НОВИНИ

Олександр Крамар: Мінімальна заробітна плата в Україні перестала виконувати свою соціальну функцію

Заходи гіперекономії призвели до формування дуже серйозних перекосів у співвідношенні мінімальної та середньої заробітної плати.

В Україні мінімальна заробітна плата фактично перестала виконувати свою соціальну функцію — встановлення рівня, який захищав би працюючих від крайньої бідності та водночас адміністративно змушував би роботодавців плати дещо більше, ніж вони платили б в умовах повністю ринкового формування мінімальної заробітної плати. Про це у своєму матеріалі для Тижня пише оглядач Олександр Крамар.

За його словами, саме це і є метою будь-якого законодавчо встановленого рівня мінімальної зарплати. Інакше мінімалку не встановлюють узагалі (є й такі країни).

«В іншому випадку вона перетворюється на профанацію, формальність, яка не відіграє жодного значення в трудових відносинах і підтримці стандарту життя працюючих. Саме така ситуація останнім часом склалася в Україні, де мінімальна зарплата вже давно не відігравала своєї ролі — її реально отримувала дуже незначна частка працюючих, а у великих та середніх містах, де підвищена частка зайнятих за наймом, співвідношення попиту та пропозиції взагалі визначає значно вищий рівень справжньої мінімальної планки оплати праці, ніж вона встановлена законом», — пише крамар.

За словами Крамара, наявна ситуація стала результатом, того, що мінімалка зазнала дуже серйозних перекосів у нашій країні, особливо за час після Революції гідності й початку російської агресії. Серед іншого заходи гіперекономії призвели до формування дуже серйозних перекосів у співвідношенні мінімальної та середньої заробітної плати.

Тим часом, зазначає оглядач, офіційна мінімалка використовується хіба що як засіб мінімізації сплати податків та соціальних відрахувань частиною роботодавців, які працюють за сірими схемами й офіційно нараховують лише мінімалку. Про те, наскільки масштабно приватний сектор зловживає низькою офіційною мінімальної заробітною платою, свідчить і той факт, що там у 2,5 раза більше працівників, які її отримують, аніж у державному секторі (Рева озвучив співвідношення 2,6 проти 1,1 млн). Крім того, згідно з оприлюдненою міністром соцполітики інформацією в Україні навіть близько 47 тис. керівників (!) компаній офіційно декларують свою місячну зарплату в межах 1,5 тис. грн.

У зв’язку з цим Крамар зауважує, що неочікувана урядова ініціатива про різке підвищення мінімальної заробітної плати до 3200 грн уже з початку наступного року є давно назрілим, проте лише першим кроком до вдосконалення політики оплати праці в країні.

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.