев.

Експерт відзначив, що бензин продовжує дорожчати через підвищення світових цін на паливо та тривале штучне стримування урядом України цін на паливо в роздрібі.

«Є об’єктивні причини подорожчання бензину, пов’язані з кон’юнктурою світового ринку – вартість палива сягає $120 за барель. Втім, це не єдина причина здорожчання. Протягом тривалого часу уряд штучно стримував ціни на бензин в роздрібі. Оператори встановлювали на 40-60 копійок нижчу вартість від реальної собівартості. Тому настав момент, коли вони вже не можуть цього робити», – зазначає Рябцев.

Експерт зазначає, що подібне «стримування» можливе лише тоді, коли за прогнозами ціна на бензин на світовому ринку буде падати. 

«Міненеговугілля ніколи не проводило подібних досліджень, тому шляхом доручень заставляло тримати ціни на бензин», – додає Рябцев.

За його словами, вартість палива може підніматися, залежно від подій в Лівії.  «Якщо в Лівії будуть військові дії, то нафта дорожчатиме. У таких випадках спекулянти на нафтовому ринку закладають вищі ціни, відповідно в Україні бензин дорожчатиме», –  відзначив Рябцев.

За даними компанії UPECO, станом на 1 березня середні роздрібні ціни на бензин А-80 підвищилися на 0,5%, або на 4 копійки до 8,12 гривні за літр, на А-92 підвищилися на 0,4%, або на 3 копійки до 8,58 гривні за літр, ціна на бензин А-95 зросла на 0,3%, або на 3 копійки до 8,97 гривні за літр. Середні роздрібні ціни на дизельне паливо підвищилися на 0,5%, або на 4 копійки до 8,39 гривні за літр.

За даними консалтингової грипи А-95, ціни на бензин А-95 сягають від 8,69 до 9,30 гривні.

Нагадаємо, значне зростання цін на нафтопродукти в Україні спостерігається з грудня 2010 року.

Наприкінці грудня 2010 Антимонопольний комітет зобов'язав  18 найбільших нафтотрейдерів не допускати необґрунтованого синхронного підвищення роздрібних цін на бензини й дизельне паливо. З 2011 року згідно з прийнятим Податковим кодексом акциз на бензин збільшився на 37,9% до 182 євро/тонна. 

На початку січня Антимонопольний комітет порушив справу за фактом різкого підвищення цін на бензини марок А-95 й А-92 наприкінці 2010 і на початку 2011 років з боку основних операторів ринку.  

Нагадаємо також, що син  лівійського лідера Саід Каддафі нещодавно заявив, що громадянська війна в Лівії загрожує нафтовому багатству країни. Він визнав, що учасники акцій протесту захопили деякі військові бази і зброю.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.